Wśród nowości, które wprowadza iPadOS 14 na tablety z Cupertino, znajduje się funkcja Scribble, czyli rozpoznawanie pisma odręcznego i konwertowanie go na tekst maszynowy.
Nowa metoda wprowadzania tekstu na iPadach
iPadOS 14 nie jest rewolucją, ale trzeba przyznać, że przynosi kilka przydatnych funkcji, które powinny pozytywnie wpłynąć na komfort obsługi iPadów. Przykładowo, nowość nazwana Scribble ułatwia wprowadzanie tekstu, bez konieczności korzystania z klawiatury.
Wystarczy wziąć do ręki rysik Apple Pencil i zaczął pisać na dowolnym polu tekstowym. Wówczas, wprowadzane wyrazy są od razu konwertowane na pismo maszynowe i wklejane do pola tekstowego. Dodatkowo, inituicyjne gesty pozwalają na szybkie usunięcie tekstu lub jego zaznaczenie.
Niestety, obecnie pojawia się poważny problem. Scribble jest bowiem ograniczony tylko do kilku języków – tak, polski nie jest wspierany. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem się to zmieni, bowiem funkcja zapowiada się naprawdę interesująco.
Scribble – oto, jak tworzono jedną z ciekawszych nowości w iPadOS 14
Craig Federighi, starszy wiceprezes ds. inżynierii oprogramowania w Apple, na łamach serwisu Popular Mechanics, przedstawił, jak wyglądały prace nad Scribble. Trzeba przyznać, że firma Tima Cooka wybrała trochę inne podejście niż stosuje się zazwyczaj podczas projektowania podobnych systemów.
Scribble w iPadOS 14 nie powstało na bazie analizowania istniejącego pisma odręcznego. Owszem, to byłoby łatwiejsze i najpewniej szybsze. Apple zebrało ludzi z całego świata, dało im ołówki i kazało pisać – szybko, wolno i pochylonym tekstem. Craig Federighi zaznacza, że oparcie się na już wcześniej napisanym tekście nie było wystarczające, aby zapewnić wysoką jakość tworzonej technologii.
iPadOS 14 „dynamicznie rozumie”, jaki tekst jest aktualnie wprowadzany. Ponadto, w połączeniu z danymi o składni języka może przewidzieć, jaką kreskę, znak lub słowo użytkownik napisze za chwilę.
Ważną kwestią, aby całość działała szybko, było postawienie wyłącznie na moc oferowaną lokalnie przez iPada. Nie było mowy, aby wzorem Siri, wykorzystywać wydajność serwerów. To musi się dziać w czasie rzeczywistym, właśnie teraz, na urządzeniu, które trzymasz – dodaje Federighi.
Możliwe, że funkcja Scribble pozytywnie wpłynie na zainteresowanie rysikiem Apple Pencil, który sprzedawany jest oddzielnie. Niestety, nie jest on tani – 479 zł za pierwszą generację i 619 zł za nowszy model.