Google ogłosił nowe funkcje dedykowane dla smartfonów z serii Pixel. Urządzenia mają zostać wyposażone w sporo ułatwień opartych o sztuczną inteligencję, w tym Zamianę mowy na tekst i Tłumaczenia na żywo w języku polskim! Gigant nie zapomniał też o wielu uproszczeniach dla osób słabowidzących.
Tryb Transkrypcji na żywo w Pixelach obsłuży język polski
Sztuczna inteligencja jest teraz „w modzie” – praktycznie wszyscy giganci ciężko pracują nad funkcjami opartymi o AI, mającymi uprościć nasze korzystanie ze smartfonów. Jednym z takich przedsiębiorstw jest oczywiście Google, który pochwalił się ostatnio nowym Gemini Live – chatbotem coraz bardziej zachowującym się „po ludzku”.
Wygląda na to, że to dopiero początek możliwości, jakie proponuje nam gigant z Mountain View. Wraz z nową serią smartfonów Google Pixel 9 przedsiębiorstwo pochwaliło się nowymi i odświeżonymi funkcjami dla urządzeń opartych o Androida.
Firma aktualizuje funkcję Zamiany mowy na tekst (ang. Live Caption) odpowiedzialnej za generowanie napisów w czasie rzeczywistym wszelkich treści odtwarzanych na urządzeniach z Androidem. Google obsłuży teraz tę opcję również w języku polskim, a także chińskim, koreańskim, portugalskim, rosyjskim, tureckim i wietnamskim.
Google dodaje nową formę Transkrypcji na żywo, nazywanej też przez giganta Napisami na żywo (ang. Live Transcribe). Funkcja zostanie ulepszona o tryb podwójnego ekranu, który znajdzie zastosowanie w podwójnych ekranach składanych telefonów, a więc w modelach Fold i Flip. Dzięki niemu wszyscy uczestnicy rozmowy będą mogli widzieć transkrypcję tekstu i na bieżąco śledzić rozmowę.
Transkrypcja na żywo obsłuży siedem nowych języków – w tym polski. Z funkcji tłumaczenia można skorzystać łącznie w ponad 120 językach, gdy mamy połączenie z internetem. Użytkownik ma możliwość wybrania 15 języków, które zostaną obsłużone nawet wtedy, gdy połączenie internetowe nie będzie dostępne.
Zdjęcia przy wsparciu AI będą łatwiejsze do wykonania
Do grona nowości dołącza odświeżona funkcja podpowiedzi dotyczących kadrowania podczas robienia zdjęcia, nazywana też Guided Frame. Opcja ta została opracowana z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej wykonanie zdjęcia oraz selfie za pomocą smartfona Pixel staje się prostsze.
Funkcja udziela wskazówek głosowych, które podpowiadają jakie ułożenie telefonu i pozycji głowy będzie najlepsze do wykonania danego ujęcia, a także wspomni m.in. o niedostatecznym oświetleniu. Opcja rozpoznaje nie tylko twarze, ale również zwierzęta domowe, jedzenie i napoje, dokumenty, urządzenia elektroniczne oraz pojazdy. Guided Frame wychodzi poza ramy TalkBack – czytnika ekranu Androida – i można ją uruchomić bezpośrednio w ustawieniach aparatu. Funkcja obsługiwana jest na urządzeniach z serii Pixel 6 i nowszych.
Aplikacja Magnifier w służbie niedowidzącym
Google Magnifier to aplikacja dedykowana dla osób słabowidzących, dostępna wyłącznie na smartfony Pixel 5 i nowsze, która powstała w zeszłym roku. Jej głównym zadaniem jest „powiększenie świata” w taki sposób, aby osoby z uszkodzonym wzrokiem mogły lepiej orientować się w przestrzeni.
Apka zyskała teraz dostęp do sztucznej inteligencji, a wraz z nią mnóstwo ułatwień. Magnifier pomoże wyszukiwać określone słowa w otoczeniu, pomagając m.in. w odnalezieniu godziny odlotu samolotu czy konkretnego dania w restauracyjnym menu. W aplikacji znalazła się też Lupa, która szybko powiększy drobny druk.