iOS 8 – systemowa rewolucja?

Najbardziej oczekiwana z wczorajszych premier konferencji WWDC 2014 w San Francisco – iOS 8 został pokazany światu. Na pierwszy rzut oka wizualnie niewiele się zmieniło, producent postawił za to na aplikacje i usprawnienia działania. Zmian, w porównaniu do iOS 7, zaszło całkiem sporo – w obszarze powiadomień, poczty, Safari, Siri, rozmów w iMessage, pojawiła się też nowa klawiatura, dodano aplikację Health, gromadzącą dane dotyczące naszego zdrowia, pochodzące z wszystkich aplikacji i sprzętów, jakie posiadamy w tym celu. Stworzono także specjalne funkcje rodzinne oraz zwiększono synchronizację pomiędzy applowskimi urządzeniami.

Moim zdaniem świetną nowością jest właśnie ta synchronizacja między iOS a OS X, dzięki czemu będziemy mogli pisać tekst np. na komputerze i w razie konieczności szybkiego oddalenia się, dzięki funkcji hand-off dokończymy naszą wiadomość na iPhone, bądź iPadzie. Wydaje mi się to bardzo przydatne, bo sama zwykle piszę dłuuuugaśne wypowiedzi i zdarzało mi się, że musiałam wysyłać, nie dokończywszy wątku, a dopowiadanie potem po jakimś czasie od publikacji pierwszego fragmentu bywa kłopotliwe i rodzi niejasności. Z tego powodu synchronizacja bardzo mi się podoba. Co jeszcze fajne, to umożliwienie wysyłania SMS-ów z poziomu komputera lub iPada bez 3G.

Nowością, wzbudzającą duże zainteresowanie, jest opcja odpowiadania na powiadomienia bez wychodzenia z aplikacji, której obecnie używamy. Powiadomienie pojawia się na górnej belce, przesuwamy w dół  i możemy od razu na nie odpowiedzieć, po czym samo się zamknie.

Idąc chyba za aktualizacjami Skypa, w nowym systemie od Apple będziemy mogli prowadzić rozmowy grupowe. Użytkownik iMessage będzie miał możliwość by zarządzać grupą z jaką prowadzi konwersację, ustawiać sposób powiadomienia, opuszczać rozmowy, przesyłać pliki typu zdjęcia czy filmy, udostępniać swoją lokalizację – czyli korzystać z wszystkich funkcji dobrego komunikatora.

Do czego jestem sceptycznie nastawiona to informacja o automatycznym zapisywaniu zdjęć na iCloud. Nie ufam chmurom. Możliwe jednak, że będzie można zablokować tę funkcję, ale jak na razie nie doszukałam się takiej informacji.

Z ciekawostek, które na razie nie dotyczą bezpośrednio Polski – w iOS 8 znajdziemy nowy typ klawiatury. Quick Type ma inteligentnie podpowiadać nam wyrazy na podstawie tego, co zwykle do konkretnej osoby piszemy. Klawiatura nie dostała jednak wsparcia dla języka polskiego i nie wiadomo kiedy (oraz czy w ogóle) takie wsparcie dostanie. Podobnie unowocześniona Siri, współpracująca od teraz także z aplikacją Shazzam.

Poza opisanymi przeze mnie funkcjami w iOS 8 znajdziemy jeszcze parę innych, jak np. rozszerzone możliwości zarządzania pocztą, czy funkcja Metal, poprawiająca szybkość renderowania w grach, jednak dla mnie na razie najciekawsze są wymienione powyżej. O reszcie być może dokładniej wypowiedzą się koledzy na co dzień mający większą styczność z systemem spod znaku nadgryzionego jabłka.

źródło

Exit mobile version