Google długo nie miało odpowiednika Slacka czy Microsoft Teams z prawdziwego zdarzenia. Choć Google Workspace to nie to samo, firma software’owa ogłosiła je jako zastępstwo dla G Suite, które gromadzi w jednym miejscu wszystkie kluczowe programy Google w jednym miejscu.
Google G Suite ma nową nazwę…
Już wcześniej firmy mogły korzystać z pakietu G Suite od Google, który obejmował kluczowe aplikacje poprawiające produktywność. Był to jednak bardziej zbiór programów objęty jednym abonamentem niż platforma, na której można by prowadzić złożone projekty przy współpracy wielu osób.
Google Workspace to trzy główne zmiany względem G Suite:
- nowy, głęboko zintegrowany interfejs użytkownika, pozwalający na swobodną komunikację w ramach zespołu
- nowa tożsamość marki, podkreślona przez zmianę nazwy usługi
- nowe sposoby rozpoczynania pracy z jednego miejsca
… i nowe możliwości
Jak obiecuje Google na swoim blogu, nadchodzących tygodniach użytkownicy biznesowi będą mogli dynamicznie (w czasie rzeczywistym) tworzyć dokumenty razem z klientami i prowadzić z nimi rozmowy przez Czat.
Dokumenty, Arkusze i Prezentacje już teraz mogą prezentować zawartość linku, zamiast otwierać go w osobnej zakładce. Więcej opcji zyska też „@wspominanie” innych użytkowników w dokumencie.
Kolejne usprawnienia obejmują na przykład specjalny tryb narzędzia do wideokonferencji Google Meet. Podczas pracy na dokumentach będzie można umieścić pływające okienko z obrazem, nie tracąc czasu na przełączanie się między aplikacjami. Google oferuje też pełną współpracę z Chromecastem i inteligentnymi ekranami Nest.
Abonament Google Workspace zaczyna się od 20,70 zł/mies. Szczegóły planów zawarte są w cenniku udostępnionym na stronie Google.
Plany i marzenia Google
Google Workspace integruje podstawowe narzędzia do komunikacji i współpracy, takie jak czat, poczta elektroniczna, rozmowy głosowe i wideo oraz zarządzanie treścią.
W nadchodzących miesiącach Google planuje wzbogacać już dostępną funkcjonalność o kolejne opcje, dostępne także dla osób prywatnych, niepłacących abonamentu. Chodzi na przykład o narzędzia pomocne przy tworzeniu grup sąsiedzkich, zarządzaniu domowym budżetem czy planowaniu imprez i uroczystości, przy użyciu Gmaila, połączeń wideo Meet, Dokumentów czy Zadań.
Jednym z bardziej widocznych zwiastunów zmian będą odświeżone, wielokolorowe ikony podstawowych aplikacji, wchodzących w skład Google Workspace.
W nadchodzących miesiącach pojawi się również wersja abonamentu dla szkół, uczelni i organizacji non-profit. Na razie mogą one dalej korzystać z klasycznego G Suite.