Instytut badawczy IDEAS ministerstwo cyfryzacji prof. Sankowski
fot. ministerstwo cyfryzacji/X (Twitter)

Sztuczna inteligencja w Polsce. Rząd chce zadbać o jej rozwój, wespół z naukowcami

Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce może nabrać tempa dzięki nowo powołanemu instytutowi badawczemu. Nazywa się IDEAS i ma być domem dla lokalnych projektów związanych z AI – jak ogłosił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Za priorytetowe uznano technologie i rozwiązania z zakresu medycyny, obronności i administracji publicznej.

Powstaje rządowo-akademicki instytut badawczy IDEAS – zajmie się sztuczną inteligencją

Najważniejszą osobą w projekcie jest profesor Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. To jemu powierzone zostało zbudowanie nowego instytutu IDEAS. Wydaje się to dobrym wyborem, ponieważ mówimy tu o ekspercie z dziedziny sztucznej inteligencji.

Zaangażowani w tę inicjatywę są także przedstawiciele trzech ministerstw: cyfryzacji, nauki i szkolnictwa wyższego oraz obrony narodowej, jak również osobistości ze świata akademickiego, w tym Krzysztof Zaremba – Rektor Politechniki Warszawskiej.

Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki, a także stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie odpowiedzą na aktualne wyzwania współczesnego świata.
wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zobowiązał się do przygotowania wszelkich rozwiązań formalno-prawnych do końca 2024 roku, aby od 1 stycznia instytut badawczy IDEAS mógł już normalnie funkcjonować. Wtedy też udziałowcami spółki oficjalnie staną się polskie uczelnie wyższe.

Zacieśniona współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie cyberbezpieczeństwa

Powołanie do życia instytutu IDEAS nie jest jedynym dużym ogłoszeniem Ministerstwa Cyfryzacji. Niemal równocześnie zapowiedziano, że resort podpisał memorandum z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.

Polska od dawna wspiera solidarność w społeczeństwie obywatelskim, ale żeby to robić skutecznie, musimy zapewnić temu społeczeństwu bezpieczeństwo, zwłaszcza w cyberprzestrzeni. Nowe technologie przynoszą różne zagrożenia i mogą powodować poważne problemy. Dlatego ważne jest, aby współpracować z naszymi najbliższymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa. wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński

Na mocy tego memorandum zacieśniona zostaje polsko-amerykańska współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa. W efekcie krytyczna infrastruktura ma być lepiej zabezpieczona, a pomiędzy ekspertami i agencjami ma dochodzić do bieżącej wymiany informacji, skutkującej zwiększeniem poziomu ochrony, szybszą reakcją na zagrożenia cybernetyczne i napędzeniem rozwoju nowych technologii – głównie w sektorze sztucznej inteligencji i internetu rzeczy.