Jaki duży telewizor kupić? Wybieramy telewizor 75-calowy lub większy

Dla każdego pojęcie duży telewizor będzie znaczyło coś innego. Ci, którzy przesiądą się z 32 czy 40 cali na 55-calowy ekran, już będą mówić „duży”. Jednak te naprawdę duże telewizory mają 75 cali lub więcej i to właśnie im poświęcimy całą uwagę w dzisiejszym poradniku. Jaki duży telewizor kupić? Jaki 85-calowy lub 75-calowy telewizor wybrać? Sprawdzamy najlepsze modele 2020 roku – także te w rozsądnych cenach.

Cena dużego telewizora? Czy duże telewizory są drogie? 

Ceny dużych telewizorów topnieją lawinowo. Wciąż jednak różnica w cenie między telewizorem 65-calowym a 75-calowym to często 50% wartości, a czasem nawet i 100%. Skąd te różnice? Wpływ na to mają trzy czynniki.

Po pierwsze, choć popularność dużych telewizorów rośnie, to nadal nie mamy do czynienia z tak dużym popytem, jak w przypadku mniejszych rozmiarów. Po drugie, koszty produkcji też są wyższe przy niektórych znaczących elementach – w końcu to nie tylko większa matryca, ale też obudowa, a nawet karton, itd. Wreszcie tak duże telewizory są droższe w transporcie i to na każdym etapie logistyki. 

Czy jednak duże telewizory są drogie? Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 3 z 5 prezentowanych w tym zestawieniu telewizorów kosztuje mniej niż 8 tysięcy złotych, a najtańszy kosztuje poniżej 4 tysięcy złotych, to nie jest to wygórowana cena. W dodatku dwa z nich oferują wielostrefowe podświetlanie i w wariancie 85-calowym kosztują poniżej 10 tysięcy złotych.  

Obecnie cena telewizorów 75-calowych jest podobna do ceny ekranów 65-calowych podobnej klasy 4 lata temu. Natomiast ceny topowych 85-calowych ekranów 4K są niższe niż ceny 55-calowych ekranów 4K w chwili ich pojawienia się na rynku 8 lat temu. To porównanie cen pokazuje gigantyczną zmianę w rynku telewizorów, jaka zaszła na przestrzeni niecałej dekady. Współcześnie zakup dużego telewizora to częściej bariera psychologiczna niż finansowa, porównując chociażby ceny z innymi sprzętami elektronicznymi.

Na co zwrócić uwagę kupując duży telewizor?

Do dużego ekranu nie trzeba przekonywać nikogo, kto przed takim zasiadł. Zwłaszcza teraz, gdy kina są zamknięte i tylko w domu możemy cieszyć się filmami. W naszym domowym kinie możemy w dodatku nie tylko oglądać filmy i seriale, ale też grać.  

Jaki powinien być duży telewizor? Jeśli zakup nie jest ograniczony finansowo, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na podświetlanie. Przy tak dużych ekranach, krawędziowe podświetlanie będzie dokuczać i będzie widoczne. Potrzebujemy więc telewizora z wielostrefowym podświetlaniem, ewentualnie telewizora OLED. Niestety, ekrany OLED w rozmiarze 77 cali są wciąż bardzo drogie.

W przypadku dużych telewizorów naprawdę warto zdecydować się na telewizor z nieco wyższej półki, oferujący właśnie wielostrefowe tylne podświetlanie, 120 Hz matrycę, a także zaawansowany procesor przetwarzający obraz. Wszak nie wszystkie treści, które będziemy na nim wyświetlać, będą w pięknym 4K. Czasem zdecydujemy się na treści HD, a czasem filmik na YouTube czy inne treści archiwalne będą w SD. Dlatego też potrzebny jest ekran radzący sobie dobrze z upscalingiem obrazu. Na dużym ekranie nic się przecież nie ukryje. 

Najciekawsze 75-calowe telewizory

W zestawieniu 75-calowych telewizorów, wiele modeli pokrywa się z ekranami 65-calowymi, których zestawienie znajdziecie tutaj. Nie powinno to jednak dziwić, producenci oferują całe gamy swoich telewizorów w różnych przekątnych. Telewizory o tych samych oznaczeniach oraz różnych przekątnych nie zawsze są jednak tożsame jakościowo. Warto to weryfikować.

W zestawieniu prezentowane są modele, które rzeczywiście są godne polecenia w danym rozmiarze i w swym przedziale cenowym.

Samsung UE75TU8002

Wbrew pozorom nie taki podstawowy telewizor Samsunga. Model ma smukły design, oferuje tryb ambient i ma minimalistycznego pilota One Remote. Jeśli chodzi o funkcje dla graczy, oferuje tryb gry z upłynnieniem i niski input lag oraz automatyczny tryb gry.

To wciąż jednak telewizor z matrycą 60 Hz i krawędziowym podświetlaniem. Natomiast cena sprawia, że jest bardzo atrakcyjną propozycją. 

Sony KD-75XH9096

Sony XH90 to wyjątkowa rodzina w ofercie Sony. Prawdziwy hit japońskiego producenta. Na premierę PlayStation 5 firma przygotowała serię dobrze wycenionych telewizorów o świetnych parametrach technicznych.

XH90 to HDMI 2.1, wielostrefowe podświetlanie, dobry procesor obrazu i Android TV.

Sony KD-75XH9096 w Media Expert

Samsung QE75Q80T

Samsung ma też w ofercie bezpośredniego rywala dla XH90 od Sony. To, który z tych telewizorów wybierzemy, zależy w gruncie rzeczy od naszych osobistych preferencji – na przykład tego, czy wolimy Tizena, czy Androida oraz który design przemawia do nas bardziej.

Technicznie telewizory są do siebie zbliżone, choć Q80T ma nieco lepsze efekty HDR. Z drugiej strony nie wspiera tak pożądanego formatu Dolby Vision. Sam polecam go ze względu na Smart TV.

Samsung QE75Q800T

Q800T to inna liga w świecie telewizorów. Ekran ten korzysta z matrycy 8K. Jednak to nie rozdzielczość, a zaawansowany procesor przetwarzania obrazu z wykorzystaniem AI oraz wielostrefowe, gęste podświetlanie sprawiają, że warto zwrócić na niego uwagę.

W poszukiwaniu najwyższej jakości warto zwrócić się w kierunku Q800T.

Samsung QE75Q800T w Media Expert

LG OLED 77 CX

Ekrany OLED w dużych rozmiarach ograniczają się właściwie do 77 cali. Na razie dla przeciętnego konsumenta, nawet tego bardzo zamożnego, rozmowa o 88-calowym OLEDzie 8K to fantastyka (telewizor kosztuje 120 tysięcy złotych).

Dlatego CX w wariancie 77-calowym to wciąż model najciekawszy i świetny pod względem jakości obrazu, gdy chcemy skorzystać z technologii OLED w większej przekątnej.

LG OLED 77 CX w Media Expert

Poniżej znajdziecie zestawienie prezentowanych modeli:

ModelSamsung UE75TU8002 Sony KD-75XH9096 Samsung QE75Q80T Samsung QE75Q800T LG OLED 77 CX 
Inne rozmiary43,50,55,65,8255,65,8555,65,8565,8248,55,65
Technologia ekranuLCD VA 60 Hz EDGE LEDLCD VA 120 HZ FALDQLED LCD VA 120 Hz FALDQLED 8K LCD VA 120 Hz FALDOLED 4K
System operacyjnyTizenAndroid TBTizenTizenWebOS
Standard HDMI2.02.12.12.12.1
Cenaod 3999 złotychod 7599 złotychod 7749 złotychod 14999 złotychod 15999 złotych
Oferta link linklink
Exit mobile version