Huawei Matebook 13 – piękny i wydajny, ale czy idealny? (recenzja)

Wydajność

Jako maszyna ultramobilna, Huawei Matebook 13 z całą pewnością nie był pomyślany jako demon wydajności. To nie znaczy jednak, że mu jej brakuje – w testowanym wariancie sercem komputera jest czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor i7-8565U o nominalnym taktowaniu 1,8 GHz, które w trybie turbo może wzrosnąć aż do 4,6 GHz. Jest to jednostka energooszczędna, o nominalnym TDP 15 W. Wystarczy ona zarówno do obróbki fotografii, jak i do średnio wymagającego wideo. Procesor ma oczywiście zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 620, który w testowanym modelu wzmocniony był dodatkowym układem graficznym Nvidia GF 150 MX z własną pamięcią 2 GB GDDR5. Nie czyni to z Matebooka 13 maszyny do gier, ale pozwala myśleć o sensowym działaniu przynajmniej niektórych z nich.

Pamięć operacyjna wynosi 8 GB, co jest wartością przyzwoitą, ale nikogo na kolana nie rzuci – wydajny procesor mógłby zyskać na większej ilości, niestety jednak producent nie przewidział możliwości rozbudowy. Co ciekawe, użyte zostały starsze i wolniejsze układy LDDR3 zamiast DDR4 – nie powinno to jednak specjalnie dziwić, jako że są one oszczędniejsze jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię.

3D Mark Pro

TimeSpy: 1210 pkt (Graphics score: 1096 pkt, Graphics test 1: 7,15 fps, Graphics test 2: 6,28 fps, CPU score 2979, CPU test 10,01 fps)
Night Raid: 10937 pkt
Sky Diver: 10652 pkt

PCMark 10 Pro

Test przeprowadzono w wersji extended
Overall: 3852 pkt
Essentials 8655 pkt
Digital Content Creation: 3687 pkt
Productivity: 6956 pkt
Gaming: 2682 pkt

PassMark

PassMark  Rating: 4582,2 pkt
CPU: 10610,9
2D Graphics Mark: 763,9
3D Graphics Mark: 2730,3
Memory Mark: 2105,2
Disk Mark: 22956,8

Cinebench R15

OpenGL: 92,78 fps, Ref. Match 99,6
CPU 659 cb
Signle Core: 183 cb
MP Ratio 3,59

Cinebench R20

CPU Single Core 427 cb
CPU Multi Core 1400 cb
MP Ratio 3,28

Matebooki lubią zakładać gniazda na płaskich powierzchniach biurek

World of Tanks

WOT Encore Ultra: 4031
WOT Encore Medium: 11546

Podsystem dyskowy

Jak widać, producent nie oszczędził na SSD. Użyty dysk Western Digital PC SN 720 zarówno w teście ATTO, jak i CrystalDisk wypada doskonale, przekraczając w odczycie 3 GB/s, a w zapisie 2,5 GB. Należy zatem do najszybszych, z jakimi miałem do czynienia, przewyższając tu maszyny także znacznie droższe. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to jedynie do dość dziwnego domyślnego podziału na partycje – systemowa jest moim zdaniem zbyt mała.

Śpiący osobnik dobrze wtapia się w otaczającą przyrodę

Czas i kultura pracy

Komputer wyposażony jest w aktywne chłodzenie w postaci dwóch wentylatorów. Mimo to należy do dość cichych – nawet pod maksymalnym obciążeniem podczas testów 3DMark szum zmierzony miernikiem wbudowanym w Ulefone Armor 6 (nie gwarantuję dokładności, to raczej ciekawostka) oscylował w granicach 37-39 dB. Przez większość czasu maszyna jest praktycznie niesłyszalna. Potrafi się jednak rozgrzać – temperatura spodu i góry obudowy w okolicach szczelin chłodzenia sięgnęła maksymalnie 45 stopni. Klawiatura w lewym górnym rogu i obudowa przy przycisku zasilania osiągnęły 42 stopnie, ale większość górnej obudowy rozgrzewała się słabiej, utrzymując się w przedziale 35-40 stopni. W warunkach pracy z internetem i tekstem oczywiście temperatury nie ma co mierzyć – obudowa jest chłodna. Osobna sprawa to temperatura komponentów – podczas testów 3D Marka bez problemu na wykresach widać dobijanie temperatury CPU do granicy 95 stopni i załączenie się throttlingu termicznego.

Jeśli chodzi o baterię, to przypomnę, że mamy do czynienia z akumulatorem Li-Poly 41,8 Wh, 3 670 mAh przy napięciu 11,4 V. Powinien on, wg deklaracji producenta, wystarczyć na 10 h pracy. Niestety producenta poniósł nadmierny optymizm i deklaracje nijak mają się do realnego życia. W warunkach pracy z internetem i tekstem przy sensownej jasności ekranu bateria wystarczała na maksymalnie 6 h działania. Test Battery Eater okazał się natomiast bezlitosny i w domyślnym trybie 800 x 600 @32 bit komputer osiągnął jedynie 90 minut pracy. Słabo.

Zarówno Matebook, jak i spokrewniony z nim Mate 20 Pro, w naturze często żyją w symbiozie, dzieląc gniazdo.

Oprogramowanie

Huawei Matebook 13 pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Home Signature Edition. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że system jest całkowicie wolny od jakichkolwiek programów demonstracyjnych i innych zbędnych dodatków. Jedynym programem dodatkowym jest Huawei PC Manager, odpowiedzialny za automatyczną aktualizację sterowników, monitoring pracy oraz działanie funkcji One Hop Huawei Share. Co ciekawe, podczas instalacji system tworzy domyślnie konto lokalne, a nie konto sieciowe Microsoft. To drugie oczywiście możemy włączyć później, jeśli z niego korzystamy. Będzie ono przydatne, jeśli chcemy w pełni wykorzystać stanowiącą część systemu chmurę OneDrive.

Podczas premiery Matebooków mocno akcentowana była funkcja współdzielenia danych między komputerem a telefonem. Wzorowana jest ona nieco na symbiozie produktów Apple (iPhone i Mac) i podobnie jak tam wymaga ona sprzętu tego samego producenta. Poza Matebookiem musi być to smartfon Huawei lub Honor, pracujący pod kontrolą systemu Android, koniecznie z nakładką EMUI w wersji 9.

Działanie współdzielenia jest bardzo proste – przyłożenie telefonu z otwartym w Galerii zdjęciem do obudowy laptopa w pobliżu naklejki z logo powoduje jego automatyczne przesłanie do PC Managera, z możliwością wykonania OCR, jeśli zdjęcie zawiera tekst. Jeśli po prostu przyłożymy telefon do komputera, wykonany zostanie zrzut ekranu. I to niestety tyle, bardziej zaawansowane funkcje, takie jak nagrywanie ekranu przez 60 sekund, czy współdzielony schowek, zarezerwowane są dla droższych komputerów Matebook X Pro.

One Hop Huawei Share wydaje się być wszakże świetnym pomysłem, tylko realizacja poległa na polu marketingowej chwały. Rzecz w tym, że w formie, z jaką mamy do czynienia na Matebooku (nie X Pro), w zasadzie jedyną zaletą rozwiązania Huawei jest działanie bez pośrednictwa internetu, w oparciu o połączenie lokalne. I to tyle. Sam używam na prywatnym sprzęcie podobnego rozwiązania zbudowanego w oparciu o internet i chmurę OneDrive. Działa na prawie każdym sprzęcie, nie wymagając przy tym dotykania czegokolwiek, oferując przy tym nie tylko automatyczną synchronizację zdjęć, filmów i zrzutów ekranu, ale także współdzielony schowek między Windows a Androidem (niestety już nie między tymi systemami, a iOS). Pozamiatane.

Wszystkie podpisy pod zdjęciami czytała Krystyna Czubówna :)

Podsumowanie

Korzystałem z Matebooka 13 przez dwa tygodnie. I nie ukrywam, że mimo paru wad bardzo się z tą maszynką polubiłem. Jest mała, zgrabna, szybka, solidnie zbudowana i ma świetny ekran o bardzo odpowiadających mi proporcjach. Ma wygodną klawiaturę (jakby nie było, moje narzędzie pracy) i sensownie działający touchpad. Ma wreszcie świetnie działające głośniki z systemem Dolby Atmos, o czym wiem, nie pisałem wcześniej, a o czym jednak warto wspomnieć. Doceniam, że system nie jest obciążony bloatware i że zarazem producent próbuje usprawnić wymianę danych między komputerem, a telefonem. Wreszcie doceniam, że nie mam do czynienia z nierozbieralnym monstrum, gdzie najmniejsza awaria wiąże się z wymianą połowy albo i całego komputera.

Matebook 13 zarazem nie jest bez wad – ekran mógłby być jaśniejszy, a bateria wydajniejsza. Porty mogłyby by być uniwersalne, z Thunderboltem 3, nie pogniewałbym się także na czytnik kart (miejsca jest dosyć). Pamięć za tę cenę mogłaby być większa. Ale i tak będzie mi go brakowało, kiedy już wróci po teście do producenta.

Spis treści:

1. Wstęp. Specyfikacja. Ekran. Porty. Klawiatura i touchpad

2. Wydajność. Czas i kultura pracy. Oprogramowanie. Podsumowanie

Huawei Matebook 13 – piękny i wydajny, ale czy idealny? (recenzja)
Ekran
9.5
Obudowa i jakość wykonania
9.5
Wydajność
9
Mutlimedia
8.5
Wzornictwo
9.5
Bateria
6
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
wysoka jakość wykonania
bardzo dobra reprodukcja barw i domyślna kalibracja
duża wydajność
bardzo szybki dysk SSD
dotykowy ekran
wygodna klawiatura
One Hop Huawei Share
dobre głośniki
system bez bloatware
Wady
tylko dwa porty USB-C, dodatkowo nie w pełni wymienne, jeśli chodzi o działanie
ekran mógłby być jaśniejszy
brak Thunderbolt 3
słaba bateria jak na tę klasę sprzętu
One Hop Huawei Share w zubożonej wersji w stosunku do Matebook X Pro
przydałby się czytnik kart
8.7
OCENA