Impreza DDR5 trwa. Rozpoczął ją Intel, który wprowadził chipsety z serii 600, a także procesory 12. generacji obsługujące moduły piątej generacji. Wiele producentów sprzętu komputerowego już dołączyło do zabawy, jednak są firmy, które nieco przespały wydarzenie. Innodisk, czyli jeden z większych twórców komponentów, dopiero teraz wprowadza swoje pierwsze kości w najnowszym standardzie DRAM.
Innodisk spóźniony na imprezę DDR5
Na rynek trafiają pamięci operacyjne w kilku różnych standardach. Najbardziej popularnymi są desktopowe DIMM, które najczęściej trafiają do naszych komputerów osobistych. Na potrzeby laptopów zostały zaprojektowane zdecydowanie mniejsze moduły SODIMM. W sprzedaży dostępne są także kości typu UDIMM, które różnią się od klasycznych desktopowych DIMM tym, że zostały pozbawione bufora, przez co są nieco mniej stabilne.
Innodisk zajmuje się produkcją sprzętu komputerowego dedykowanego serwerowym użytkownikom, a więc jak możemy się domyślić, najnowsze pamięci DDR5 producenta będą w standardzie UDIMM. Te nadadzą się zatem do stacji roboczych, a także serwerów, wprowadzając DDR5 do segmentu profesjonalnego. Mowa tu o kościach 16 GB lub 32 GB z taktowaniem 4800 MT/s.
Jak już wcześniej wspomniałem, będą pozbawione bufora pamięci, jednak mają mieć funkcje znane z klasycznych DIMM-ów – a więc EEC (error correction code), a także dwa mniejsze subkanały. Moduły, z racji niższych napięć (dla DDR5 jest to 1,1 V), będą bardziej energooszczędne, a i mają zapewnić większą przepustowość, która w przypadku stacji roboczych i serwerów może mieć zdecydowanie więcej sensu niż w przypadku komputerów osobistych. Kupno kości DDR5 do domowego PC obecnie nie ma większego sensu, bo DDR4 wciąż dają radę.
Moduły RAM Innodisk piątej generacji UDIMM mają trafić na rynek w niedalekiej przyszłości. Wtedy zobaczymy, czy pamięci pozbawione bufora będą tak drogie, jak klasyczne desktopowe DIMM DDR5. Gdyby producent nie wycenił ich tak wysoko, to w teorii mogłyby nadać się do komputerów osobistych, z racji kompatybilności gniazd i tych samych ilości pinów.