Podczas ostatniej Konferencji Technologii Edukacyjnych, która odbyła się na Florydzie, chińska firma Lenovo przedstawiła nową linię urządzeń ThinkPad 11e. Urządzenia będą się charakteryzować obecność oprogramowania specjalnie przygotowanego pod kątem edukacji, a także zwiększonej odporności na losowe sytuacje podczas codziennego korzystania w salach lekcyjnych. Terminale Lenovo zadebiutują już tej wiosny. Edukacyjna seria ThinkPad 11e będzie oferowana w dwóch wariantach. Pierwszy to tradycyjna forma laptopa ThinkPad 11e. Druga zaś prezentuje się o wiele ciekawiej. Tablet ThinkPad Yoga 11e wywodzi się z rodziny urządzeń konwertowalnych. Sam proces transformacji będzie oparty o 4 tryby pracy urządzenia wdzięcznie przez Lenovo nazwane multimode.
Na pokładzie debiutujących urządzeń z serii ThinkPad zaimplementowano nowe jednostki Intela (być może Lenovo wyrobi się z produkcją 64-bitowych procesorów Bay Trail?), a także będą oferować około 8h pracy na baterii (dane producenta). Laptop wyposażono w 11,6-calową matrycę HD LED z powierzchnią antyrefleksyjną, natomiast tablet posiada matrycę IPS o tej samej wielkości. Na frontowej powierzchni obudowy umieszczono różnokolorowe diody LED. Mają one za zadanie informować o nawiązanym połączeniu WiFi, stanie naładowania akumulatora. Korzystać będzie z niego także tryb „Sleep mode”, służący do porannego budzenia do szkoły zaspanych uczniów. Jest to swego rodzaju ukłon w stronę nauczycieli i wykładowców, którzy nierzadko bywają sfrustrowani frekwencją na swoich zajęciach. Rozwiązanie tego typu zastosowano wcześniej w urządzeniu Google’a – Chromebook Pixel. Urządzenia z serii ThinkPad Education będzie można nabyć w wersji z systemem operacyjnym Windows 8 lub Chrome OS w kolorze grafitowa czerń oraz srebrnym. Ponadto Lenovo oferuje modyfikację BIOS, grawerowanie obudowy na życzenie oraz wiele modyfikacji wyglądu.
Cena ThinkPad 11e rozpocznie się od 349 dolarów, natomiast za tablet ThinkPad Yoga 11e nabywca zapłaci 449 dolarów. Sprzęt będzie można nabyć w oficjalnej dystrybucji Lenovo, a także za pośrednictwem sklepów partnerów biznesowych chińskiego koncernu.
Lenovo wraz ze swoją nową linią urządzeń świetnie wpasowuje się w lukę urządzeń mid-range opartych o system od Google’a – Chrome OS. Do tej pory widzieliśmy same budżetowe konstrukcje, których cena oscylowała w granicach 229 – 299 dolarów oraz high-endowy Chromebook Pixel, za którego nowemu właścicielowi przyszło zapłacić 1299 dolarów. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy aby na pewno jest sens inwestowania niemałych przecież pieniędzy w urządzenie oparte o niszowy system operacyjny? O ile nowe ThinkPady bronią się możliwością wyboru systemu operacyjnego, o tyle taki sprzęt jak Pixel skazany jest z góry na niepowodzenie.
ź: AndroidAuthority.com; Fot. by Acid Pix (CC), Intel Free Press (CC).