Koniec pewnej ery dla Apple. Jony Ive porzuca swoje stanowisko w firmie, choć nadal będzie z nią współpracował

Sir Jony Ive był odpowiedzialny za design wielu ikonicznych już urządzeń, w tym iPhone’a i iPada. Ogłosił, że opuszcza Apple, by otworzyć niezależną firmę projektową. Od razu zapowiedział, że Apple będzie jego najważniejszym klientem. Będąc szefem własnego biura, będzie mógł jednak przyjmować zlecenia od innych przedsiębiorstw.

Kim jest Jony Ive?

Ive został zatrudniony w Apple w 1992 roku, jako członek grupy projektantów urządzeń przemysłowych. Jednym z jego pierwszych zadań była praca nad cyfrowym asystentem (PDA) Newton drugiej generacji oraz nad MessagePadem. W 1997 roku, kiedy Steve Jobs wrócił do Apple, Jony Ive awansował na stanowisko wiceszefa działu wzornictwa przemysłowego.

iMac G3 (fot. Thomas Kaiser)

Wraz z Jobsem zaprezentowali całą serię charakterystycznych produktów. Zaczęło się od iMaka G3 w 1998 roku, który dzięki jaskrawej, półprzezroczystej obudowie wyróżniał się na tle szaroburych, nudnych komputerów stacjonarnych. W 2002 roku zastosowano zupełnie nowy projekt All-in-One, gdzie ekran został przymocowany do regulowanego ramienia z podstawą, w której ukryto płytę główną oraz dysk twardy.

Jony miał duży wpływ na projekt iPoda, wydanego po raz pierwszy w 2001 roku. To jeden z najbardziej udanych sprzętów Apple, który ustanowił wzór dla odtwarzaczy mp3 i okazał się finansowym sukcesem. Potem pojawił się iPhone, iPad i Apple Watch. W czasie, gdy światu przedstawiano iPada, Jony był drugą najważniejszą osobistością w firmie, zaraz po Jobsie. Czeki z jego pensją opiewały na niebotyczne kwoty, liczone w dziesiątkach milionów dolarów.

iPod 1. generacji (fot. Miguelon756-5303)

W 2012 roku Ive przejął obowiązki Scotta Forstalla, który opuścił stanowisko szefa oprogramowania po porażce Apple Maps. Jony został starszym wiceprezesem ds. projektowania i zajął się systemem iOS 7. W 2015 roku został przesunięty do zrealizowania projektu Apple Park, by po dwóch latach określić styl iPhone’a X.

Po 27 latach Jony Ive opuszcza swoje biuro w Apple, by otworzyć własną firmę LoveFrom. Nadal będzie współpracował z gigantem z Cupertino jako konsultant, i być może jeszcze w innym zakresie. Staje się jednak bardziej niezależny, mogąc swobodniej dobierać partnerów biznesowych.

Co odejście Ive’a zmienia w Apple?

Na razie firma nie planuje natychmiastowych przesunięć kadrowych i zastępowania Jony’ego kimś innym. Liderzy zespołów projektowych urządzeń i interfejsów, Evans Hankey i Alan Dye, będą od teraz podlegać dyrektorowi ds. operacyjnych, Jeffowi Williamsowi.

Tim Cook wspomniał, że nadal będzie współpracował z Jonym Ive, choć w inny sposób, jak dotychczas. Podobne zapewnienia płyną od samego Ive’a. Czy oznacza to jakąś drastyczną zmianę w projektach Apple? Raczej mało prawdopodobne, by firma nagle zechciała wejść na ścieżkę rewolucji. Hankey, Dye i Williams byli najbliższymi współpracownikami Jony’ego w ostatnich latach, i decyzje projektowe były opracowywane wspólnie. Apple już od dawna nie jest firmą jednego człowieka, więc odpowiadając na pytanie ze śródtytułu: niewiele.

 

źródło: Apple przez Phone Arena, cnet, Business Insider