Premiera procesorów 12. generacji Intel Alder Lake to już dosłownie kwestia dni. Technologiczny gigant ostatnio opublikował poradnik dla deweloperów – jak się okazuje, zgodnie z treścią instrukcji, układy nie są zgodne z grami wykorzystującymi pewne oprogramowanie.
Intel Alder Lake mogą nie być najlepszymi CPU pod (starsze) gry?
Nadchodzące układy na pewno wprowadzą wiele nowości, a także świeżości na rynku. Przede wszystkim mają być to pierwsze konsumenckie, desktopowe CPU o hybrydowej budowie z „dużymi” wydajnościowymi rdzeniami „P” Golden Cove oraz „małymi” energooszczędnymi rdzeniami „E” Gracemont. Jak wiadomo, gry pisane na Windowsa nie były optymalizowane pod tym kątem, a to ze względu, że nie było takiej potrzeby – procesory Intel Core, jak i AMD Ryzen, wykorzystywały tylko duże rdzenie.
Mimo że układy Intel Alder Lake mają oferować wysoką wydajność w nowoczesnych tytułach, to okazuje się, że starsze gry mogą na tym bardzo ucierpieć – mogą nawet się nie uruchamiać na omawianych CPU. Jak się okazuje, przeszkodą mają być rozwiązania DRM (przykładowo Denuvo), czyli oprogramowanie wspomagające ochronę plików, danych dla poszczególnych tytułów. Naturalnie, nie wszystkie gry korzystają z tego rozwiązania, a nawet jeśli, to nowe tytuły mają szansę otrzymać aktualizację.
Jak się okazuje, większość stosunkowo świeżych gier AAA zostało wyposażonych w mniej lub bardziej zaawansowany system DRM w oczywistym celu – ochrony przed piractwem w internecie. Technologiczny gigant z Santa Clara w poradniku dla deweloperów skupił się na oprogramowaniu Denuvo, jednakowoż inne DRM typu VMProtect czy SecuROM będą potrzebowały aktualizacji pod procesory Intel Alder Lake.
Przykładowo, dość świeży tytuł – Assassin’s Creed Origins – ma wielopoziomowy DRM, gdzie Ubisoft będzie najprawdopodobniej musiał wypuścić kilka większych aktualizacji, aby dostosować grę do hybrydowego CPU z serii Alder Lake. Jak możemy oczekiwać, nowsze produkcje nie będą stanowiły żadnego problemu, jednak ten może pojawić się w przypadku starszych gier, które dawno już nie są aktualizowane.
W naszych cyfrowych bibliotekach jest na pewno wiele tytułów, do których często wracamy – może okazać się, że procesory Intel Alder Lake uniemożliwią kolejnego odpalenia ulubionej, starszej gry.