Nikt nie dorównuje Apple w kwestii aktualizacji oprogramowania. I chociaż niektóre wydania iOS są pełne błędów, to faktem jest, że w tym samym czasie otrzymują je posiadacze zarówno najnowszych, jak i dużo starszych iPhone’ów. Jak sytuacja wygląda w przypadku smartfonów z Androidem? Zauważalnie gorzej, ale kilku producentów mimo wszystko zapewnia więcej aktualizacji niż konkurencja.
Twórcy AOSMark postanowili stworzyć ranking, uwzględniający dwudziestu producentów, którzy najczęściej aktualizują swoje smartfony. Prawdopodobnie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że na samym szczycie znalazło się Google (3,5 w sześciostopniowej skali). Na drugim miejscu znalazł się OnePlus (2,75), na trzecim Nokia (1,82), a na czwartym Sony (1,63).
Niektóre marki pominę, ponieważ ich smartfony nie są dostępne w Polsce (lub nie można ich ściągnąć z Chin). Z dwudziestu wspomnianych producentów, w rankingu AOSMark znajdują się jeszcze Samsung (8.; 1,28), ZUK (9., 1.17), Motorola (11.; 1,11), HTC (12.; 1,01), Huawei (16.; 0,98), Xiaomi (17.; 0,93), Sharp (18.; 0,85), LG (19.; 0,83) i Asus (20.; 0,77).
Jeśli zastanawiacie się, co oznaczają ww. liczby, to – jak już wspomniałem – skala jest sześciostopniowa. Im większa liczba, tym więcej aktualizacji otrzymały smartfony danej marki. Brane są jednak pod uwagę wyłącznie te, po której zmienił się poziom API. Twórcy rankingu AOSMark uwzględnili więc również – na przykład – aktualizację z Androida 7.0 do Androida 7.1 (pomimo że oba to Android Nougat), natomiast do Androida 7.1.1 już nie. Pod uwagę nie brane były także pomniejsze update’y i aktualizacje poprawek zabezpieczeń Androida.
Wyniki należy interpretować w ten sposób, że – na przykład – w przypadku Sony, któremu przypisano wynik na poziomie 1,63, oznacza to, że właściciele high-endów mogą spodziewać się dwóch aktualizacji, natomiast posiadacze tańszych smartfonów najwyżej jednej. Z kolei te marki, które nie przekroczyły progu 1,0, najpewniej wyślą jedną aktualizację do swoich flagowców i ani jednej do budżetowców.
Twórcy AOSMark przy okazji wymieniają smartfony, które otrzymały najwięcej aktualizacji oprogramowania od momentu premiery:
- pięć: HTC One Google Play edition, Sony Xperia Z, Sony Xperia ZL
- cztery: Kyocera Android One S2, Sharp Android One S1, Huawei Nexus 6P, LG Nexus 5X, Sharp 507SH, Motorola Nexus 6, OnePlus One, LG Nexus 4, Sony Xperia Z Ultra
- trzy: Essential Products PH-1, Google Pixel, Google Pixel XL, Motorola Moto X (4), Nokia 6, Nokia 7, Nokia 8
Gdyby ktoś mimo wszystko zastanawiał się, jak wypadłoby Apple w powyższym zestawieniu, to twórcy AOSMark informują, że producent otrzymałby wynik z przedziału 5-6.