Gdyby naszło nas na sprzedaż własnego egzemplarza Pixela 6 i wcześniejsze przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, zalecałbym zastanowienie się, czy warto tak ryzykować.
Pixel 6 może zostać przyciskiem do papieru
Ponieważ jestem posiadaczem Pixela 7, chętnie śledzę informacje dotyczące tej rodziny produktów Google – ot, z czystej ciekawości. Dzięki temu wiem na przykład, czego mogę się spodziewać po najnowszych paczkach funkcji, regularnie dostarczanych przez producenta.
Pixele 6. generacji są w Polsce znacznie mniej popularne niż ex-flagowe „siódemki” – zapewne z powodu ich mniejszej dostępności w okolicach premiery w 2021 roku, a także absurdalnie wysokich cen, które ustalali resellerzy węszący możliwość zarobku na tej rzadko spotykanej marce.
Wspominam o tym smartfonie, bo w sieci pojawiły się raporty od właścicieli Pixeli 6, dotyczące przykrej tendencji urządzeń z tej serii do bezpowrotnego uszkadzania oprogramowania, gdy użytkownik zainicjuje proces przywracania telefonu do ustawień fabrycznych. Sprzęty po prostu nie potrafią uruchomić się poprawnie po wyczyszczeniu danych i wyświetlają przy tym różne komunikaty o błędach. Niektórzy zgłaszają, że widzą opis: „Nie można załadować systemu Android” a inni raportują wyskakiwanie błędu: „Nie można włączyć ext4” z powodu braku pliku tune2fs.
Google pracuje nad rozwiązaniem
Problem dotyczy zarówno korzystających z podstawowej wersji modelu, jak i Pixeli 6 Pro oraz Pixeli 6a. Nie da się go pominąć przy użyciu narzędzi Android Flash Tool i Pixel Repair Tool.
Na forum pomocy technicznej Google poinformowano, że powyższy problem jest znany i aktualnie prowadzi się w związku z nim testy. Nie ma jednak żadnej informacji dotyczącej planowanej poprawki, która miałaby pomóc poszkodowanym użytkownikom Pixeli.
Sprawa jest o tyle skomplikowana, że niektórzy swobodnie przechodzą proces przywracania ustawień fabrycznych w Pixelu 6 i nic złego się nie dzieje. Tajemniczo.
Z pewnością osoby, które chciałyby wymienić swój telefon, będą śledzić ten temat. To może być dobry czas, by pozbyć się Pixela 6, jako że Google gwarantuje dla tej serii jeszcze tylko jedną dużą aktualizację Androida. Później będą dostarczane już tylko regularne poprawki zabezpieczeń.