iOS 14 (fot. Apple)

iOS 14 wciąż ma problem z zapamiętaniem domyślnych aplikacji

Wdrożenie funkcji pozwalającej zmienić domyślną przeglądarkę i klienta poczty chyba przerosło możliwości Apple. Tak, iOS 14 wciąż ma z tym problemy.

iOS 14 nie zapamiętywał domyślnych aplikacji

Wśród zmian wprowadzonych w tegorocznej aktualizacji systemu operacyjnego dla iPhone’ów i iPadów, znalazła się opcja wyboru domyślnych aplikacji. Wreszcie, użytkownicy iOS i iPadOS otrzymali możliwość całkowitego porzucenia Safari i systemowego klienta poczty.

Tak, Apple zdecydowało się zapewnić opcję zmiany tylko dwóch domyślnych aplikacji. Mimo tego, należy uznać to za krok w dobrym kierunku i zapowiedź przyszłych pozytywnych zmian – np. wyboru domyślnej nawigacji czy odtwarzacza muzyki.

iOS 14 – domyślne aplikacje.
(fot. Tabletowo.pl)

Niestety, intencje może były i dobre, ale coś po drodze nie wyszło. Szybko bowiem okazało się, że po ponownym uruchomieniu iPhone’a, iOS 14 wraca do poprzednich ustawień – konfiguracja domyślnych aplikacji była resetowana.

Na reakcję Apple nie musieliśmy długo czekać – firma Tima Cooka udostępniła zestaw niezbędnych poprawek wraz z iOS 14.0.1, co miało wyeliminować problemy z domyślnymi aplikacji. Owszem, wspomniany błąd zniknął, ale pojawił się kolejny.

Apple musi usunąć kolejny błąd

Jak informuje serwis The Verge, powołując się na filmik udostępniony przez Davida Clarke’a, iOS 14 nadal ma problem z zapamiętaniem ustawień. Oznacza to, że bez zgody użytkownika Safari czy systemowy klient poczty mogą ponownie zostać ustawione jako domyślne aplikacje.

https://twitter.com/DCOneFourSeven/status/1318878038113816577?s=20

Błąd występuje w sytuacji, gdy aplikacja firmy trzeciej ustawiona jest jako domyślna i pobierzemy jej aktualizację z App Store. Po zainstalowaniu nowej wersji, zostaje przywrócona fabryczna konfiguracji. Dotyczy to zarówno domyślnej przeglądarki, jak i także domyślnego klienta poczty.

Problem pojawia się także w wydanym niedawno iOS 14.1. Nie wiadomo, czy zostanie wyeliminowany w mniejszej aktualizacji, będącej tylko zestawem poprawek, czy jednak trzeba będzie poczekać na wersję 14.2.

Cóż, nie wygląda to dobrze. Mogłoby się wydawać, że wdrożenie tak podstawowej funkcji, jak wybór domyślnej aplikacji, będzie dla Apple banalnie proste. Okazuje się jednak, że to właśnie ta podstawowa opcja sprawia całkiem sporo problemów w najnowszej wersji iOS.