Użytkownicy urządzeń Apple, którzy nie mogą doczekać się wrześniowej premiery nowych systemów operacyjnych, mogą już teraz poznać szykowane zmiany, bez konieczności zakładania konta programisty. Firma Tima Cooka udostępniła publiczne bety najnowszych wydań iOS, macOS, iPadOS i tvOS.
iOS 13: ciemny motyw, odświeżone aplikacje i wiele więcej
Dla wielu użytkowników najważniejszą zmianą w nowym iOS jest systemowy Dark Mode. Można go aktywować w ustawieniach lub z poziomu Centrum sterowania. Po włączeniu zobaczymy ciemniejszy dock z aplikacjami, ciemne kolory w wielu elementach interfejsu, a także w aplikacjach Apple.
iOS 13 to również odczuwalnie usprawnienia w szybkości działania Face ID, uruchamiania aplikacji i ogólna poprawa sprawności działania systemu. Aktualizacja przynosi jeszcze funkcję Sign in with Apple, przebudowaną aplikację Przypomnienia i Zdjęcia, klawiaturę systemową z pisaniem bez odrywania palca od ekranu czy nowe opcje dotyczące edycji zdjęć i filmów.
iOS 13 oficjalnie zaprezentowany: ciemny motyw i znacząca optymalizacja
Warto jeszcze wspomnieć o funkcjach, które nie zostały zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji WWDC. Użytkownicy iPhone’ów otrzymają wygodniejsze zarządzanie Wi-Fi i Bluetooth, nowe możliwości aplikacji Poczta, obsługę kontrolerów Xboksa i PlayStation czy usprawnioną przeglądarkę Safari.
Z kolei kierowcy powinni być zadowoleni ze znacząco odświeżonego oprogramowania Apple CarPlay.
macOS 10.15 Catalina – zabójca iTunes
Tegoroczne duże wydanie systemu operacyjnego dla komputerów Mac przynosi wyczekiwaną śmierć przesadnie rozbudowanego narzędzia iTunes. Apple zdecydował się rozdzielić oprogramowanie na odrębne aplikacje. Na macOS, podobnie jak ma iOS, mamy więc aplikację Muzyka, Podcasty i Apple TV. Z kolei synchronizacja z iUrządzeniami została wprowadzona do Findera.
macOS 10.15 Catalina zaprezentowany. Tak wygląda koniec iTunes
Apple wykonał kolejny krok w kierunku ułatwienia deweloperom konwersji aplikacji z iOS na komputery Mac. macOS Catalina zawiera w sobie nowe oprogramowanie znane z iPadów, a także rozbudowane narzędzia mające ułatwić programistom proces przenoszenia aplikacji. Kolejną istotną zmianą jest Apple Sidecar, czyli możliwość wykorzystania iPada jako drugiego ekranu.
iPadOS – iOS zaprojektowany z myślą o większych wyświetlaczach
Apple wreszcie zdecydował się wyraźnie rozdzielić rozwój iOS w wersji na iPhone’y od wydania na iPady. Wcześniej już obie wersje zaczynały się coraz bardziej różnić, a zmianę nazwy można uznać za zapowiedź jeszcze większych zmian.
iPadOS przynosi przebudowany ekran główny, w którym wprowadzono widżety. Usprawnień doczekała się praca z wieloma aplikacjami na jednym ekranie, a także dodano możliwość uruchamiania kilku instancji tej samej aplikacji. Dostęp do zdjęć zapisanych na nośnikach zewnętrznych można mieć bezpośrednio z aplikacji Pliki, bez konieczności importu ich do Rolki aparatu. Pojawiła się też obsługa SMB, nowości w Safari czy wygodniejsze zarządzanie tekstem.
Jak dołączyć do publicznych testów beta?
W przypadku testów publicznych nie jest potrzebne konto programisty. Wersje beta może pobrać każdy zainteresowany użytkownik. W tym celu wystarczy przejść na stronę Apple i zapisać się do testów. Możliwe jest to w przypadku iOS, iPadOS, tvOS, a także macOS. Nie można testować systemu na zegarki – watchOS.
Przed dołączeniem do programu beta należy pamiętać, że wciąż mamy do czynienia z oprogramowaniem mającym sporo błędów. Nie zaleca się instalowania testowych wydań na głównych urządzeniach, szczególnie tych służących do pracy.
źródło: Apple