Wirtualna rzeczywistość, znana głównie z branży rozrywkowej, znajduje kolejne nietypowe zastosowania. Przykładowo, rosyjscy rolnicy postanowili założyć gogle VR na głowy krów. Oto, jak nowoczesna technologia wpłynęła na zwierzęta.
Wirtualna rzeczywistość i lepsze mleko?
Przyznam, że informacja o zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości na krowach początkowo mnie rozbawiła. Rozwiązanie wygląda jak pomysł jednego ze scenarzystów filmu komediowego. Tak naprawdę, nietypowe podejście do wykorzystania VR może jednak przynieść szereg korzyści.
Krowy wyposażone w specjalnie zmodyfikowany zestaw gogli VR zostały poddane eksperymentowi. Celem było sprawdzenie, czy wirtualny obraz może wpłynąć na ich samopoczucie i oczywiście produkcję mleka.
Okazało się, że faktycznie technologia wyświetlania wirtualnego świata przekłada się na zmniejszenie niepokoju i ogólną poprawę nastroju krów. Ekspertom nie udało się jednak ustalić, czy ma również wpływ na jakość i objętość oddawanego mleka. Warto dodać, że w planach są bardziej kompleksowe badania, które w założeniach mają przynieść kolejne dane, w tym również dotyczące mleka.
Jak myślisz, do czego służy ten nowy sprzęt Logitecha? Bo zwykły rysik to to nie jest
Oczywiście gogle VR nie pokazywały losowego obrazu. Dla krów przygotowano widok letniej, zielonej łąki. Dzięki temu, zwierzęta widziały atrakcyjniejszy świat niż typowe gospodarstwo. Jak już wspomniałem, urządzenie VR zostało specjalnie zaprojektowane, aby dostosować je do budowy głowy, a także dostrojono kolory do oczu krowy.
Brzmi ciekawie, ale…
Eksperyment przeprowadzony w Krasnogorsku, na północny zachód od Moskwy, udowodnił, że wirtualna rzeczywistość ma wpływ na krowy. Nie należy jednak spodziewać się masowego wdrożenia tego rozwiązania, a to ze względu na liczne problemy.
Po pierwsze, wprowadzenie gogli VR może wiązać się z wysokimi kosztami, które się nie zwrócą. Po drugie, do działania wymagane są odpowiednio pojemne akumulatory lub zewnętrzne źródło zasilania. Po trzecie, nie jest znany długofalowy wpływ noszenia gogli VR na zwierzęta.
Najpewniej mamy do czynienia po prostu z ciekawym badaniem, a nie zapowiedzią zmian w sposobie hodowli krów. Pozostaje więc poczekać na wyniki kolejnego etapu eksperymentu i niewykluczone, że również na testy VR w przypadku innych zwierząt hodowlanych.
Niepokój wzbudza to, gdzie tego typu badania nas zaprowadzą. Testowanie różnych technologii na zwierzętach, których życie dotąd i tak zależało od człowieka, i było dostosowane głównie pod zysk, może stworzyć spore problemy natury etycznej.
źródło: Engadget, The Moscow Times