Niedawno marka OnePlus, znana bardziej z produkcji smartfonów, poinformowała o planach stworzenia swojej własnej klawiatury mechanicznej we współpracy z firmą Keychron. Dziś uchylono rąbka tajemnicy na temat cech tego produktu, a także przewidywany miesiąc, w którym zadebiutuje.
Klawiatura od OnePlus już na początku 2023 roku
Na stronie OnePlus Featuring pojawił się właśnie odnośnik do osobnej podstrony, poświęconej rozwojowi pierwszej w historii tej marki klawiatury mechanicznej. Znalazła się tam między innymi oś, na której zaznaczone zostały różne miesiące.
Pod każdą z kropek dodatkowo umieszczono opis, jaki etap jest przez nią reprezentowany. Obecnie trwa etap „współtworzenia z użytkownikami”, a już w styczniu ma się rozpocząć „rygorystyczna faza testów”. OnePlus przewiduje, że oficjalna premiera produktu odbędzie się w lutym 2023 roku.
Warto jednak zauważyć, że jest jeszcze jedna kropka, nazwana „początek masowej produkcji”. Może to oznaczać dwie rzeczy: albo w lutym rozpocznie się przedsprzedaż klawiatury w formie jak na Kickstarterze, a dopiero po poznaniu wolumenu zainteresowania producent zacznie produkować określoną liczbę egzemplarzy, albo na start dostępna będzie limitowana liczba i dopiero po kilku miesiącach pojawi się większy nakład. Bardziej spodziewam się jednak tego pierwszego.
Poznaliśmy też kluczowe cechy
Chińska marka zdradziła również, zgodnie z zapowiedziami, część informacji na temat specyfikacji nadchodzącej klawiatury. Dowiedzieliśmy się, że jej obudowa będzie wykonana z aluminium wycinanego maszynami CNC, a domyślnie zamontowane przełączniki zostaną zaprojektowane przez markę we współpracy z fanami.
Ponadto płyta mocująca zostanie odizolowana od obudowy za pomocą uszczelek (tak zwany gasket mount), co usprawni nie tylko brzmienie, ale i wrażenia z pisania. Części obudowy również mają być oddzielone od siebie uszczelkami (tak zwany force break mod), dzięki czemu niepożądane rezonowanie zostanie skutecznie wyeliminowane.
Sprawne oko zauważy, że na poniższym renderze pojawiła się dodatkowa pianka, która prawdopodobnie zostanie umieszczona na spodzie obudowy. OnePlus zaznacza w opisie, że nie celuje w zupełne wyciszenie klawiatury, aczkolwiek planowane zastosowanie takiej ilości pianki i uszczelek z pewnością znacząco wpłynie na głośność generowanego przez klawiaturę dźwięku.
Będą też wymienialne przełączniki i niezłe wsparcie
Jak na markę Keychron przystało, nie mogło zabraknąć w jej klawiaturze gniazd hot-swap, nawet jeśli jest ona tworzona we współpracy z producentem smartfonów. OnePlus zadeklarował, że gniazda znajdą się na PCB klawiatury i pozwolą na szybką wymianę przełączników za pomocą odpowiedniego narzędzia.
Jakby tego było mało, w kwestii oprogramowania padło na znane i lubiane QMK oraz na interfejs graficzny VIA. Dzięki temu użytkownicy będą w stanie bezproblemowo i bardzo szybko skonfigurować wszelkie ustawienia klawiatury, które dodatkowo zapiszą się w locie. Wiadomo też, że klawiatura OnePlus będzie miała podświetlenie RGB.
Kwestia obsługi platform również ma być na wysokim poziomie, bo klawiatura zadziała zarówno z komputerami na systemie Windows, jak i tymi z Linuxem. OnePlus nie zapomniał też o fanach sprzętu Apple – urządzenie to będzie bezproblemowo wspierać działanie z wszelkimi komputerami i laptopami Mac.
Nadal nie wiemy, w jaki przedział cenowy celuje OnePlus, ale jedno jest pewne: z takimi cechami premium nie ma co spodziewać się niskiej kwoty. Podejrzewam, że będzie to klawiatura wyceniona podobnie jak produkty Keychron z serii Q, a więc w okolicach tysiąca złotych.