Intel zapowiedział, że wchodzi w pierwszą fazę planów inwestycji w Stary Kontynent, w ramach których ma wydać nawet 80 miliardów euro w ciągu następnych dziesięciu lat. Gigant technologiczny zamierza zwiększyć zakres badań i rozwoju, a także produkcji mikroukładów w europejskich krajach, tym w Polsce.
Intel mocno inwestuje w Europę – w tym w Polskę
Plany inwestycyjne producenta z Santa Clara są bardzo ambitne. Niebiescy są w stanie zapłacić grube miliardy euro, aby zwiększyć dostępność i jakość swoich procesorów, zrzeszając utalentowanych inżynierów z całego świata. Tych w Europie z pewnością nie brakuje, a Intel dobrze zdaje sobie z tego sprawę.
Nie bez powodu firma planuje zainwestować aż 80 miliardów euro, w tym 33 miliardy w niedalekiej przyszłości. Przede wszystkim producent chce stworzyć kolejne fabryki, z których będą wychodzić półprzewodniki. W Niemczech, a mianowicie w Magdeburgu powstaną dwie takowe. Ich wybudowanie i wyposażenie pochłonie ponad połowę wspomnianej sumy początkowej, czyli 17 miliardów euro.
Budowa obiektów ma rozpocząć się w pierwszej połowie 2023 roku, natomiast zgodnie z oczekiwaniami, fabryki będą gotowe nie wcześniej niż w 2027 roku. Do ich powstania potrzebne jest 7000 ludzi, a już po wybudowaniu dadzą aż 3000 stałych miejsc pracy dla inżynierów Intela.
Istotnym punktem w Europie dla marki będzie także Francja, w której powstanie siedziba zajmująca się badaniami i rozwojem. Tam zatrudnionych zostanie 1000 inżynierów – w tym 450 stanowisk zostanie obsadzonych do końca 2024 roku. Francja będzie odgrywała bardzo ważną rolę w tworzeniu systemów HPC (High Performance Computing), jak i sztucznej inteligencji (AI).
Nie inaczej ma być w przypadku Irlandii, gdzie dokładnie w Leixlip powstanie fabryka o wartości 12 miliardów euro, w której będą tworzone procesory w technologii Intel 4, czyli 7-nm procesie litograficznym. W kolejnych latach gigant technologiczny „wpompuje” w ten projekt następne18 miliardów euro.
Co ciekawe, Intel nie zapomniał również o Polsce. W Gdańsku znajduje się oddział firmy, który już niebawem stanie się jeszcze bardziej zaawansowany. Producent zamierza zwiększyć tu powierzchnię laboratoriów o 50%, skupiając się na rozwoju sieci, dźwięku, grafiki, centrów danych, a także technologii chmury. Firma zakłada, że modernizacja obiektu powinna zakończyć się w 2023 roku.