To zdjęcie księżyców Saturna, Dione i Rei, wygląda jak… kosmiczny bałwan (+dzisiaj noc spadających gwiazd!)

Najwyraźniej nawet Układ Słoneczny poczuł prawdziwie zimowy klimat, skoro księżyce Saturna ustawiły się względem siebie tak, że przypominały przez jakiś czas ogromnego śniegowego bałwana. Tak naprawdę, to powyższe zdjęcie nie zostało zrobione z okazji zbliżającego się białego szaleństwa, a jeszcze na długo przed tym, zanim sonda Cassini spłonęła w atmosferze Saturna. Fotografia została jednak opublikowane dopiero teraz. 

Dione i Rea są od siebie bardzo odległe. Powód, dla którego wyglądają jak ogromny śniegowy bałwan, ma związek z odpowiednią perspektywą.

W momencie, gdy zdjęcie zostało wykonane zdjęcie tytułowe, księżyc Dione (czyli głowa bałwana), znajdował się w odległości 1100400 km od sondy Cassini, podczas gdy Rea była oddalona od sondy o około 1473000 km. Te dwa księżyce, choć na zdjęciu wydają się podobnej wielkości, to różnią się rozmiarami – Dione jest mniejszy od Rei o 1123 km średnicy.

Obraz jest w gruncie rzeczy dość stary: został przechwycony 27 lipca 2010 roku, ale dopiero teraz został opublikowany.

Rea jest drugim największym księżycem w Układzie Słonecznym, z kolei Dione – czwartym pod względem wielkości księżycem Saturna. Dione interesuje naukowców, ponieważ podejrzewają, że pod jego powierzchnią może znajdować się ocean wody w stanie ciekłym.

A jeszcze dziś… Geminidy!

Z rzeczy które będziemy mogli zaobserwować jeszcze dzisiejszej nocy (i nie czekać na zdjęcia 8 lat), to po zmroku, mniej więcej od godziny 21:00, powinny być widoczne pierwsze ślady meteoroidów, wpadających w ziemską atmosferę.

Geminidy są jednym z najbardziej aktywnych rojów meteorów, a prawie bezksiężycowa noc powinna ułatwić obserwacje. Starzy astronomiczni wyjadacze przewidują, że w dobrych warunkach będzie można dostrzec nawet 120 meteorów na godzinę, a to sporo. Warto też spojrzeć w niebo jeszcze przed wschodem słońca w piątek – wtedy szanse na zobaczenie „spadającej gwiazdy” nadal będzie wysokie.

Udanych łowów!

 

źródło: space.com, Slashgear, własne