Jaki laptop do 2000 zł? (sierpień 2019)

Huawei Matebook D 14

Mając do wydania 2000 złotych na laptopa, nie można szaleć. W tym budżecie znajdują się modele, które oferują podstawową wydajność oraz przeciętną jakość wykonania, z czego koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę. Nie oznacza to jednak, że nie ma ciekawych propozycji wartych rozważenia.

Huawei MateBook D

Cena w sklepach od: 1999 złotych

Pierwszym polecanym przeze mnie laptopem jest najsłabszy reprezentant linii MateBook D od Huawei. Jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich osób, które cenią sobie równowagę między kompaktowymi wymiarami, wydajnością, ładną dla oka stylistyką i ceną. Z MateBooka D nie raz miałem przyjemność korzystać i uważam, że to naprawdę świetny sprzęt w swojej klasie. Obudowa jest dobrze spasowana, komplet portów pozwala na komfortową pracę bez szukania przejściówek, a sama matryca idealnie nada się do pracy biurowej lub konsumpcji treści. Na uwagę zasługuje fakt, że pamięć RAM nie jest wbudowana i standardowe 8 GB można rozszerzyć aż do 32 GB. Wydaje mi się, że największą wadą tego laptopa jest brak podświetlanej klawiatury, która jest przydatna w pracy po zmierzchu.

Huawei MateBook D – recenzja ładnego laptopa w dobrej cenie

W tym modelu do dyspozycji użytkownika jest standardowy ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Nie jest to najlepszej jakości wyświetlacz, ponieważ ma on przeciętne odwzorowanie barw, lecz do podstawowych zadań jest wystarczający. Podobnie można powiedzieć o specyfikacji, bowiem sercem urządzenia jest procesor Intel Core i3-8130U. MateBook D oferuje 8 GB pamięci RAM (SO-DIMM DDR4, 2400MHz), którą można rozszerzyć do 32 GB (są dwa sloty, z czego jeden zajęty). Całość współpracuje z układem graficznym Intel UHD Graphics 620. Jeśli chodzi o miejsce na dane użytkownika, to do dyspozycji jest dysk SSD M.2 o pojemności 256 GB. Warto dodać, że oszczędności objęły swoim zasięgiem slot na kartę SD, napęd optyczny i gniazdo RJ-45. Chociaż możliwe, że dzięki temu producentowi udało się osiągnąć niską wagę wynoszącą 1,72 kg.

Lenovo IdeaPad C340-14

Cena w sklepach od: 1899 złotych

Lenovo IdeaPad C340-14 jest ciekawą propozycją dla osób, które poszukują mobilnego laptopa w atrakcyjnej cenie. Jest to hybryda z 14-calowym, dotykowym wyświetlaczem, który dobrze sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach. Dzięki 360-stopniowemu zawiasowi można postawić go w trybie namiotowym i w wygodny sposób oglądać filmy. Problemem może być fakt, że w cenie do 2000 złotych dostępna jest wersja ze 128 GB dyskiem, który nie oszukujmy się, na dzisiejsze standardy jest niewielki. Polecam go dla osób, które nie instalują wielu programów, a tym bardziej tych zajmujących po 20-30 GB. Kolejną wadą, którą można szybko zniwelować, jest zainstalowany system Windows 10 S, który ma ograniczenia, lecz można go za darmo zaktualizować do pełnoprawnego Windowsa 10 Home.

Lenovo zdecydowało się na 14-calowy ekran, który wykonano w formacie 16:9. Co więcej, jest on dotykowy, co powinno zadowolić osoby ceniące sobie tego typu udogodnienia. Całość napędzana jest przez chipset AMD Ryzen 3 3200U wraz z układem graficznym AMD Radeon Vega 3. Został on sparowany z 8 GB RAM (SO-DIMM DDR4, 2400MHz), które można rozszerzyć do 16 GB (jest tylko jeden slot). Tak jak wcześniej wspominałem, producent zdecydował się na dysk SSD M.2 128 GB, który jest niewielki jak na dzisiejsze standardy. Cieszy natomiast obecność portu USB typu C oraz czytnika kart pamięci. Co więcej, cała konstrukcja jest niewielka i waży 1,65 kg.

fot. Lenovo

Lenovo Ideapad 330-15

Cena w sklepach od: 1749 złotych

Kolejną propozycją jest Lenovo Ideapad 330-15, który w szczególności spodoba się osobom lubiącym się wyróżniać, bowiem dostępny jest on w różnych wariantach kolorystycznych. Pod względem specyfikacji jest on bardzo podobny do Huawei MateBook D, lecz wyróżnia się jednym ważnym szczegółem – szybkim ładowaniem. Jak to zazwyczaj bywa w laptopach od Lenovo i ten może pochwalić się bardzo dobrą klawiaturą, na której pisanie jest czystą przyjemnością. Warto dodać, że producentowi udało się zmieścić blok numeryczny, który jest coraz rzadziej widywany w tej klasie urządzeń. Co więcej, sprzęt oferuje możliwość dołożenia pamięci RAM. Niestety, wyświetlacz jest bardzo przeciętny, oferuje słabe odwzorowanie barw, a sama jasność maksymalna jest za niska, aby komfortowo się z niego korzystało na dworze w słoneczne dni.

W tym modelu Lenovo zdecydowało się na użycie 15,6-calowej matrycy o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Za wydajność odpowiada procesor Intel Core i3-8130U wraz z układem graficznym Intel UHD Graphics 620. Całość współpracuje z 8 GB pamięci RAM (SO-DIMM DDR4, 2133MHz), które można rozszerzyć do 20 GB (jest jeden slot). Cieszy obecność portu USB typu C, czytnika kart pamięci, Rj-45 oraz wydzielonej klawiatury numerycznej.

Warto dodać, że ten model też dostępny jest w cenie do 2000 złotych w konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną NVIDIA GeForce MX150, 8 GB RAM i dyskiem 120 GB SSD. Taka konfiguracja pozwoli na swobodną grę w mniej wymagających produkcjach. Co prawda, na pliki użytkowników jest niewiele miejsca, lecz po jakimś czasie można dołożyć dysk HDD lub wymienić SSD na większy.

Lenovo Ideapad 330-15 (konfiguracja i3/4 GB RAM/1 TB HDD) w Media Expert (1699,99 złotych)

fot. Lenovo

Acer Aspire 3

Cena w sklepach od: 1949 złotych

Acer Aspire 3 to typowo biurowa konstrukcja, która zaspokoi potrzeby najmniej wymagających użytkowników. Ważnym elementem jest fakt, że został on wyposażony w dwa dyski: szybki SSD o pojemności 256 GB i drugi wolniejszy HDD 500 GB. Takie połączenie jest komfortowe, ponieważ nie trzeba się martwić o to, czy można zainstalować kolejny „ciężki” program lub zgrać zdjęcia z wakacji. Niestety, ma to też swoje wady w postaci samej wagi urządzenia, która wynosi 1,9 kg. Z zalet należy też wymienić czytnik kart pamięci i możliwość rozbudowy RAM oraz dysków. Na pochwałę zasługuje również układ chłodzenia, który działa bardzo dobrze, a co najważniejsze cicho.

Acer zdecydował się na umieszczenie 15,6-calowej matrycy o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Laptop napędzany jest przez procesor Intel Core i3-8130U, który wspiera układ graficzny Intel UHD Graphics 620. Jeśli zaś chodzi o RAM, to znalazło się miejsce dla 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz), lecz można je rozszerzyć do 20 GB (jest jeden slot).  Na pliki użytkownika znalazły się dwa dyski: pierwszy SSD M.2 o pojemności 256 GB oraz drugi HDD 500 GB. Cieszy obecność czytnika kart pamięci i RJ-45. Niestety, producent nie zdecydował się na umieszczenie napędu optycznego oraz portu USB typu C.

Acer Aspire 3 (wersja Ryzen 3 2200U/4 GB RAM/128 GB SSD) w Media Expert (2099 złotych)

fot. Acer

Dell Inspiron 3583

Cena w sklepach od: 1999 złotych

Zauważyłem, że wśród moich znajomych szczególnym zaufaniem w przypadku laptopów cieszy się marka Dell. Przyznam szczerze, że mi ta firma również kojarzy się z pozytywnymi cechami i solidnym wykonaniem, nie mogłem, więc nie umieścić na tej liście propozycji w postaci modelu Inspiron. Pod względem suchych cyferek zbytnio nie różni się od innych urządzeń. W nim również można dołożyć pamięć RAM, dysk SATA, a do tego ma czytnik kart pamięci wraz z RJ-45. Co więcej, jest on najcięższy spośród zestawianych modeli, bo waży aż 1,99 kg. Na uwagę zasługuje ładna stylistyka, która znana jest z innych modeli producenta, dobrej jakości matryca oraz rewelacyjna gwarancja. Mimo tego, że jest to budżetowy laptop, to ma on roczną gwarancję Next Business Day, która oznacza, że dzień po zgłoszeniu usterki zjawia się technik, który ma ją rozwiązać.

Dell Inspiron 3583 napędzany jest procesorem Intel Core i3-8145U, który pracuje z układem graficznym Intel UHD Graphics 620. Wspierany jest on przez 8 GB RAM  (SO-DIMM DDR4, 2400MHz), którą można rozszerzyć do 32 GB (są dwa sloty, z czego jeden zajęty). Użytkownik swoje pliki będzie mógł trzymać na dysku SSD M.2 o pojemności 256 GB. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć liczbę gigbajtów poprzez dołożenie dysku SATA. W laptopie cieszy obecność RJ-45 oraz czytnika kart pamięci.

Dell Inspiron (wersja i5-8265U/8 GB RAM/256 GB SSD) w Media Expert (2399 złotych)

fot. Dell

Podsumowanie

Jak sami widzicie, w cenie do 2000 złotych da się znaleźć ciekawe modele laptopów. Oczywiście, w tym budżecie należy iść na kompromisy, lecz na szczęście nie są one tak duże, jak jeszcze kilka lat temu. Każdy z wyżej wymienionych modeli pozwala na sprawną pracę w podstawowych programach, czyli docelowi klienci powinni być z nich jak najbardziej zadowoleni. Jeśli zaś chodzi o alternatywy, to mogę polecić serię: HP 15, Lenovo IdeaPad 330s oraz Lenovo V155.

Chciałbym również przypomnieć o zasadach, którymi kierujemy się podczas tworzenia zestawień. Przede wszystkim ceny dotyczą nowych laptopów, które dostępne są w oficjalnej, polskiej dystrybucji. Same typy urządzeń znajdujących się na liście są dobierane subiektywnie przez autora wpisu.

A Wy jakie laptopy polecacie do 2000 złotych? Dajcie znać w komentarzach.

Exit mobile version