Kiedy senior sięga po tablet…

Wiele się mówi o cyfrowym wykluczeniu, że powinno się z nim walczyć, wspierać osoby, które są nim zagrożone i tak dalej. I jestem jak najbardziej za, ale cały czas odnoszę – być może mylnie – wrażenie, że myśli się przede wszystkim o uboższych rodzinach mieszkających np. na wsi, posiadających dzieci, których rówieśnicy w szkole są już nieźle obyci ze sprzętem. Tymczasem powinniśmy pamiętać także o seniorach – oni już są wykluczeni cyfrowo, warto zatem „włączyć” ich do cyberspołeczności. Choćby dając im do ręki tablet.

Robiąc research na ten temat przypadkiem dowiedziałem się, że tak jak istnieją tablety dla dzieci, tak samo na rynku istnieje tablet dla seniorów. Mowa o modelu Overmax IntuTab, wyposażonym w 9-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, procesorze 2 x 1,6 GHz, 1GB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej, działającym pod kontrolą Androida w wersji 4.2. Wielkość czcionki jest dostosowywana przez użytkownika, na starcie otrzymuje on też podstawowy zestaw aplikacji, które mogą go zainteresować – Lotto, Program TV, appki z newsami, VOD Onetu, sprawdzi pogodę, kursy walut itp. Nie miałem tego urządzenia w ręce, ale brzmi ciekawie. Okazuje się też, że w Poznaniu Miejska Rada Seniorów otrzymała w lutym jeden z egzemplarzy tego tabletu, dzięki czemu seniorzy mogą się uczyć korzystania z niego na wewnętrznych warsztatach. Są oczywiście także modele innych producentów, jak np. Lexibook Serenity Ultra.

overmaxintutab

W przypadku, gdy nie zamierzamy sięgać po dedykowany tablet, a naszym rodzicom czy dziadkom samemu chcemy sprofilować dowolne urządzenie z Androidem, także – czysto teoretycznie – powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem. W Google Play Store znalazłem dwa bezpłatne launchery przygotowane z myślą o osobach starszych: BIG Launcher Easy Phone DEMO oraz Large Launcher Senior Phone. Oba niestety przygotowane był wybitnie pod kątem smartfonów, przez co na tablecie wyglądają nieciekawie i nie spełniają swojej funkcji, w dodatku dzięki temu drugiemu mój tablet się zawiesił…

Pozostaje zatem wybrać inny launcher (może znacie jakiś, który się mimo wszystko nada?) – ja osobiście zdecydowałbym się na Nova Launcher, który nie dość, że jest ładny, to pozwala na edytowanie nazw aplikacji na ekranie, dzięki czemu można je nazwać przyjaźniej ;). Następny krok to wybór aplikacji, które mogą przydać się seniorom. Wśród tych, których nie trzeba nikomu przedstawiać, polecić mogę m.LOTTO, aplikację pogodową TVN Meteo czy też  Program TV. Warto także zastanowić się nad instalacją którejś z dedykowanych aplikacji polskich portali informacyjnych – najlepiej w zależności od preferencji seniora oraz od faktu, czy w ogóle interesuje się on polityką i wiadomościami z kraju i świata. Podobnie sprawa tyczy się takich aplikacji, jak np. Sport.pl LIVE ;) Kobietom w kuchni zdecydowanie przyda się natomiast czytelna aplikacja minutnika – Kitchen Timer – biorąc pod uwagę, że przy okazji mogą wykorzystywać tablet do wyświetlania na nim przepisów kulinarnych z sieci.

Screenshot_2014-07-26-09-45-18

W kontekście rozrywki senior może być zainteresowany radiem Złote Przeboje (lub jakimkolwiek innym radiem internetowym, które nadaje „jego hity”), rozwiązywaniem sudoku i krzyżówek lub grą w szachy. Aplikacji pozwalających na te trzy czynności jest wiele, warto zatem wybrać taką, która odpowiadać będzie przede wszystkim seniorowi. Trzeba pamiętać, że to on będzie jedynym (a przynajmniej głównym) użytkownikiem tabletu i to zgodnie z jego „widzimisię” powinny być dobierane aplikacje.

Próbowaliście kiedyś zachęcić w swojej rodzinie seniorów do korzystania z tabletu? Jakieś jeszcze aplikacje zwróciły ich uwagę? Dajcie znać w komentarzach. :)