iOS 16 można uznać za dość udaną aktualizację. Użytkownicy nie skarżą się na jakieś poważne problemy. Nie oznacza to jednak, że system pozbawiony jest jakichkolwiek błędów, a jeden z nich jest wyjątkowo irytujący.
Komunikat, które naprawdę przeszkadza
Nowy system operacyjny skierowany na iPhone’y, czyli iOS 16, został udostępniony na początku minionego tygodnia. Wśród najważniejszych zmian z pewnością znajduje się znacząco przeprojektowany ekran blokady, który można wzbogacić za pomocą zewnętrznych aplikacji, a niebawem pojawią się także widżety Google. Z mniejszych, aczkolwiek wartych odnotowania nowości, można wymienić chociażby wskaźnik procentowego poziomu naładowania akumulatora.
Nie mamy do czynienia z naprawdę dużymi zmianami, aczkolwiek najwidoczniej wielu użytkowników czekało na iOS 16. Z danych wynika, że system jest instalowany chętniej niż zeszłoroczny iOS 15.
Jak już wspomniałem, użytkownicy nie skarżą się na naprawdę poważne problemy, które uniemożliwiłyby korzystanie ze smartfonów z Cupertino. Jednak jeden z mechanizmów, w założeniach mających zapewnić wyższy poziom prywatności i bezpieczeństwa, jest wyjątkowo uciążliwy i irytujący.
iOS 16 wyświetla bowiem komunikat, gdy chcemy wkleić tekst do aplikacji skopiowany z innej aplikacji. Musimy wówcza potwierdzić, że faktycznie chcemy to zrobić. Niestety w niektórych przypadkach komunikat pojawia się za każdym razem podczas wklejania, nawet jeśli wcześniej kilka razy już wyraziliśmy na to zgodę lub w sytuacjach, gdy w ogóle nie powinien być wyświetlany.
Funkcja nie powinna działać w ten sposób
Apple wyjaśnia, że wspomniany komunikat powinien pojawiać się wyłącznie w sytuacjach, gdy aplikacja niejawnie próbuje uzyskać dostęp do schowka. Wówczas faktycznie komunikat z potwierdzeniem wydaje się być krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa.
Okazuje się jednak, że u wielu użytkowników funkcja nie działa zgodnie z założeniami. Otóż komunikat jest wyświetlany również, gdy jawnie (np. z systemowego menu kopiuj/wklej) wklejamy zawartość z jednej do drugiej aplikacji.
Ron Huang, starszy menedżer w Apple, twierdzi, że powyższe zachowanie jest błędne i nie powinno mieć ono miejsca. Dodał, że podczas wewnętrznych testów firma nie doświadczyła tego problemu, ale obecnie bada sprawę i przyczynę błędu. Należy więc oczekiwać, że wkrótce usterka zostanie naprawiona, najpewniej wraz z jedną z najbliższych aktualizacji iOS 16.
Jeśli opisywany problem zostanie wyeliminowany, to wciąż może pozostać jedno niedociągnięcie. W wyskakującym komunikacie brakuje bowiem opcji, która pozwoliłaby na stałe zapewnić uprawnienia do schowka, także podczas niejawnego dostępu. Miejmy nadzieję, że to również się zmieni.