W internecie często napotykamy się na zapytania dotyczące laptopów przeznaczonych do gier za kilka tysięcy złotych. Tego typu konstrukcje gamingowe nie są na rynku rzadkie, ale klęska urodzaju chyba tylko utrudnia wybór, zwłaszcza osobom niespecjalnie zorientowanych w temacie komputerów i podzespołów. Przyjrzeliśmy się ostatnio jednej z rynkowych propozycji, jaką jest Lenovo Legion Y540.
Lenovo Legion Y540 to laptop gamingowy, który na warsztat wziął Kuba. Swoje szczegółowe wrażenia umieścił w filmie, który możecie obejrzeć poniżej, warto byłoby jednak kilka słów na jego temat również napisać tak, aby wszystko zebrać do kupy.
Laptop w swojej odświeżonej, najnowszej wersji, jest dostępny na rynku w kilku wariantach, jednak ten recenzowany przez Kubę został wyposażony w sześciordzeniowy procesor Intel Core i7-9750H taktowany na 2,6 GHz (do 4,5 GHz w trybie Boost) oraz jedną kość 8 GB pamięci RAM DDR taktowanej na 2666 MHz. W charakterystycznej konstrukcji nie zabrakło też miejsca na kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1650 w wariancie czterogigabajtowym oraz dysk SSD NVMe o pojemności 512 GB. Gry wyświetlane są na 15,6-calowym ekranie Full HD wykonanym w technologii IPS.
W konstrukcji całkiem charakterystyczny jest odstający tył, na którym znajdziemy większość interesujących nas portów – zarówno po prawej, jak i lewej stronie do naszej dyspozycji oddano po jednym gnieździe USB (jedno z nich w akompaniamencie 3,5-milimetrowego gniazdo jack), natomiast właśnie z tyłu do zestawu dołącza USB typu C, Mini Display Port, gniazdo RJ-45, HDMI, dodatkowe USB oraz wreszcie wejście zasilania. A skoro już przy zasilaniu jesteśmy, to warto powiedzieć, że Lenovo Legion Y540 bez podłączenia do gniazdka pracuje dzięki akumulatorowi o pojemności 4670 mAh.
Za całość zapłacić trzeba ok. 4 tysiące złotych, choć cena wzrośnie, jeśli zdecydujecie się na wariant z chociażby dodatkową pamięcią RAM.
Jeśli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami na temat omawianego laptopa, to raz jeszcze zapraszam Was do przygotowanego przez Kubę materiału wideo, gdzie oprócz kilku słów na temat gabarytów i ergonomii, ekranu, klawiatury czy podzespołów, znalazły się między innymi wyniki pomiaru szybkości dysku czy omówienie wydajności w grach wraz z przykładowymi nagraniami.