Sprzedaż smartfona to w obecnych czasach poważna decyzja. Gromadzimy na nim wiele ważnych danych, które składają się na naszą e-tożsamość. A nie chcemy przecież, by takie informacje, jak prywatne zdjęcia, lista kontaktów czy nasze dane z mediów społecznościowych znalazły się w niepowołanych rękach, prawda?
Jak usunąć dane z telefonu z Androidem
Od pewnego czasu Google zadbało o bezpieczeństwo plików użytkownika nieco bardziej kompleksowo. W wielkim skrócie, jeśli Wasze urządzenie pracuje na Androidzie 5.0 i nowszym, najlepszą opcją wydaje się być zastosowanie szyfrowania, które znajduje się na wyposażeniu naszego smartfona. Mało kto wie o tym, że urządzenie ma taką funkcję, dlatego też warto wcześniej upewnić się, czy tryb szyfrowania jest w naszym telefonie aktywny.
Pamiętajcie, późniejsze odzyskanie posiadanych danych z jednego telefonu na drugi jest rzeczą wręcz banalnie prostą, jednak trzeba pamiętać o kilku drobnych szczegółach. Jeśli się do nich nie zastosujecie, prosty spacerek przez las może zmienić się w dramatyczną walkę o odzyskanie kluczowych danych, na czele z kontaktami.
Pamiętajcie o tym, że:
- synchronizacja danych z posiadanym kontem Google, w tym w szczególności Kontaktów i Zdjęć, to wręcz obowiązek,
- zapisywanie kontaktów na telefonie to proszenie się o kłopoty. Lepiej zapisywać je na Koncie Google,
- cytując klasyka, ludzie dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy robią kopie danych i na tych, którzy będą je robić,
- poza oprogramowaniem producenta, zawsze możecie skorzystać z chmur danych, jak OneDrive czy Dropbox.
Jeśli nie wiecie, gdzie szukać informacji o szyfrowaniu, z pomocą przychodzi wyszukiwarka w ustawieniach urządzenia. Zwykle, jeśli wpiszecie tam frazę, taką jak „szyfr” czy „szyfrowanie”, to urządzenie od razu podpowie Wam wynik wyszukiwania, w który trzeba tapnąć. Nieco inaczej mają się sprawy w nowych smartfonach od Samsunga. Tutaj musimy odnaleźć zakładkę „Bezpieczne uruchamianie”. Narzędzie wymusi podanie wzoru, bez którego wszystkie dane będą zaszyfrowane i użytkownik nie uzyska do nich dostępu.
W tym miejscu docieramy do dwóch scenariuszy. Pierwszy zakłada, że w Waszych urządzeniach mieliście włączone szyfrowanie. W takiej sytuacji można wyjść z założenia, że Wasze dane są bezpieczne i po przywróceniu ustawień fabrycznych osoba postronna nie zdoła uzyskać do nich dostępu. Oczywiście, są od tej reguły pewne odstępstwa, jednak nie mówimy tu o oprogramowaniu rodem z filmów o agencie 007.
W takiej sytuacji musicie tylko zabezpieczyć Wasze kontakty i dane, na przykład w chmurze lub przenosząc je „po kablu” na swój komputer, a następnie musicie wejść w ustawienia i przywrócić ustawienia fabryczne. Pamiętajcie, aby przetransportować też dane z karty microSD i wyjąć ją z urządzenia przed odsprzedażą. Z moich doświadczeń wynika, że wiele osób wciąż o tym kroku zapomina. Smartfon poprosi Was o podanie wzoru lub kodu bezpieczeństwa, jaki wybraliście sobie wcześniej i po chwili będziecie mogli wymazać swoje dane z urządzenia.
Cała procedura może potrwać od kilku do kilkunastu minut, w zależności od tego, jakim smartfonem dysponujecie. Po tym zabiegu przywita Was instalator Androida. Jako że przez moje ręce przechodzi wiele różnych telefonów, zawsze polecam przejście tej szybkiej konfiguracji bez logowania się na swoje konto i bez łączenia się z siecią WiFi. Po prostu skonfigurujcie sobie czysty system, nie zabezpieczając urządzenia żadnym wzorem czy przez skaner linii papilarnych. Ci nieco bardziej nadgorliwi mogą podpiąć urządzenie do komputera i spróbować wymusić odzyskanie plików przez ogólnodostępne (a często i darmowe) oprogramowanie. Jeśli wszystkie kroki wykonaliście dobrze, narzędzie nie powinno być w stanie odzyskać żadnych Waszych danych, na czele ze zdjęciami.
Wariant sceptyczny
Załóżmy, że okazało się, iż Wasz telefon nie ma włączonego trybu szyfrowania danych. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, upewnijcie się, że smartfon jest naładowany ;) Najprostszym wyjściem z sytuacji jest wykonanie kopii zapasowej dla takich danych, jak kontakty, aplikacje czy wiadomości tekstowe i pobranie zabezpieczonej paczki danych z użyciem narzędzi, jakie dostarcza producent oprogramowania. Przechodziłem tę procedurę na smartfonie od Samsunga, wcześniej także na produktach z logo Huawei i mogę Was zapewnić, że te rozwiązania są dobrze zoptymalizowane i po prostu działają.
Po wykonaniu tej czynności wchodzicie w ustawienia bezpieczeństwa i aktywujecie funkcję szyfrowania. Procedura może trochę potrwać, dlatego też – poza naładowanym akumulatorem – przyda się Wam coś do jedzenia i do picia. Wybór zależy już tylko i wyłącznie od Was ;) Jeśli danych na smartfonie jest dużo, a nie jest to urządzenie najwyższych lotów, to cała zabawa może potrwać nawet i godzinę. W tym czasie nie będziecie mogli też wykonywać połączeń telefonicznych. Po prostu będziecie odcięci od urządzenia.
Po zakończeniu procedury szyfrowania urządzenie uruchomi się. Będziecie musieli podać ustanowiony wcześniej wzór do jego odblokowania. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, zobaczycie wszystkie Wasze dane w niezmienionej formie. Teraz wystarczy tylko przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, uprzednio upewniając się, że kopia danych jest bezpieczna w chmurze lub na innym nośniku, jak choćby dysk twardy Waszego komputera.
Przenoszenie danych z gier
Na zakończenie warto poświęcić kilka zdań bezpiecznemu przeniesieniu naszych save’ów z gier. Nie wszystkie tytuły integrują się z Google Play Gry, dlatego też warto mieć w pogotowiu plan B. Warto pochylić się nad aplikacją Helium. Będziecie potrzebowali wersji na Androida oraz na Windowsa. Co ważne, narzędzie nie wymaga roota, więc może z niego skorzystać nawet laik, który od smartfona oczekuje tylko i wyłącznie tego, by ten działał i pozwalał grać w gry i robić zdjęcia.
Pamiętajcie o wyjęciu karty microSD przed rozpoczęciem czyszczenia Waszego starego smartfona ;)
Po zainstalowaniu aplikacji musimy zaznaczyć gry, z których postęp w rozgrywce chcemy zachować. Kolejnym krokiem jest wybranie nośnika, gdzie mają znaleźć się pliki, a następnie musimy już tylko odrobinę poczekać. Jeśli pobierzecie Helium na Androida, to niezbędna okaże się być karta microSD, przynajmniej w darmowej wersji aplikacji. Wersja Pro (płatna) umożliwia eksport danych do takich usług, jak Dropbox czy OneDrive.
Przywróciłem ustawienia fabryczne w smartfonie po prawie dwóch latach. Czy było warto?
Gdy program zakończy swoją pracę, kolejnym krokiem jest instalacja Helium na nowym smartfonie i przywrócenie kopii ze wskazanego nośnika. Jeśli zdecydujecie się na przesył danych „po kablu”, korzystając z wersji na Windowsa, Wasze postępy w grach będą zapisane na dysku twardym komputera. Później trzeba już tylko zainstalować aplikację klienta na nowym telefonie, wybrać „Restore” i chwilę poczekać.
Oprogramowanie nie jest idealne, jednak wydaje mi się, że jest to jedna z najlepszych opcji, jaką możecie wybrać. Helium został pobrany ze Sklepu Play już ponad milion razy, zgarniając uśrednioną ocenę na poziomie 4,1.
A jak wyglądają Wasze doświadczenia z czyszczeniem urządzeń z Androidem i przywracaniem kopii zapasowych? Może polecicie czytelnikom jakieś swoje sprawdzone patenty? Dajcie znać w komentarzach.