Czas pandemii koronawirusa to dość wymagający dla naszej psychiki okres. Przymusowe siedzenie zamkniętym w czterech ścianach to dla niektórych prawdziwa męczarnia i niektórzy prędzej czy później decydują się na złamanie kwarantanny i spotkanie ze znajomymi czy spotkanie z rodziną. Tu z pomocą przychodzą gry wideo oraz akcja #PlayApartTogether, która promować ma spędzanie wolnych chwil w wirtualnym świecie.
Granie w gry oficjalnie uznane zdrowym sposobem na integrację
W zeszłym roku oficjalnie uznano uzależnienie od gier wideo za chorobę, jednak World Health Organization chyba zaczęło doceniać liczne zalety elektronicznej rozgrywki, bowiem organizacja oficjalnie wsparła inicjatywę #PlayApartTogether. To akcja największych przedstawicieli branży gamingowej i zachęca do spędzania czasu z bliskimi poprzez wspólną zabawę na ekranach telewizorów, komputerów czy nawet smartfonów.
Obowiązkiem każdego obywatela kraju dotkniętego epidemią koronawirusa COVID-CoV-2 jest możliwie jak najbardziej ścisłe trzymanie izolacji społecznej aby zahamować rozprzestrzenianie się choroby. Gry wideo stanowią więc idealną formę integracji ze znajomymi, która przy okazji nie wymaga od nas bliskiego kontaktu z osobami mogącymi przenosić COVID-19.
W zamyśle #PlayApartTogether ma być nie tylko sposobem na promowanie bezpiecznego sposobu spędzania czasu z najbliższymi, ale także swoistym środkiem edukacyjnym. Zaangażowani w akcję twórcy gier wideo chcą pomóc przekazywać graczom zalecenia od WHO i zachęcić ich do rozgrywki przez internet, która jest znacznie bezpieczniejsza od spotykania się na sesję grania na kanapie czy nieco zapomniane już rozgrywki LAN Party.
W inicjatywie biorą udział najwięksi przedstawiciele branży tacy jak Riot Games, Activision, Twitch, YouTube Gaming, Zynga i wielu innych. Uczestników wciąż przybywa i każdy z nich podchodzi do sprawy nieco bardziej indywidualnie. Jedni organizują specjalne wydarzenia w swoich grach lub rozdają je za darmo, a inni po prostu zachęcają swoich fanów do pozostania w domach i cieszenia się czasem wolnym przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii.
Studia zajmujące się produkcją gier wideo bardzo aktywnie angażują się w walkę z wirusem. Warto przypomnieć tutaj o pięknych gestach spółek QubicGames i CD PROJEKT RED, które zdecydowały się na ogromne wsparcie finansowe walki z koronawirusem. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem to właśnie ten rynek jako jeden z nielicznych najbardziej zyska na tych przykrych okolicznościach, w jakich aktualnie znajduje się cały świat.
Lata, kiedy gry wideo były uznawane za bezmózgą rozrywkę i nabijanie odpowiednio wysokich cyferek na tablicy wyników na szczęście mamy już za sobą, a sam rynek od czasów pierwszych edycji Super Mario Bros czy Pac Mana przeszedł ogromną ewolucję i dużo bardziej przypomina dziś doświadczenie znane z sali kinowych niż to, czym raczyły nas komputery Amiga.
Tym razem lista 29 gier udostępnionych za darmo z powodu epidemii koronawirusa
Źródło: Venture Beat, własne