Huawei może zacząć sprzedawać procesory Kirin innym producentom

procesor Huawei HiSilicon Kirin processor

fot. Paweł Pobudejski | Tabletowo.pl

Huawei, podobnie jak Samsung, nie zajmuje się wyłącznie samymi smartfonami. Bardzo ważną częścią działalności obu firm jest produkcja procesorów do urządzeń mobilnych. Koreańczycy już sprzedają je innym producentom (m.in. Meizu i Motoroli), a teraz dowiadujemy się, że Chińczycy także się do tego przymierzają.

Można odnieść wrażenie, że wśród fanów nowych technologii jedynym „słusznym” procesorem jest Snapdragon ze stajni Qualcomma. Wynika to najpewniej z faktu, że układy amerykańskiego koncernu mogą pochwalić się świetnym wsparciem (i możliwością tworzenia Custom ROM-ów na urządzenia z nimi na pokładzie) oraz wysoką wydajnością i niezawodnością.

I chociaż Qualcomm ma dominującą pozycję na rynku procesorów do urządzeń mobilnych, nie jest jedynym graczem w tym segmencie. Oprócz niego są bowiem także MediaTek, Unisoc (dawn. Spreatrum), Samsung i Huawei. Dla dwóch ostatnich z ww. nie jest to jednak główny trzon całej działalności przedsiębiorstwa, tylko jej uzupełnienie.

W przypadku Samsunga największa część całej produkcji procesorów Exynos trafia do urządzeń z własnego portfolio. Południowokoreański producent sprzedaje jednak też wybrane układy innym producentom – swego czasu ochoczo po nie sięgało Meizu, a niedawno zaczęła to robić również Motorola (zob. One Vision i One Action).

Samsung Exynos 9 (fot. Samsung)

Huawei może zacząć sprzedawać procesory Kirin innym producentom

Do tej pory Huawei nie zamierzał dzielić się swoimi procesorami z innymi firmami, bowiem uznawał je – jak powiedział kiedyś Senior Product Director Brody Ji – za produkt lub technologię, która daje mu przewagę nad konkurencją. Nie da się ukryć, szczególnie ostatnie SoC z najwyższej i średniej półki są bardzo zaawansowanymi układami o ogromnych możliwościach (i nie chodzi tu wyłącznie o wydajność).

W ostatnim wywiadzie Richard Yu, CEO działu urządzeń konsumenckich, przyznał jednak, że Huawei rozważa rozpoczęcie sprzedaży procesorów Kirin innym producentom. I chociaż ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to jej podjęcie może zostać podyktowane względami czysto ekonomicznymi. Dzięki takiej zmianie strategii względem własnych SoC, Chińczycy mogliby zwiększyć przychody, ponieważ chętnych na ich układy z pewnością by nie zabrakło (szczególnie wśród rodzimych marek).

Jest to o tyle istotne, że Huawei w najbliższym czasie może odnotować znaczący spadek przychodów z tytułu sprzedaży smartfonów, ponieważ wszyscy zainteresowani wiedzą, jak wygląda jego obecna sytuacja. Sprzedawanie procesorów Kirin pomogłoby mu więc nadrobić straty i podreperować budżet.

Źródło: Global Times dzięki GizmoChina

Exit mobile version