Deweloperzy mogą już testować czwartą betę systemu iOS 16. W nowej wersji pojawiło się kilka pomniejszych nowości oraz istotna zmiana dotycząca edytowania i usuwania wiadomości wysłanych za pomocą iMessage.
Edycja wiadomości będzie bardziej przejrzysta
Jedną z ciekawszych nowości w systemie iOS 16 jest możliwość edycji wiadomości iMessage oraz cofanie ich wysłania. Na tę zmianę użytkownicy iPhone’ów czekali od bardzo dawna, więc wiele osób ucieszyło się na wieść o jej implementacji.
Początkowo aplikacja Wiadomości pozwalała dokonywać zmian w ciągu 15 minut od wysłania. Apple uznało jednak, że dało swoim klientom zbyt dużą swobodę i może to prowadzić do nadużyć. W związku z tym postanowiono wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Począwszy od czwartej deweloperskiej bety systemu (i najpewniej drugiej bety publicznej, która powinna bazować na tej wersji) cofnięcie wysłania wiadomości jest możliwe przez zaledwie dwie minuty.
Ponadto Apple dodało poprawki do systemu edycji. Ta czynność jest wciąż możliwa przez maksymalnie 15 minut od wysłania wiadomości, lecz z funkcji można skorzystać maksymalnie 5 razy w jednym dymku. Jeśli użytkownik pięciokrotnie dokona zmian przed upływem tego czasu, dalsza edycja zostanie zablokowana.
Uczestnicy rozmowy mają teraz też wgląd w historię edycji. Po kliknięciu w niewielki komunikat pod dymkiem wiadomości rozwiną się wszystkie jej poprzednie wersje. Dzięki temu trudniej będzie wykorzystać wbudowany w iPhone’a komunikator do mocniejszych nadużyć – Apple bardzo zależy, aby funkcja edycji służyła tylko do korygowania niewielkich błędów (a nie na przykład grożenia czy stalkowania i ukrywania tego dzięki możliwości edycji).
iOS 16 beta 4 z wieloma mniejszymi zmianami
W najnowszej becie można znaleźć również szereg innych, pomniejszych zmian. Najbardziej istotną z nich jest implementacja ActivityKit, co pozwoli deweloperom na dodanie obsługi Wydarzeń na żywo (Live activities) do swoich aplikacji. Dzięki temu użytkownicy iOS 16 będą mieli pogląd wybranych informacji, takich jak wynik meczu czy status zamówionego jedzenia, na swoim ekranie blokady.
Wydarzenia na żywo przybierają formę niewielkiej karty aktualizowanej w czasie rzeczywistym. Dotychczas jedyną formą tego rozwiązania był odtwarzacz muzyki z ekranu blokady. Od teraz skorzystają z niego także wybrane aplikacje, lecz tylko te opublikowane w systemie TestFlight. Apple na razie nie dopuszcza tego typu programów do App Store, a sama funkcja najprawdopodobniej trafi do użytkowników dopiero w wersji 16.1.
Kilka pomniejszych zmian można dostrzec na ekranie blokady – Apple zmieniło wygląd interfejsu dostosowywania tapety w tej części systemu. Pod zegarem pojawił się także napis „Dodaj widżety”, który dodaje nieco przejrzystości ekranowi personalizacji. Delikatnie pogrubiono też odtwarzacz muzyki, a w ustawieniach powiadomień pojawiły się niewielkie wizualizacje metod wyświetlania powiadomień. Przywrócono również interfejs zmiany statusu Skupienia, znany z iOS 15.
To tylko część nowości, które zostały zaimplementowane w tej wersji. Przed nami kolejne około półtora miesiąca testów, podczas których może pojawić się jeszcze kilka ciekawych drobnostek. Stabilna wersja systemu iOS 16 powinna zadebiutować we wrześniu, po prezentacji iPhone’ów z serii 14 i 14 Pro.