Pamiętacie gdy w 1985 roku świat zachwycał się możliwościami przeliczeniowymi superkomputera Cray 2? Dla niewtajemniczonych, w 1985 roku Cray 2 był najszybszym superkomputerem na świecie. Dziś podobną wydajność może mieć każdy z nas i to przy sobie! W dzisiejszym artykule serwis Slashgear informuje o tym jak dużą wydajność ma iPad 2, w porównaniu do „wczorajszych” superkomputerów.
Żeby uzmysłowić Wszystkim postęp w dziedzinie elektroniki pomyślcie, że gdy w latach 60-tych ubiegłego wieku Amerykanie wysyłali ludzi na księżyc, technologia i komputery były na poziomie wydajnościowym dzisiejszych smartfonów (i to nie tych z ostatnich kilku tygodni ;-)).
Jack Dongarra jest jednym z twórców LINPACK’a. Oprogramowanie zostało stworzone oryginalnie z myślą o pracy właśnie w superkomputerach. Na jego też podstawie stworzony został (i jest „doglądany” przez Dongarra) projekt LINPACK Benchmark. Celem wyjaśnienia czym dokładnie jest to oprogramowanie i co liczy zapraszam Was do wikipedii (polskiej i angielskiej) oraz google. Mniej zaciekawionym pozwolę sobie zacytować właśnie wikipedię:
LINPACK Benchmark wprowadzony przez Dongarrę, jest oparty na bibliotece LINPACK. Mierzy on szybkość rozwiązywania gęstego układu równań liniowych (często spotykane w problemach inżynieryjnych i naukowych) i stanowi ważny wskaźnik szybkości komputera mierzonej w liczbie operacji zmiennoprzecinkowych. Benchmark jest podstawą rankingu superkomputerów TOP500 – listy najszybszych superkomputerów świata.
Tym razem grupa Dongarra wzięła „na warsztat” iPada 2. Jak już pisałem wyżej moc obliczeniowa tabletu za ok. 2500 zł równa się tej, jaką miał Cray 2 (wyposażony w 8 procesorów) w 1985 roku.
Oto jak wyglądał Cray… (spora różnica w wielkości…prawda? ;))
Warto zauważyć (zostało to odnotowane przez testujących), że iPad 2 w teście LINPACK jest 10 razy szybszy od swojego poprzednika. Co więcej, wg informacji w artykule, wszystkie obliczenia, których dokonywał iPad 2 w czasie testów angażowały tylko JEDEN rdzeń! Sam Dongarra przewiduje, że (po zoptymalizowaniu kodu dla wykorzystania całego potencjału urządzenia) osiągnie wydajność obliczeniową na poziomie 1.6 – 1.65 gigaflopa. Z takim wynikiem iPad 2 byłby najwydajniejszym superkomputerem aż do 1994 roku!
A teraz, aby ostudzić Wasz zapał zanim zaczniecie dokonywać obliczeń zimnej fuzji na swoich tabletach, zobaczcie jaką wydajność ma najszybszy super komputer na świecie – dziś :-)
Chiński Tianhe 1 ma wydajność rzędu 2,566 petaFLOPS, czyli ponad 2½ biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Ciekawe kiedy Chińczycy zaprezentują go w wersji mobilnej? :-)