Premiera polskiego samochodu elektrycznego już za nami. Dowiedzieliśmy się, że marka nazywa się Izera, a także poznaliśmy dwa pierwsze prototypy.
Izera – polska marka samochodów elektrycznych
Informacje o polskim elektryku pojawiały się już od kilku lat. Niestety, oprócz głównych wytycznych projektu, spółka ElectroMobility Poland niezbyt chętnie dzieliła się szczegółami. Więcej danych zostało ujawnionych dopiero w ciągu ostatnich miesięcy, co raczej nie powinno dziwić. W końcu, pierwsza duża prezentacja, a także pokaz pierwszych prototypów, wyznaczono właśnie na ten rok.
Izera hatchback i SUV nie mają jeszcze oficjalnych nazw, ale mogliśmy już zobaczyć koncepcyjne modele. Trzeba przyznać, że pod względem wizualnym oba auta prezentują się naprawdę dobrze. Zostały zaprojektowane przez włoskie studio Torino Design i wyglądają nowocześnie, zarówno z zewnątrz, jak i w środku.
Postawiliśmy na przestronność, rodzinność, komfort podróżowania. Dużą rolę odgrywa design, bo z przeprowadzonych przez nas badań wynika, iż dla Polaków najważniejszą cechą aut, które chcieliby kupić, obok cech funkcjonalnych, jest właśnie wygląd. Należy pamiętać, że to na razie prototypy, a nie gotowe auta, które za chwilę zobaczymy na naszych ulicach. Jednak mogę zapewnić, że modele wdrożone do produkcji w 2023 roku nie będą odbiegać charakterem od zaprezentowanych dzisiaj. – Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland.
Osiągi, zasięg i niektóre technologie
Łukasz Maliczenko, dyrektor ds. rozwoju technicznego produktu ElectroMobility Poland, poinformował, że zastosowany napęd elektryczny pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie niecałych 8 sekund. Klienci w przypadku obu modeli będą mogli zdecydować się na jedną z dwóch podstawowych wersji, różniących się pojemnością akumulatorów. Droższy wariant ma zapewnić zasięg do 400 km na jednym ładowaniu.
Jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa i wspierające kierowcę, to samochody zostaną wyposażone m.in. w ESC (system stabilizacji toru jazdy), FCW (ostrzeganie przed zderzeniem), BSW (monitorowanie martwego pola) czy TSR (rozpoznawanie znaków drogowych).
Polski samochód elektryczny otrzyma również własną mobilną aplikację. Zapewni ona zdalny dostęp z poziomu smartfona, co umożliwi uruchomienie klimatyzacji podczas ładowania, ustawienie wybranego czasu i cyklu ładowania, a także nie powinno zabraknąć informacji o poziomie naładowania, zasięgu czy innych ważnych danych.
Produkcja na Śląsku. Wkrótce ruszy budowa fabryki
Pierwsze egzemplarze z logo marki Izera wyjadą na publiczne drogi w 2023 roku. Będą one produkowane w fabryce zlokalizowanej na Śląsku. Ma ona zapewnić prawie 3 tys. nowych miejsc pracy. Jej budowa ruszy w przyszłym roku, a zostanie zakończona w 2022 roku.
Warto dodać, że plany ElectroMobility Poland nie ograniczają się tylko do dwóch samochodów. Oferta ma bowiem składać się z pięciu różnych modeli, oczywiście wszystkie będą autami w pełni elektrycznymi.
Polecamy również: