Wizja przyszłości, w której wsiadamy do samochodu, wbijamy w nawigację adres i auto po prostu zawozi nas na miejsce, podczas gdy oddajemy się porannej prasówce, delektując się przy tym kawą, jest… ciekawa. W tym wszystkim zatraca się jednak sama jazda dla jazdy, którą wielu kierowców uprawia czerpiąc z niej olbrzymią przyjemność. I jakkolwiek doniesienia o nowinkach z rynku samodzielnych pojazdów nie są intrygujące, tak badanie przeprowadzone na zlecenie Mazdy udowadnia, że kierowcy w Europie wcale nie palą się do oddania kierownicy w ręce komputera.
Przyznam szczerze, że rezultaty badania wykonanego przez IPSOS na próbie 11 008 kierowców, nie są dla mnie wielkim zaskoczeniem. Jedna rzecz to wspomniana już radość z jazdy, jaką wielu kierowców czerpie. Druga sprawa to fakt, iż samodzielne samochody jako codzienność na drogach to wciąż melodia przyszłości (coraz bliższej, ale jednak) i dla wielu osób pozostają tematem zupełnie nieznanym.
Żebyśmy mieli jasność, badanie nie wykazało w żaden sposób, że Europejczycy w ogóle nie chcą pojawienia się autonomicznych aut. Wynika z nich jedynie, że 66% spośród pytanych chciałoby zachować możliwość samodzielnego prowadzenia samochodu. W ich przypadku nie sprawdzą się więc pojazdy przyszłości, co do których przewiduje się, że mogłyby zostać w ogóle pozbawione takiego elementu jak kierownica.
Najwięcej miłośników jazdy samochodem znajduje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i Polsce, gdzie 71% osób potwierdziło chęć zachowania możliwości prowadzenia auta. Najniżej spośród poszczególnych państw znalazły się Włochy, gdzie „jedynie” 59% kierowców odpowiedziało w ten sposób. Co ciekawe, pojawienie się zaawansowanych technologicznie pojazdów nie jest czymś, na co czekają młode osoby. 33% spośród pytanych w wieku 18-24 lata potwierdziło chęć podróżowania autonomicznymi samochodami. Tak samo odpowiedziało jednak 36% ankietowanych z grupy 25-34 lata i 34% z grupy 35-44 lata.
Z kolei 69% kierowców ma nadzieję na to, że przyszłe pokolenia będą jeszcze mogły usiąść za kierownicą i rozkoszować się prowadzeniem samochodu. Znów przoduje Polska, gdzie w ten sposób odpowiedziało 74% osób. W Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Niemczech takiej samej odpowiedzi udzieliło przynajmniej 70% pytanych. Z kolei 36% kierowców przyznało, że wybiera się na przejażdżkę dla samej przyjemności. Wśród Polaków zgodziło się z tym 56% osób.
Czy takie badanie oznacza, że inżynierowie pracujący nad autonomicznymi autami mogą schować swoje projekty do szuflady i udać się na emeryturę? Absolutnie. Być może jednak warto się nad nimi pochylić i jeszcze raz przemyśleć, czy całkowite pozbawienie możliwości prowadzenia samochodu jest tym, czego potrzebuje społeczeństwo. Zwłaszcza, że czasu na podjęcie decyzji zostało jeszcze całkiem sporo.
Źródło: Mazda dzięki Auto Świat