Sprawdź, czy Twoje dane z Facebooka dostały się w ręce Cambridge Analytica

fot. Pixabay

Wydawać by się mogło, że afera z Facebookiem i Cambridge Analytica nie dotyczy użytkowników z Polski, a jedynie mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tymczasem w ręce wspomnianej firmy dostały się dane aż 57138 osób z naszego kraju. Serwis udostępnił narzędzie, które pozwala każdemu sprawdzić, czy informacje z jego konta trafiły do bazy Cambridge Analytica.

Na wstępie wypada uspokoić wszystkich, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z „wyciekiem”, a nieautoryzowanym dostępem do danych użytkowników Facebooka. Nie ma więc obaw, że ktoś je wykorzysta do niecnych celów. Cambridge Analytica zajmowała się bowiem m.in. promowaniem wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa i przekonywaniem obywateli Wielkiej Brytanii do Brexitu – dzięki uzyskanym informacjom, firma mogła w bardzo trafny sposób podsuwać określone treści konkretnym użytkownikom i tym samym nakłonić ich do oczekiwanych zachowań (czyli zagłosowaniem „za” w obu ww. przypadkach).

Słabym ogniwem okazała się aplikacja This Is Your Digital Life, gdyż to właśnie ona pobierała informacje z profili użytkowników, którzy się do niej zalogowali. W Polsce zrobiły to jedynie 23 osoby, lecz z uwagi na fakt, że program „wysysał” także dane znajomych każdej z nich, łącznie do Cambridge Analytica trafiły informacje o 57138 użytkownikach. Trzeba jednak zauważyć, że niekoniecznie wszystkie z nich muszą być mieszkańcami naszego kraju, ponieważ przynajmniej część mogła (aczkolwiek wcale nie musiała) pochodzić z zagranicy.

Według szacunków, do rąk Cambridge Analytica mogły trafić informacje o nawet 87 milionach użytkowników, podczas gdy początkowo mówiło się o „tylko” 50 milionach. Facebook oficjalnie potwierdził, że 2,7 miliona z nich to obywatele Unii Europejskiej. Wspomniane 57138 może się w tym kontekście wydawać banalną liczbą, lecz mimo wszystko nie można tego bagatelizować. Warto więc sprawdzić, czy nasze dane także dostały się do Cambridge Analytica.

Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swoje konto na Facebooku i kliknąć w >ten link<. Mnie osobiście wyświetliła się informacja, że moje dane nie zostały przekazane firmie Cambridge Analytica, ponieważ ani ja, ani żaden z moich znajomych nie logował się do aplikacji This Is Your Digital Life.

Przy okazji warto również przejrzeć listę aplikacji i witryn, do których użytkownik zalogował się swoim kontem na Facebooku. Cała masa programów i stron to bowiem umożliwia, a użytkownicy chętnie z tego korzystają, gdyż jest to zwyczajnie wygodne. Można to zrobić na >tej stronie<. U mnie jest pusto, gdyż unikam tego sposobu. Jeżeli u kogoś lista jest długa, warto poświęcić chwilę i zrobić w tym miejscu porządki.

Na koniec warto jeszcze dodać, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych współpracuje ze swoimi odpowiednikami z innych krajów Unii Europejskiej, lecz nie wyklucza też działań krajowych.

GIODO w zależności od ustaleń ICO i grupy roboczej (…) zdecyduje o ewentualnych dalszych działaniach, które będzie podejmował w Polsce – Agnieszka Świątek-Druś, rzeczniczka GIODO

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/04/08/facebook-bojkot-kiedy-11-kwietnia/

Źródło: The Verge, Business Insider

Exit mobile version