Amerykanie w trosce o bezpieczeństwo postanowili nałożyć na Huawei kolejne ograniczenia. Tym razem oberwało się jednak nie tylko gigantowi telekomunikacyjnemu, ale również kilku innym rodzimym przedsiębiorstwom.
USA vs Huawei w 2022 roku
Jeżeli komuś wydawało się, że nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, obierze łagodniejszy kurs przeciwko chińskim firmom, to niestety, ale sprawy mają się zupełnie inaczej. Prezydent Demokratów kontynuuje politykę zapoczątkowaną przez jego poprzednika i zamiast odpuścić Huawei, jeszcze bardziej dokręca mu śrubę. Tym razem jednak obrywa się nie tylko mu.
Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commision, FCC) – amerykańska agencja zajmująca się regulacją i kontrolą rynku radiofonii, telekomunikacji i telewizji w miniony piątek orzekła, że import oraz sprzedaż niektórych produktów firm, które mogą stanowić zagrożenie dla krytycznej infrastruktury Stanów Zjednoczonych, zostanie zablokowany.
FCC jest zaangażowane w ochronę bezpieczeństwa narodowego, upewniając się, że sprzęt służący komunikacji, który nie jest godny zaufania, nie będzie autoryzowany do użytku wewnątrz naszych granic, a nasza praca na tym polu będzie kontynuowana. Jessica Rosenworcel, przewodnicząca FCC z ramienia Parii Demokratycznej
Nie tylko Huawei
Zakaz importu i sprzedaży obejmie również inne przedsiębiorstwo telekomunikacyjne z Państwa Środka – ZTE. Ponadto na czarną listę Komisji trafiły Dahua i Hikvision, producenci sprzętu do monitoringu oraz Hytera, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją urządzeń korzystających z cyfrowej łączności radiowej.
W wyniku naszego zarządzenia, żadne urządzenie od Huawei czy ZTE nie może zostać zatwierdzone. Żaden nowy sprzęt od Dahua, Hikvision lub Hytera nie zostanie zatwierdzony, dopóki firmy nie zapewnią FCC, że ich urządzenia nie będą używane w bezpieczeństwie publicznym, w zabezpieczeniach placówek rządowych oraz w innych celach związanych z bezpieczeństwem narodowym. Brendan Carr, członek FCC z ramienia Partii Republikańskiej
To zamach na bezpieczeństwo, ale użytkowników
Huawei odmówiło jak na razie komentarza w tej sprawie. O wiele bardziej chętny do wypowiedzi był Hikvision, który przekazał w oświadczeniu, że jego produkty „nie stanowią zagrożenia” dla Stanów Zjednoczonych, ale decyzja FCC „z pewnością zrobi bardzo dużo, aby ochrona domów, firm i własności należących do małych biznesów, lokalnych organów władz, szkolnych dystryktów i indywidualnych konsumentów była bardziej szkodliwa oraz droższa”.
Wygląda więc na to, że zapowiedzi Bloomberga o odpuszczaniu Huawei przez USA nie miały przełożenia na rzeczywistość, a Stany Zjednoczone planują w przyszłości jeszcze bardziej naciskać na chińskich przedsiębiorców. Nikt nie jest zatem w stanie przewidzieć, jak długo będą trwać napięcia i przepychanki pomiędzy ekonomicznymi potęgami w postaci Stanów Zjednoczonych oraz Chin.