Internet w służbie telewizji. IPTV i OTT – co jest czym?

Całkiem niedawno na Tabletowo opublikowany został test, w którym Tomek opisywał swoje praktyczne wrażenia z użytkowania oferowanej przez Cyfrowy Polsat telewizji internetowej. Opisywane tam wrażenia tyczyły się zaledwie jednej z możliwości internetu wspierającego odbieranie telewizji, czyli OTT. Trzeba jednak mieć na względzie, że właściwie jest to alternatywa dla znanego od dłuższego czasu IPTV. Podejrzewam, że wielu osobom nie interesującym się wcześniej tematem, oba te skróty nie mówią zbyt wiele. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

Ach, ta telewizja. Jeszcze parę lat temu wróżyło się niezwykle dużo na temat tego, że wkrótce zostanie wygryziona przez internet, a z biegiem lat, ku zdziwieniu wielu, okazuje się, że telewizja nadal żyje i ma się dobrze, a rzekomy następca tejże jest czasami dzielnie zaprzęgany w celu umożliwienia odbioru telewizyjnych kanałów. Okazało się bowiem, że zapotrzebowanie na rynku sprawiło, że przy pomocy internetu oglądać możemy nie tylko serwisy streamingowe czy VOD, ale także kanały telewizyjne.

A komu to potrzebne?

Cóż, powody wydają się być całkiem proste. W Polsce telewizję „klasycznie” odbierać można na trzy sposoby – dwadzieścia osiem “podstawowych” kanałów przy użyciu cyfrowego sygnału naziemnego, za pośrednictwem tak zwanej kablówki czy też dzięki nadajnikom satelitarnym. Jednak wiele osób w poszukiwaniu rozszerzenia dla stacji oferowanych przez DVB-T może zorientować się, że do telewizji kablowej nie ma dostępu lub oferowane przez usługodawcę propozycje nie są zbyt atrakcyjne, a zamontowanie anteny satelitarnej jest z takiej czy innej przyczyny niemożliwe. Okazuje się jednak, że właściwie każdy ma w domu dostęp do internetu i wykorzystać go można w służbie telewizji właśnie. Aktualnie na rynku dostępne są de facto dwie technologie umożliwiające taki proces, a są to IPTV oraz OTT. Ale jakie szczegóły technicznie różnią te dwie usługi kryjące się pod różnymi skrótami?

IPTV

Technologia IPTV, którą możecie znać również jako telewizja IP czy też Internet Protocol Television, to przesyłanie sygnału telewizyjnego przy użyciu – w sporym uproszczeniu dla tego przypadku – internetu. Ważne jest jednak to, że IPTV nie jest serwisem streamingowym, takim jak HBO GO – telewizja IP świadczona jest w zamkniętej sieci telekomunikacyjnej (a nie tzw. otwartym internecie). Oznacza to, że do odbioru tego typu transmisji konieczny jest specjalny, niejako “uprawniony” dekoder, nie wystarczy dowolne urządzenie z danymi komórkowymi czy podłączeniem do Wi-Fi. Niesie to za sobą dużą zależność od infrastruktury – dany operator buduje swoją sieć, w której udostępnia sygnał telewizyjny.

Taka kontrola nad infrastrukturą niesie za sobą większe bezpieczeństwo i mniejszą podatność na zmiany parametrów łącza – dostawca powinien dbać o to, aby móc swobodnie przesyłać strumień cyfrowych danych. Warto jednak nadmienić, że często dostawcy współpracują ze sobą w tej kwestii, aby zapewnić jak najlepszy dostęp jak największej liczbie użytkowników. Można więc pokusić się o uproszczenie, że w przypadku IPTV internet po prostu zastępuje antenę satelitarną, a cała reszta jest realizowana w ten sam sposób.

Przykładową usługą realizowaną w ten sposób jest Telewizja kablowa w technologii IPTV oferowana przez Cyfrowy Polsat, z której to mogą skorzystać między innymi użytkownicy światłowodu Plusa (oprócz tego także Netii i Orange), przy czym warto wspomnieć, że minimalne wymaganie prędkości jest niewielkie – wystarczy mieć 8 Mb/s. W ofercie internetowej Plusa do wyboru jest kilka opcji. W zależności od prędkości maksymalnej naszego internetu (150 Mb/s, 500 Mb/s lub 1 Gb/s) za dostęp do światłowodu zielonych zapłacić trzeba 60, 80 lub 100 złotych. Warto nadmienić, że operator w cenie dorzuca router Wi-Fi oraz pięć gigabajtów internetu mobilnego miesięcznie. Później wystarczy włączyć rabat smartDOM, aby móc dopisać do rachunku IPTV w widocznych poniżej cenach.

Szczegóły na temat każdego z siedmiu wariantów telewizji kablowej w technologii IPTV, możecie odnaleźć tutaj, jednak Waszą specjalną uwagę chciałbym zwrócić na szeroką gamę dostępnych kanałów sportowych  razem w ofercie jest ich aż osiemnaście, a specjalne miejsce zajmują tu fani piłki nożnej, gdyż obejrzeć można zarówno rozgrywki toczące się w ramach Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA na kanałach Polsat Sport Premium, jak i śledzić mecze Ekstraklasy w Canal+ Sport 3 i 4 czy innych lig europejskich na Eleven Sports. Niemniej jednak, jeśli nie poszukujecie sportowych wrażeń, możecie postawić na przykład na pakiet Rodzinny z kanałami filmowymi Cinemax, w zamian za skromną dyszkę do rachunku internetowego więcej.

OTT

Wybrany przykład technologii OTT opisywał Wam dokładniej Tomek w tym wpisie, więc odpuszczę sobie szerokie opisywanie oferty, a skupię się na technicznej różnicy między over-the-top a IPTV. Jak się domyślacie, różnica nie tkwi wyłącznie w zamianie nazwy dekodera z EVOBOX IP na EVOBOX STREAM. Precyzyjniej rzecz ujmując, termin OTT tyczy się już samej treści, ale zostawmy również te lingwistyczne zagwozdki.

Oznacza to także, że nasz dostawca internetu nie ma żadnego wpływu na dostarczane treści i odpowiada wyłącznie za techniczny przesył danych, zaś sama usługa telewizyjna obejmuje wyłącznie dostęp do danych treści i materiałów i nie narzuca nam, od jakiego operatora powinniśmy mieć internet. Niesie to za sobą pewne błogosławieństwa, jak możliwość skorzystania z dowolnego dostawcy internetu w dowolnym miejscu, ale również nie gwarantuje nam wysokiej jakości dostarczanego obrazu – OTT nie korzysta ze specjalnie wydzielonego fragmentu sieci, bo dane są po prostu przesyłane za pośrednictwem internetu, czyli niejako w naszej gestii leży to, aby prędkość internetu wystarczała do komfortowego oglądania filmów czy seriali (minimalna wymagana prędkość internetu przy usłudze proponowanej przez Cyfrowy Polsat to 8 Mb/s).

Sprowadzając to do poprzedniego przykładu – internet nie pełni roli “anteny” umożliwiającej odbiór, a przestrzeni, w obrębie której udostępniane są pakiety danych, tak właściwie, to… pośrednika. Teoretycznie rzecz ujmując, do realizacji samej usługi OTT nie byłby nawet potrzebny specjalny dekoder, jednak w przypadku Cyfrowego Polsatu mówimy o realizacji usługi możliwie zbliżonej do telewizji kablowej czy satelitarnej, stąd obecność podłączanej do telewizora przystawki STB – konkretniej rzecz ujmując, będzie to EVOBOX STREAM.

Warto teraz wyraźnie podkreślić jedną rzecz – w przypadku technologii OTT, sama usługa skupia się na udostępnieniu kanałów premium, a więc znane kanały telewizji naziemnej obejrzycie dopiero po podłączeniu EVOBOX STREAM do klasycznej anteny.

Różnice między IPTV a OTT oferowanym przez Cyfrowy Polsat

Warto byłoby wreszcie postawić sprawę jasno i wyraźnie rozdzielić od siebie to, co oferuje telewizja kablowa IPTV Cyfrowego Polsatu od tego, co oferuje telewizja internetowa OTT od Cyfrowego Polsatu. Jak się domyślacie, oba rozwiązania różnią się, więc wyłącznie preferencje użytkownika stanowią o tym, co jest “lepsze”. Warto jednak być ich świadomym, a do zestawienia ich ze sobą postanowiłem użyć tabeli, bo ta powinna być zwyczajnie wystarczająco czytelna. No, a przy okazji będzie czymś w rodzaju “tl;dr” dla tych, którzy tylko przesunęli wzrokiem przez cały tekst ;).

IPTV od Cyfrowego Polsatu OTT od Cyfrowego Polsatu
dostęp do internetu konieczny, Internet stacjonarny od Plusa, Netii lub Orange konieczny, od dowolnego dostawcy
przywiązanie do konkretnego usługodawcy internetowego tak nie
gwarant wysokiej jakości obrazu tak, usługa jest realizowana w zamkniętej sieci telekomunikacyjnej, serwery z treściami u każdego z powyższych dostawców Internetu nie (sami musicie zadbać o co najmniej 8 Mb/s)
pakiet kanałów z długoterminową umową włączany w dowolnym momencie na 30 dni
dostęp do kanałów naziemnej telewizji cyfrowej tak po podpięciu anteny DVB-T
możliwość zabrania ze sobą dekodera w podróż nie (chyba, że w miejsce z dostępem do Internetu stacjonarnego Plusa, Netii lub Orange) tak – wystarczy tethering z poziomu smartfona

Warto jeszcze dodać, że w obu usługach Cyfrowego Polsatu, który poprosił nas o to zestawienie, dostępne są dodatkowe opcje zarządzania treściami TV z poziomu dekodera. Zarówno EVOBOX IP, jak i EVOBOX STREAM, udostępniają funkcje TimeShift, reStart, CatchUP, które pozwalają oglądać tv z przesunięciem czasowym. Dodatkowo obie usługi TV od Cyfrowego Polsatu umożliwiają dostęp do serwisów Cyfrowy Polsat GO, jak i HBO GO – oczywiście ten drugi wyłącznie w pakietach z kanałami HBO.

Każde rozwiązanie jest nieco odmienne i żeby zwieńczyć ten możliwie krótkim podsumowaniem, pokuszę się o pewne porównanie. Zdawać by się mogło, że technologia IPTV jest teoretycznie lepsza, jednak wskazania do użytku stacjonarnego, zaś OTT niesie ze sobą pewne ograniczenia, w zamian gwarantując mobilność i elastyczność. Brzmi znajomo? Klasyczny pecet i laptop są zaskakująco analogiczne do “standardowego” IPTV i “przenośnego” OTT.

Wpis powstał przy współpracy z Cyfrowym Polsatem

Exit mobile version