Jak donoszą polscy korespondenci agencji Reuters, przedstawiciele polskiego oddziału Huawei poinformowali o chęci zainwestowania w Polsce kwoty przekraczającej 793 mln dolarów amerykańskich (ponad 3 miliardy złotych). Ostateczna wartość inwestycji zależeć będzie od zaangażowania chińskiego producenta w budowę sieci 5G na terenie naszego kraju.
Występujący w imieniu Huawei Ryszard Hordyński podzielił się z dziennikarzami Reutersa informacją o planach inwestycyjnych chińskiego koncernu na terenie Polski. Według niego, przedsiębiorstwo ma zainwestować, poprzez udział w organizowanych przetargach, kwotę przekraczającą 3 miliardy złotych. Zaangażowanie takich środków finansowych zaplanowane jest na okres najbliższych pięciu lat. Plany Huawei obejmują przede wszystkim partnerstwo technologiczne w budowie sieci 5G dla polskich operatorów.
Powodzenie inwestycji jest jednak zależne od wielu czynników, z których najważniejsze, na dzień dzisiejszy, wydają się być aspekty polityczne. Współpraca z chińczykami byłaby bowiem niemile widziana w Stanach Zjednoczonych. Władze w Waszyngtonie wielokrotnie ostrzegały swoich sojuszników, w tym Polskę, o możliwości współdziałania producenta z Shenzen z chińską administracją państwową. Padły oskarżenia o nieprzestrzeganie powierzonej tajemnicy handlowej, pojawiły się również zarzuty szpiegostwa. Oliwa do ognia została dolana w momencie, gdy w Polsce zatrzymano jednego z dyrektorów Huawei wraz z polskim współpracownikiem oraz dokonano ich aresztowania pod zarzutem przekazywania informacji poufnych obcemu państwu.
Co prawda podejrzany były pracownik Orange i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wyszedł na wolność za kaucją w wysokości 120 tysięcy złotych (jego chiński współpracownik cały czas pozostaje w areszcie) jednak wciąż należy brać pod uwagę styczniowe zapowiedzi polskich polityków, którzy głośno rozważali formy możliwego wykluczenia chińskiego potentata z możliwości startu w przetargach organizowanych przez polskie podmioty. Na tę chwilę nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje, a Huawei odpiera zarzuty formułowane przez amerykanów, podkreślając że dostarczana infrastruktura nie może służyć do innych celów niż została przeznaczona. Stanowczo odcięto się również od aresztowanego dyrektora (został zwolniony w trybie natychmiastowym).
Deklaracje chińskiego producenta odnośnie planów inwestycyjnych w Polsce będą wiążące o tyle, o ile okaże się to korzystne biznesowo dla samego Huawei, a do tego potrzebna jest wola współpracy zarówno po stronie polityków, jak i pozostałych zainteresowanych podmiotów, zwłaszcza operatorów.
Poprzednie plany finansowe Huawei zakładały zainwestowanie w naszym kraju 2 miliardów złotych. Chęć zwiększenia nakładów może świadczyć o poszukiwaniu przez chińczyków alternatywnych rynków w obliczu możliwych komplikacji w USA.
W obecnej sytuacji pozostaje czekać na pierwsze przetargi dotyczące komercyjnej budowy sieci 5G w Polsce i obserwować, czy Chińczycy dotrzymają danego słowa.