Procesory z Huawei Nova 3i oraz Xiaomi Mi 8 SE. Który szybszy: Kirin 710 czy Snapdragon 710?

Huawei Nova 3i to nadal świeżynka. W gruncie rzeczy trudno jeszcze wypowiadać się na temat tego modelu, bo trudno określić, w jaki sposób sprawuje się w normalnym użytkowaniu. Ale dzięki testom syntetycznym jesteśmy w stanie mniej więcej powiedzieć, jak Kirin 710, po raz pierwszy użyty przez Huawei właśnie w tym modelu, wypada wydajnościowo na tle konkurującego z nim układu Snapdragon 710.

Cała bitwa rozgrywa się właściwie tylko na papierze, ale pozwala na zorientowanie się, czego można spodziewać się po nowym układzie Huawei, zwłaszcza w porównaniu z równie świeżą propozycją od Qualcomma, montowaną w postaci Snapdragona 710 w Xiaomi Mi 8 SE.

Kirin 710 jest więc ośmiordzeniowym procesorem budowanym w technologii 12 nm, z czterema rdzeniami Cortex-A73 (2.2 GHz) i czterema rdzeniami A53 (1.7 GHz). Dla porównania, Snapdragon 710 to chip konstruowany w 10-nanometrowym procesie technologicznym, z dwoma rdzeniami Kryo 360 Gold (Cortex-A75, 2.2 GHz) i sześcioma rdzeniami Kryo 360 (Cortex A55, 1.7 GHz).

Już samo to porównanie daje przedsmak poniższego testu Geekbench – spodziewamy się więc odrobinę lepszej wydajności od Snapdragona, który ma nieco nowszą architekturę.

(zdj. GSMarena)

Zgodnie z oczekiwaniami, tabelki wskazują na Snapdragona jako zwycięzcę. Zresztą Qualcomm zapowiadał, że rdzenie Cortex-A75 są nawet 20% szybsze od generacji A73, zaś w pojedynku rdzeni A55 i A53, ten pierwszy wykazuje się wydajnością o 18% lepszą niż poprzednik. Testy wielu rdzeni nie sugerują jednak już jakiejś wielkiej różnicy między procesorami – sprowadza się ona do 7%. Wątpliwe, żeby ktokolwiek wyczuł ją podczas użytkowania smartfona.

(zdj. GSMarena)

Co prawda zwycięzca na papierze jest tylko jeden, bo Xiaomi Mi 8 SE z procesorem Snapdragon 710 wygrywa pod względem „suchej” wydajności z Huawei Nova 3i, to o ewentualnym zakupie najpewniej będą decydować inne rzeczy – i bardzo dobrze. Sugerowanie się wyższością kilku procent wydajności jednego procesora nad drugim, podczas gdy zmiennych w wypadku tych dwóch smartfonów jest o wiele, wiele więcej, chyba nie świadczyłoby o rozsądku.

No, chyba, że dla kogoś wydajność absolutna jest niezmiernie ważna. Tylko że w takim wypadku taka osoba powinna szukać urządzenia spośród flagowców, a nie smartfonów ze średniej półki.

 

źródło: Geekbench przez GSMarena i telefoon.nl

Exit mobile version