Blockchain to zdecydowanie jedna z najciekawszych technologii, które zostały stworzone i spopularyzowane w ostatnich latach. Jak się okazuje, kolejny gigant technologiczny – Intel, który znany jest w głównej mierze z procesorów dla komputerów typu PC, zamierza zaznaczyć swoją obecność na rynku kryptowalut. Producent zapowiada także narzędzia, które pomogą wydobywanie „cyfrowych pieniędzy”.
Intel rozgości się na rynku kryptowalut
Blockchain pozwala na organizację wszelkich transakcji czy płatności za kryptowaluty typu ETH czy Bitcoin, umożliwiając realizacje skomplikowanych operacji w sposób całkowicie automatyczny. Technologia ta daje także wielu osobom możliwość sprzedawania czy wymieniania tokenów NFT, które stają się coraz bardziej popularne.
Coraz więcej korporacji widzi w tym realną szansę na zarobek. Dla przykładu, Intel także zamierza przyczynić się do rozwoju sieci łańcucha blokowego. Co najważniejsze, firma nie tylko chce czerpać korzyści biorąc, ale także oferować coś w zamian. Niebiescy bowiem jeszcze w tym roku mają wprowadzić na rynek specjalne akceleratory blockchain, czyli mikroukłady, które będą stworzone tylko i wyłącznie z myślą o wydobywaniu kryptowalut.
Nie będą to typowe karty graficzne, takie jak seria NVIDIA CMP HX, które właściwie bazują na procesorach graficznych Ampere zaprojektowanych do gier komputerowych, a także tworzenia treści. Akcelerator blockchain Intela ma być owocem prac różnych zespołów – wyspecjalizowanych m.in. w kryptografii oraz w projektowaniu niskonapięciowych układów, które nie konsumują ogromnych pokładów energii.
Intel spodziewa się, że nadchodzący układ będzie cechował się nawet 1000-krotnie wyższą wydajnością na wat w porównaniu do klasycznych GPU w algorytmie SHA-256. Ma zatem zapewnić wyższą wydajność, przy niższym poborze energii elektrycznej – jednak jak możemy się domyślić, raczej nie spowoduje to, że górnicy porzucą wcześniejsze rozwiązana na rzecz akceleratora Intel Blockchain.
Producent poinformował, że firmy GRIID, BLOCK oraz Argo Blockchain są jednymi z pierwszych klientów, którzy złożyli zamówienia na układ. Więcej informacji na temat nadchodzącego czipu poznamy w ramach konferencji ISSCC, która ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu.