Konferencja Apple i nowe tablety – iPad Air 2 oraz iPad mini 3 [aktualizacja]

O tym, że 16 października ujrzymy nowy tablet/tablety od Apple, Kamil pisał już na początku października. Od tego czasu pojawiły się różne spekulacje oraz wycieki – w tym bezpośrednio od producenta. Dzisiaj w końcu o 19:00 naszego czasu rozpoczęła się oficjalna konferencja nadgryzionego jabłuszka, która była strumieniowana na oficjalnej stronie Apple. Czy podejrzenia dotyczące specyfikacji się sprawdziły?

Zaczynając

Sama konferencja rozpoczęła się dość specyficznie. Najpierw pokazano fanów jabłuszka z różnych Apple Store’ów na całym świecie. Następnie wystąpił Tim Cook, który nawiązał do wydanych w zeszłym miesiącu iPhone’ów 6. Do końca tygodnia najnowsze smartfony powinny być dostępne już w 32 krajach.

Kolejnym tematem była usługa Apple Pay, którą to niedawno pochwalił nawet Bill Gates. Apple ogłosiło, że ma ona współpracować nie tylko z większymi bankami, ale także 500 mniejszymi jednostkami. Tutaj temat ten jednak nie dotyczy nas bezpośrednio, gdyż korzystać z opcji będą mogli tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Apple Watch i nowe OS

Następnie było kilka słów o Apple Watch’ach i systemach operacyjnych urządzeń od Apple. O tym opowiadał już Craig Federighi, wiceprezes ds. oprogramowania. Okazuje się, że już prawie na połowie urządzeń (48%) jest już zainstalowany system iOS 8. Porównując do Androida i jego aktualizacji 4.4 (KitKat) jest to duży sukces. U zielonego robocika bowiem po ponad 300 dniach najnowszy system jest zaledwie na 25% urządzeń. Oczywiście na taki wynik głównie ma wpływ potrzeba dostosowywania OS do ogromnej ilości różnych egzemplarzy, działających pod Androidem.

Skupienie się na iOS 8 nie było bez powodu – omówiony został tutaj również aktualizacja 8.1, która ma głównie wnosić obsługę Apple Pay. Swoje pięć minut otrzymał również nowy system na urządzenia Mac , czyli OS X Yosemite. Kilka zmian, głównie kosmetycznych, bez większych rewolucji. Idąc dalej – iCloud, który ma łączyć oba systemy (iOS 8 oraz Yosemite). Głównie chodz tutaj o tzw. AirDrop, który ma być możliwy także między urządzeniami mobilnymi a Mac’ami. Brzmi ciekawie.

A co z tymi tabletami?

No właśnie, ja tu gadu gadu o różnych szczegółach, a przecież najbardziej interesuje nas nowy sprzęt. Kiedy Tim dotarł do iPadów, najpierw ogłosił statystyki sprzedaży. Przez 4 lata od premiery pierwszego modelu sprzedanych zostało aż 225 milionów tabletów. Ilość ta jest większa, niż cały pozostały sprzęt Apple. Sukces? Jak najbardziej. Dodatkowo w tym momencie dostępnych jest ponad 675 tys. aplikacji dostosowanych do uruchamiania na iPadach.

No i są nowe iPady

Większy z nich to iPad Air 2 – taka jest oficjalna nazwa najnowszego tabletu od Apple. Jego grubość to zaledwie 6,1 mm, czyli o 0,5 mm mniej niż w modelach z serii Galaxy Tab S! Natomiast od swojego poprzednika – iPad Air – jest cieńszy o 18%. Aby zrobić jeszcze większe wrażenie, porównane zostały: grubość dwóch iPadów Air 2 oraz jednego iPada (tak, pierwszy model który się pojawił 4 lata temu). Oczywiście w tym porównaniu nadal wygrywa najnowszy tablet od Apple.

Nowy iPad Air 2, w przeciwieństwie do poprzedników, nie będzie posiadał odstępu między ekranem a wyświetlaczem (technologia zero air gap się kłania). To samo stosuje też m.in. Microsoft w Surface czy Acer w Switch 10. Apple jednak twierdzi, że u nich technologia ta zapewni najmniejszy efekt lustra wśród tabletów. Chyba nikogo takie oświadczenie nie dziwi. ;-)

Urządzenie będzie działało w oparciu o stworzony specjalnie dla niego układ A8X – czyli przypuszczenia w artykule Konrada się sprawdziły. 2-ga generacja jednostek o 64-bitowej architekturze, 3 miliardy tranzystorów, 40% szybszy procesor oraz nawet 2,5 razy szybszy układ graficzny. Porównując do oryginalnego iPada, wzrost to: 12 razy wydajniejszy CPU oraz 180 razy wydajniejsze GPU. Ale pamiętajmy, że model ten został wydany jeszcze w 2010 roku, więc prawie wszystko aktualnie dostępne teraz na rynku jest mocniejsze ;-)

Akumulator ma starczyć na 10 godzin pracy.  Aparatem będzie 8MPix iSight, który pozwoli na nagrywanie filmów fullHD. Modem LTE ma pozwalać na transfer do 150 Mb/s. Oczywiście z dodatków otrzymujemy czytnik linii papilarnych oraz M8 motion coprocessor (tak jak w iPhone 6).

Drugi z modeli to iPad mini 3. Tutaj otrzymamy nie 9,7 a 7,9-calowy ekran , procesor A7, grubość 7,5 mm oraz aparat 5MPix iSight. Niestety sam model został przedstawiony bardzo pobieżnie, także więcej informacji trzeba było już uzyskać z oficjalnego sklepu Apple.

Specyfikacja techniczna

[tabs]
[tab title=”iPad Air 2″]

 

Ekran 9,7″ Retina
Rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli
Procesor A8X 64-bit
Pojemność 16 / 64 / 128 [GB]
Aparat 8 MPix iSight z tyłu i 1,2 MPix z przodu
System operacyjny urządzenia iOS 8
Łączność dwuzakresowe Wi-Fi
MIMO
Bluetooth 4.0
LTE (opcjonalnie)
Dodatkowo czytnik linii papilarnych
żyroskop
akcelerometr
czujnik światła
barometr
Akumulator (czas pracy) 10 h
Wymiary 240 x 169,5 x 6,1 mm
Waga WiFi: 437 gramów, LTE: 444 gramów

[/tab]

[tab title=”iPad mini 3″]

 

Ekran 7,9″ Retina
Rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli
Procesor A7 64-bit
Pojemność 16 / 64 / 128 [GB]
Aparat 5 MPix iSight z tyłu i 1,2 MPix z przodu
System operacyjny urządzenia iOS 8
Łączność dwuzakresowe Wi-Fi
MIMO
Bluetooth 4.0
LTE (opcjonalnie)
Dodatkowo czytnik linii papilarnych
żyroskop
akcelerometr
czujnik światła
Wymiary 200 x 134,7 x 7,5 mm
Waga WiFi: 331 gramów, LTE: 341 gramów

[/tab]

[/tabs]

 

Dostępność

Przedsprzedaż iPadów rozpoczyna się… już jutro. Tak, to nie żarty – od 17 października modele będzie można już kupić w amerykańskim sklepie Apple. Wysyłka odbędzie się w kolejnym tygodniu. A jakie będą ceny? Widać na poniższych zdjęciach.

Tymczasem znane są już polskie ceny obu tabletów – znajdziecie je we wpisie Kasitutaj.

A kiedy 4K to za mało…

To nie koniec konferencji. Na kolejny ogień wzięty został iMac, czyli urządzenie typu All in One (AiO). Najnowszy monitor, który zawiera już podzespoły niezbędne do działania systemu w sobie, ma posiadać ekran o rozdzielczości… 5K. No cóż, najwidoczniej 4K które jeszcze na dobre nie weszło do naszych domów jest już zbyt małą cyferką dla Apple.

27-calowy iMac otrzymał nazwę iMac z wyświetlaczem Retina 5K. Ma on wyświetlać aż do 7 razy więcej pikseli niż standardowy ekran fullHD, czyli generować obraz o rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli. Wyposażony w procesor Intel Core i5 o taktowaniu 3,5 GHz (Turbo Boost 3,9 GHz), pamięć RAM 8 GB, dysk twardy 1 TB oraz kartę graficzną AMD Radeon R9 M290X 2GB jest już dostępny w polskim sklepie internetowym Apple za – uwaga uwaga – 10999 złotych.

Małe co nieco na koniec

Ostatnim zaprezentowanym urządzeniem był Mac mini. Procesor 4. generacji Intel Core i5, zintegrowana grafika Intel HD/Intel Iris, 4/8 GB pamięci RAM, dysk do 1 TB, modem WiFi czy 2 porty Thunderbolt to najważniejsze elementy specyfikacji tego urządzenia. Niestety zostało ono – tak jak i iPad mini 3 – potraktowane bardzo po macoszemu przez prowadzących i tak naprawdę większość informacji odnajdziemy w oficjalnym sklepie Apple, gdzie ceny Maca mini zaczynają się od 2199 złotych.

No i to wszystko, czego dowiedzieliśmy się na konferencji, która 16 października 2014 roku miała miejsce w Cupertino. Jak oceniacie prezentację nowych urządzeń? Dajcie znać w komentarzach. ;-)

Exit mobile version