Świat osób mających poważne problemy ze wzrokiem lub niewidomych niby nie różni się niczym od naszego, ale wyzwania, przed jakimi muszą codziennie stawać, są nam, osobom widzącym, kompletnie obce. Jak na przykład rozpoznać emocje naszych rozmówców, kiedy nie możemy ich dostrzec? Huawei, we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych, opracował aplikację, która w tym pomaga.
Aplikacja Facing Emotions działa na smartfonach Huawei Mate 20 Pro i korzysta z aparatu oraz mocy przerobowych procesora Kirin 980, by identyfikować mimikę twarzy rozmówcy. O określonej emocji informuje korzystającego z telefonu niewidomego sygnał dźwiękowy. Do siedmiu uniwersalnych ekspresji, przydzielonych jest siedem zróżnicowanych dźwięków. Aplikacja rozpoznaje więc i daje znać użytkownikowi, kiedy rozmówca wyraża zdziwienie, smutek, radość, strach, niesmak, pogardę lub złość. Odbywa się to w czasie rzeczywistym i w trybie offline – bez połączenia z siecią.
Facing Emotions powstało przy wsparciu społeczności osób niewidomych oraz Polskiego Związku Niewidomych. Kluczową rolę odegrała grupa niewidomych testerów, którzy byli zaangażowani w najważniejsze etapy tworzenia aplikacji. Dzięki temu w większym stopniu odzwierciedla ona specyficzne potrzeby takich osób oraz jest bardziej dostosowana do sposobu, w jaki korzystają z urządzeń elektronicznych.
https://youtu.be/wbixleGpMf0
Żeby z aplikacji oraz smartfona można było wygodnie korzystać, nie angażując zbytnio uwagi użytkownika, przygotowano specjalny uchwyt na smartfon, który można wydrukować na drukarce 3D lub po prostu zamówić. Huawei zapewnia, że pewna ilość holderów dostępna będzie bezpłatnie od organizacji partnerującej projekt Facing Emotions w Polsce.
Choć niewidomi zdani są zwykle na wyczuwanie emocji w głosie swoich rozmówców, pomoc Huawei w postaci specjalnej aplikacji jest pomysłem godnym pochwały. Liczymy na to, że Facing Emotions będzie mogło trafić na większość modeli Huawei obsługujących algorytmy AI, a nie działać tylko na flagowym Mate 20 Pro.
źródło: informacja prasowa