W przyszłości komputery i smartfony od Purism będą pracowały na tym samym systemie – PureOS

Purism – firma odpowiedzialna za sprzedaż komputerów z ich autorskich systemem oraz przygotowanie pierwszego smartfona z „prawdziwym” Linuksem – właśnie powiadomiła, że w przyszłości wszystkie ich urządzenia będą pracowały pod kontrolą jednego systemu operacyjnego – PureOS.

Już wiele firm próbowało stworzyć jeden system operacyjny, który pracowałby jednocześnie na smartfonach i tabletach, jak i na komputerach stacjonarnych i laptopach. Bardzo dobrym tego przykładem jest Canonical i ich Ubuntu, na które naprawdę czekałem. OS na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych miał dokładnie ten sam interfejs – Unity 8 – który, przynajmniej na nagraniach promocyjnych, wydawał się być naprawdę wygodny, zwłaszcza na ekranach dotykowych. Niestety, brytyjska firma niespodziewanie porzuciła swoje plany nie tylko ekspansji na urządzenia mobilne, ale również rozwoju mojego ulubionego środowiska graficznego Unity.

Jak się okazuje, Purism – firma odpowiedzialna za przygotowanie smartfona Librem 5 z „prawdziwym” Linuksem – również planuje stworzenie jednego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych i komputerów osobistych, jednak w odróżnieniu od Canonical nie zamierza zbyt szybko odpuścić.

Idea ta wydaje się być całkiem fajna. Zarówno na komputerach, jak i tabletach czy smartfonach mielibyśmy dokładnie ten sam interfejs, te same aplikacje i podobne wrażenia związane z korzystaniem z nich. Przygotowanie jednego OS-a na przynajmniej dwie platformy nie jest jednak takie proste.

Przede wszystkim urządzenia mobilne wykorzystują architekturę ARM – inną niż laptopy czy komputery stacjonarne. To tworzy pewne komplikacje i utrudnia przygotowanie aplikacji na dwie różne platformy. Należy również pamiętać o tym, że kompletnie inaczej korzysta się z programów na małych, pięciocalowych, dotykowych wyświetlaczach, a inaczej na trzynastocalowych ekranach tabletów czy dwudziestosiedmiocalowych monitorach.

Render telefonu Librem 5 z KDE Plasma (fot. kde.org)

Jak się jednak okazuje, Purism ma pewne rozwiązania wyżej wymienionych problemów. Firma zapewnia, że PureOS będzie świetnie działać na energooszczędnych procesorach mobilnych, jak i wydajnych układach w komputerach osobistych, a programy po prostu będą działać na obu platformach. Przedsiębiorstwo również ciężko pracuje nad czymś, co nazywa się adaptive design. W skrócie, jest to funkcja, dzięki której aplikacje będą odpowiednio skalowały swój interfejs w zależności od rozmiaru ekranu danego urządzenia.

Czy taki ekosystem od Purism będzie działać? Ciężko powiedzieć, bo całość sprawia wrażenie misji nie do wypełnienia, ale idea korzystania z tego samego systemu na przeróżnych urządzeniach wydaje się być naprawdę ciekawa. Dobrze więc, że są jeszcze firmy, które próbują osiągnąć coś na tej płaszczyźnie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Projekt Librem 5: znamy pełną specyfikację, producent ponownie opóźnił dostawę smartfona

Źródło: zdNet.com, ItsFoss