Mijający rok był dla Asusa szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki okrągłej, trzydziestej rocznicy istnienia firmy, a po drugie, dzięki wprowadzeniu do sprzedaży laptopa z ekranem pomocniczym – ZenBook Pro Duo. Komputer ten wskazał kierunek w dalszym rozwoju laptopów Asusa. Sam producent, by dowieść słuszności swej koncepcji, skonsultował ją z konsumentami, przeprowadzając badanie ankietowe.
Testowany niedawno przez Andrzeja Asus ZenBook Pro Duo, wyposażony w ekran 4K OLED oraz dodatkowy ekran ScreenPad Plus sprawił, że laptopy zbliżyły się, jak nigdy dotąd, do komputerów stacjonarnych pod względem produktywności. Wykorzystanie dodatkowej przestrzeni roboczej umożliwia bowiem godzenie pracy w kilku aplikacjach na raz, a po godzinach pozwala grać, jednocześnie np. kontrolując Spotify czy śledząc wydarzenia w social media.
Oczekiwania względem laptopa przyszłości
Badanie ankietowe, które dla firmy Asus przeprowadziła sondażownia Nielsen Polska, nosiło nazwę Wiser together, sugerującą cenny udział społeczności w rozwoju oferty przedsiębiorstwa. Zgodnie ze wskazaniem ankietowanych, laptopy przyszłości będą, przede wszystkim, komunikować się z pozostałymi urządzeniami domowymi, zaoferują dłuższy czas pracy na baterii i zostaną wyposażone w możliwość ładowania bezprzewodowego. Wszystko to w perspektywie najbliższych pięciu lat.
W nieco dalszej perspektywie – 30 lat – laptopy będzie można obsługiwać bezdotykowo, staną się jeszcze cieńsze od obecnych konstrukcji oraz zostaną wyposażone w projektory holograficzne.
Wymagania przerosną możliwości?
Wizja ankietowanych prezentuje się niezwykle ciekawie. Nie dziwi fakt, że kluczowy dla użytkowników jest rozwój internetu rzeczy oraz to, co stanowi odwieczny problem całej bezprzewodowej elektroniki, czyli długość czasu pracy na pojedynczym ładowaniu baterii. Z pewnością jednak oczekiwania będą trudne do zrealizowania, wszak badani życzą sobie niezwykle cienkich laptopów o bardzo długim czasie pracy. By tego dokonać, konieczny będzie spory progres technologiczny w zakresie stosowanych podzespołów.
Drugi ekran – przydatny czy nie?
Zgodnie z wynikami ankiety, drugi ekran jako przydatne rozwiązanie wskazał co piąty badany. Czy to dużo? Moim zdaniem tak. Takie laptopy w dalszym ciągu stanowią rynkową nowość. Są ciekawostką, która dopiero będzie rozwijana. Z pewnością w miarę popularyzacji technologii liczba zwolenników dodatkowej przestrzeni roboczej w laptopie zwiększy się. Zwłaszcza, że multitasking nie jest obcy nikomu z nas.
A jak Waszym zdaniem będą wyglądać laptopy przyszłości? I w jakim kierunku powinna podążać ta odnoga rynku sprzętu elektronicznego?
Źródło: informacja prasowa Asus