Safari, iTunes, multimedia
iPhone 6 Plus, jako przedstawiciel high-endowych smartfonów, oferuje LTE. Warto pamiętać o tym, że – by faktycznie korzystać z tej technologii przesyłania danych – należy włączyć obsługę LTE w ustawieniach sieci komórkowej w ustawieniach iPhone’a – mała rzecz, a czasem spędza sen z powiek. Do przeglądania stron internetowych służy przeglądarka Safari. W widoku pionowym, by nie zabierać cennego miejsca na ekranie, nie mamy dostępu do widoku kart, ale już po przejściu do trybu poziomego karty te się pojawiają. Rzeczą, o której niewątpliwie warto wspomnieć jest każdorazowe przeładowanie stron po przejściu z jednej karty do drugiej, gdy kart jest otwartych co najmniej kilka (winowajcą jest tu najprawdopodobniej 1GB RAM).
Dialer oraz aplikacja do wysyłania SMS-ów i MMS-ów są przejrzyste i, jak przystało na Apple, bardzo minimalistyczne – o czym możecie się przekonać choćby na screenach poniżej. Jakości przeprowadzanych przez iPhone’a rozmów nie mogę nic zarzucić – jest naprawdę bardzo dobra.
iPhone, owszem, oferuje Bluetooth, ale jego funkcjonalność jest mocno ograniczona. Można za jego pomocą podłączyć bezprzewodowe słuchawki i przesłać dane pomiędzy sprzętem Apple, ale już nie połączymy z iPhonem żadnego urządzenia innej firmy i z innym systemem. Podobnie jest z NFC – jego użycie jest ograniczone do Apple Pay. Pozostałe moduły łączności, takie jak WiFi i GPS, podczas testów spisywały się bezproblemowo.
Przejdźmy do iTunes. Jeśli ograniczamy się jedynie do zgrywania zdjęć i screenshotów z iPhone’a, nie musimy mieć nawet zainstalowanego iTunes na komputerze. Jeśli już jednak chcemy wgrać muzykę, wideo, swoje zdjęcia czy zarządzać programami z poziomu komputera, konieczna jest instalacja tego programu i zaprzyjaźnienie się z nim – w innym wypadku korzystanie z iPhone’a jest mocno ograniczone.
Warto pamiętać też o ograniczeniach multimedialnych – mobilne urządzenia Apple domyślnie wspierają wideo MP4, więc aby odtwarzać pozostałe formaty, należy filmy albo przekonwertować (używając w tym celu np. Aleesoft Free iPad Video Converter) albo zakupić program z AppStore, będący zewnętrznym odtwarzaczem wideo (np. CineXPlayer – za 3,99 dolara).
Głośnik natomiast znajduje się na dolnej krawędzi – z jej prawej strony. Jakość odtwarzanego dźwięku każdy ocenia indywidualnie, ale w moim odczuciu jest bardzo w porządku (jak na dźwięk z telefonu). Z moich pomiarów wynika, że natężenie dźwięku wydobywającego się z iPhone’a 6 Plus wynosi 70 decybeli.
Głośnik jest OK, ale jeszcze lepsze słowa można powiedzieć o wyjściu słuchawkowym, którego jakość stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo warto wspomnieć, że w pudełku z telefonem znajdują się nietypowe słuchawki EarPods, których jednak nie trzeba się obawiać. Mają dziwny (w porównaniu ze standardowymi) kształt, ale są bardzo wygodne i naprawdę dobrze grają – w sieci można znaleźć liczne opinie, że nawet lepiej niż te z iPhone’a 5S (sama nie jestem w stanie potwierdzić, bo nie miałam z nimi do czynienia).
Na iPhonie 6 Plus, z racji dużego wyświetlacza, gra się naprawdę przyjemnie. Do tego dochodzi wspaniała grafika i płynne animacje. Rozgrywka w Dead Trigger 2, Asphalt 8: Airborne czy Real Racing 3 sprawia wielką frajdę.
Benchmarki
AnTuTu (5.0.1): 49365
3D Mark:
Ice Storm: maxed out
Ice Storm Extreme: maxed out
Ice Storm Unlimited: 17684
Safari:
Sunspider: 357
Peacekeeper: 2290
Mozilla Kraken: 4557
Google V8 Bench: 8068
Testowana wersja posiada 16GB pamięci, z czego do dyspozycji mamy 11,8GB. Nie ma możliwości rozszerzenia pamięci przez slot kart.
Spis treści:
1. Wstęp. Parametry techniczne. Jakość wykonania, wzornictwo
2. Wyświetlacz
3. Działanie, oprogramowanie
4. Safari, iTunes, multimedia
5. Aparat. Akumulator
6. Podsumowanie. Zalety, wady