W pecetach należących do entuzjastów komputerowych na stałe zakorzeniły się bardzo rozbudowane chłodzenia cieczą. W najbardziej zaawansowanych konstrukcjach chłodzony cieczą jest nie tylko procesor, ale też karta graficzna. Inno3D odpowiada na potrzeby tych drugich i prezentuje swoje Inno3D GeForce RTX 3080 oraz 3090 w edycji iChill Frostbite.
Inno3D GeForce RTX 3080 iChill Frostbite
Jak każdy RTX 3080, karta od Inno3D oparta jest o układ graficzny GA102-200 wspierany przez 10 GB pamięci VRAM w standardzie GDDR6X. Na uwagę zwraca fakt, iż propozycja od firmy pochodzącej z Hong Kongu nie jest w standardowym dla GPU chłodzonych cieczą formacie AiO. Zastosowane chłodzenie Frostbite jest dedykowane dla custom loop-ów i tylko w takim połączeniu można je stosować.
Inno3D chwali się niesamowitymi osiągami swoich kart, ponieważ w budowie chłodzenia iChill Frostbite zastosowano znaczące udoskonalenia. Dzięki przeprojektowaniu układu chłodzenia, nowe karty graficzne mają osiągać niższe temperatury i zapewniać lepszą kulturę pracy niż Turingi w tych samych odsłonach.
Względem modelu Founders Edition, różnica w temperaturach ma wynosić aż 13 stopni na rzecz GPU chłodzonego wodą. Takie osiągi udało się uzyskać dzięki optymalizacji przepływu wody oraz bloku zbudowanego z czystej, niklowanej miedzi o grubości 5,5 mm. Całość układu chłodzenia wspierana jest przez backplate z logo iChill.
Oczywiście w Inno3D GeForce RTX 3080 iChill Frostbite nie mogło zabraknąć efektownego podświetlenia LED RGB, które można zsynchronizować z systemami takimi, jak: Aura Sync, Mystic Light czy RGB Fusion.
Producent nie pokusił się o zmianę dostępnych złącz względem wersji referencyjnej RTX-a 3080, więc do dyspozycji mamy trzy Display Port 1.4a oraz jedno HDMI 2.1, a zasilanie doprowadzimy za pomocą dwóch wtyczek 8-pinowych.
Inno3D GeForce RTX 3090 iChill Frostbite
Jak na RTX-a 3090 przystało, wariacja tego GPU od Inno3D oparta jest na układzie GA102-300 do zestawu z 24 GB GDDR6X pamięci VRAM. Tak jak wyżej opisywany Inno3D GeForce RTX 3080 iChill Frostbite, mocniejszy kolega korzysta z takich samych rozwiązań konstrukcyjnych. Na całej długości karty rozciąga się blok wodny skrojony stricte pod custom loop-a. Zmianie nie uległo również podświetlenie LED czy zestaw złącz (1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a, zasilanie 2x 8-pin).
Obie karty są nawet tych samych rozmiarów – modele iChill Frostbite zajmują w obudowie po dwa sloty, a ich długość wynosi 226 mm.
Ceny oraz dostępność
Producent z Hong Kongu zapewnia, iż jego propozycje RTX-ów 3080 i 3090 pojawią się w regularnej sprzedaży w ciągu kilku najbliższych tygodni. Podał też ceny:
- Inno3D GeForce RTX 3090 iChill Frostbite to koszt 8170 złotych.
- Inno3D GeForce RTX 3080 iChill Frostbite kosztuje natomiast 4085 złotych.