Jak już od jakiegoś czasu wiecie z mojej recenzji, na co dzień korzystam z laptopa wyposażonego zaledwie w dwa porty USB typu C (Thunderbolt 3). W zestawie z nim otrzymałam adapter z USB typu C, pełnowymiarowym HDMI i USB A. Nie zawsze jednak mi to wystarcza. Stąd wziął się pomysł napisania artykułu na temat ciekawych hubów / stacji dokujących, rozszerzających liczbę portów w smukłych laptopach. Zestawienie to przydało się mi – mam nadzieję, że dla Was też okaże się pomocne.
Od razu zaznaczę, że w niniejszym wpisie nie skupiałam się na hubach, które oferują same porty USB (w ilości kilku) lub tylko złącze Ethernet (RJ-45), bo i takie są dostępne na rynku. Pod uwagę wzięłam jedynie te akcesoria, które pozwalają na znaczne rozszerzenie możliwości laptopów domyślnie ubogo wyposażonych w porty. Takie, które pozwalają podłączyć laptop do monitora, telewizora czy projektora, jak również podłączyć do laptopa kartę pamięci czy drukarkę przewodową.
Do ME wyłącznie linkujemy dostępne w ich ofercie modele. Wszystkie akcesoria zostały wybrane przeze mnie osobiście – nikt nie miał na nie wpływu. Starałam się wymienić najciekawsze modele oferowane w Polsce – jeśli jakiegoś zabrakło, dawajcie znać.
Natec Fowler
ok. 165 zł
Zaczynamy od modelu, który mieliśmy okazję testować na łamach Tabletowo. Mateusz był z niego całkiem zadowolony, zwracając jedynie uwagę na fakt, że oba porty USB umieszczone są w nieco zbyt bliskiej odległości od siebie, co momentami utrudnia podłączenie dwóch urządzeń jednocześnie.
Adapter Natec Fowler – skuteczne lekarstwo na brak złączy w laptopie (recenzja)
W Natec Fowler znajdziemy wyjście HDMI, RJ-45 (Ethernet do 1 Gb/s,), USB typu C, dwa pełnowymiarowe USB (typu A) 3.0, a także slot kart microSD oraz slot pełnowymiarowych kart SD.
Green Cell GC HUB2
ok. 199 zł
Niewielkie, całkiem niepozorne akcesorium w kształcie kwadratu, mające na każdej ścianie (poza jedną, gdzie znajdziemy wychodzący nylonowy przewód USB C) po dwa złącza: USB C Power Delivery (87 W), HDMI (4K 30 Hz / Full HD 60 Hz), RJ45 (1Gpbs) i USB 3.0 oraz dwa USB 3.0.
GC HUB 2 jest kompatybilny także w Samsung Dex, EMUI Desktop oraz PC mode. Co ciekawe, można do niego podłączyć także Nintento Switch, by wyświetlać obraz na większym ekranie monitora / telewizora (bez potrzeby korzystania ze stacji Nintendo).
Jest też nieco tańsza wersja – AK50 – z dwoma portami USB 2.0 zamiast 3.0.
Green Cell AK50 w Media Expert
Stacja dokująca HAMA USB-C 7w1
Cena: ok. 199 zł
Jedna z ciekawszych stacji dokujących dostępnych na rynku pochodzi z oferty firmy Hama. Na tle innych tego typu akcesoriów wyróżnia się obecnością podstawki pod smartfon / tablet (do których to zresztą można podłączyć samego huba, gdyż współpracuje też z urządzeniami mobilnymi).
Hub oferuje trzy porty USB 3.1, HDMI, VGA, Ethernet, USB typu C (Power Delivery).
Stacja dokująca HAMA USB-C 7w1 w Media Expert
Dell DA300
Cena: ok. 319 zł
Dell DA300 znalazł się w tym zestawieniu ze względu na dwa aspekty: przewód USB chowany wewnątrz obudowy oraz wygląd (który po prostu może się podobać). Choć patrząc przez pryzmat ceny, wejście w posiadanie akurat tego akcesorium to raczej fanaberia – biorąc pod uwagę liczbę portów, które oferuje względem konkurencji.
W tym modelu znajdziemy: tylko jedno USB 3.0, USB typu C, VGA, HDMI, RJ-45 i DisplayPort.
Więcej informacji na stronie producenta.
Baseus Enjoyment
Cena: ok. 329 zł
Jednym z najbardziej zaawansowanych hubów, jakie znalazłam w sieci, a jednocześnie całkiem nieźle wycenionym, jest Baseus Enjoyment. Jest to hub aż 10 w 1. został wyposażony w takie złącza, jak: HDMI, VGA, trzy pełnowymiarowe USB 3.0, RJ45, 3.5 mm jack audio, slot kart microSD, slot kart SD i USB typu C z PowerDelivery. Jest też przewód łączący całość z laptopem – oczywiście przez USB C.
Enjoyment przeznaczony jest do wszystkich rodzajów laptopów z USB typu C, ale warto zwrócić uwagę, że jego wymiary idealnie pasują do MacBooków – nie bez powodu akcesorium można wykorzystać jako podstawkę pod laptopa, która nie tylko rozszerza jego możliwości, ale i podnosi tylną część tak, by zapewnić użytkownikowi większą wygodę pisania na klawiaturze ustawionej przez to pod lekkim spadkiem. Same gumowe paski zapobiegają z kolei ślizganiu się laptopa, który na nich stoi.
Więcej informacji na stronie producenta.
Alternatywnie dla powyższych możecie się zainteresować również takimi modelami, jak Anker 7-w-1, Kingston Nucleum czy Belkin Thunderbolt 3 Dock Mini USB-C (z tym, że ten ostatni to już solidny wydatek – 899 zł).
Stacje dokujące / huby dedykowane MacBookom
O ile opisanych powyżej modeli można używać uniwersalnie – zarówno do komputerów z Windowsem, jak i macOS, tak jest cała gama akcesoriów przeznaczonych wyłącznie do MacBooków. A konkretnie dla modeli: MacBook Pro 13” i 15” z 2016, 2017, 2018 i 2019 roku, które mają dwa porty Thunderbolt 3 umieszczone obok siebie na jednej krawędzi.
i-tec C31MBPADA
Cena: ok. 140 zł
Jednym z tańszych modeli, jakie znalazłam, jest hub i-tec. Jest wyposażony w dwa USB typu 3.0, dwa USB typu C (z czego jeden z obsługą PowerDelivery), wyjście HDMI, czytnik kart microSD i SD.
Więcej informacji na stronie producenta.
Baseus CAHUB-B0G
Cena: ok. 149 zł
Nieco inną kombinacją oferowanych możliwości może się pochwalić druga już propozycja od Baseus w niniejszym materiale. W CAHUB-B0G znajdziemy dwa porty USB 3.0, dwa USB typu C (z czego jeden do ładowania) oraz HDMI. Zabrakło tu zarówno Ethernet, jak i slotów kart pamięci.
Więcej informacji na stronie producenta.
Unitek D008A
Cena: ok. 180 zł
Wydawać by się mogło, że nieco dopłacamy i mamy sprzęt oferujący jeszcze więcej. Ale nie w tym konkretnym przypadku. Tu też nie mamy żadnego slotu kart pamięci – ani microSD, ani SD. Jest za to port Ethernet.
Na jego wyposażeniu znajdziemy też dwa USB 3.0, HDMI i jedno złącze Thunderbolt 3 (USB typu C).
Green Cell GC Connect60 8w1
Cena: ok. 230 zł
Najdroższa stacja dokująca w rozdziale poświęconym rozwiązaniom dla MacBooków, ale i najbardziej uniwersalna.
Znajdziemy w niej trzy porty USB 3.0 (5 Gbps), slot kart microSD i slot kart SD, USB typu C, Thunderbolt 3 oraz HDMI. Szkoda jedynie, że zabrakło Ethernet, ale jeśli komuś nie jest potrzebne – ten model okaże się dobrym wyborem.
Więcej informacji na stronie producenta.
I to by było tyle ode mnie na dzisiaj
Jeśli macie swoje propozycje ciekawych i być może sprawdzonych hubów rozszerzających liczbę portów w laptopach – dawajcie znać w komentarzach. Stwórzmy razem listę polecanych akcesoriów tego typu – na pewno sporo osób z niej skorzysta.