O tym, że Google wewnętrznie pracuje nad zupełnie nowym systemem operacyjnym, wiemy od co najmniej 2,5 roku. W zeszłym roku jego testowanie weszło jednak na nowy, bardziej zaawansowany poziom, gdyż koncern z Mountain View udostępnił go również zewnętrznym deweloperom. Według najnowszych doniesień mocno zainteresowany jest nim także Huawei.
Fuchsia OS cały czas uznawana jest za projekt eksperymentalny, aczkolwiek coraz więcej wskazuje na to, że prędzej czy później Google może wprowadzić go na rynek. W pojedynkę byłoby to jednak bardzo trudne, ponieważ koncern z Mountain View nie sprzedaje tyle urządzeń, co inni producenci razem wzięci.
W rozpropagowaniu nowego systemu operacyjnego może Google pomóc Huawei. Według najnowszych doniesień intensywnie testuje on kompatybilność Fuchsia OS ze swoimi procesorami HiSilicon Kirin, które marka stosuje w dużej części własnych smartfonów i tabletów. Jego pozycja wicelidera w segmencie inteligentnych telefonów może okazać się nieoceniona w procesie wprowadzania nowej platformy koncernu z Mountain View pod strzechy.
Co ciekawe, pod koniec 2018 roku pojawiły się informacje, że na smartfonie Honor Play udało się odpalić Fuchsia OS. Łącząc to z najnowszymi doniesieniami można dojść do wniosku, że Huawei oraz jego marka-córka rzeczywiście poważnie traktują nowy system operacyjny Google i chcą być przygotowane na jego wdrożenie. Kto bowiem wie, być może pewnego dnia zastąpi on Androida i Chrome OS? Chińczycy nie mogą sobie pozwolić, aby to przespać, ponieważ wówczas powtórzyłaby się sytuacja, w jakiej znalazła się kilka lat temu Nokia. A jak się to skończyło w przypadku fińskiego koncernu, każdy wie.
Chociaż Google cały czas nie powiedziało jednoznacznie, jakie nadzieje wiąże z Fuchsia OS, to faktem jest, że koncern z Mountain View robi wszystko, aby platforma na start oferowała największą zaletę Androida, czyli dostęp do miliardów aplikacji. Ostatnio bowiem pojawiły się informacje, że programy napisane na Zielonego Robocika można będzie uruchamiać na nowym systemie operacyjnym Google dzięki platformie Android Runtime (ART for Fuchsia).
Źródło: MyDrivers