Zastosowanie autorskiego procesora o nazwie Google Tensor jest jedną z dwóch, zaraz obok kontrowersyjnego zdaniem wielu wyglądu, charakterystycznych cech nowego flagowca Pixel 6 (oraz Pixel 6 Pro). Chodzą słuchy, że firma z Mountain View pierwotnie planowała wykorzystać własnoręcznie opracowany SoC już w zeszłorocznym Pixel 5.
Google Pixel 5 z procesorem Tensor?
W skrócie – Google Tensor to ośmiordzeniowy, wykonany w 5 nm procesie litograficznym procesor stworzony z myślą o urządzeniach internetowego giganta. Na tle układów Qualcomm wyróżnia się m.in. konfiguracją dwóch rdzeni ARM Cortex-X1 2,8 GHz, dwóch rdzeni ARM Cortex-A76 2,25 GHz i czterech rdzeni ARM Cortex-A55 1,8 GHz. Producent deklaruje 80% wzrost wydajności CPU oraz 370% wzrost wydajności GPU względem poprzedniej generacji Pixel, napędzanej w zasadzie przez średniopółkowego Snapdragona 765G.
Podczas przeglądania kodu źródłowego Pixel 6, jeden z członków forum XDA Developers, kryjący się pod pseudonimem Freak07, podjął pewien intrygująco zapowiadający się trop. Okazało się bowiem, że w jądrze systemu zapisana jest informacja odnośnie wariantu procesora Google Tensor „GS101-A0”, przypisanego do urządzenia o enigmatycznie brzmiącej nazwie „Whitefin”. Układ obecny na pokładzie Pixel 6 (Pro) znany jest również jako „GS101-B0” – komu zależy zatem na pozostaniu anonimowym?
Z kolei Mashaal Rahman, były redaktor naczelny portalu, zauważył rażące wręcz podobieństwo między specyfikacją techniczną „Whitefin”, a specyfikacją… Pixel 5. Na podstawie powyższych dociekań udało sformułować się odważną hipotezę, zakładającą istnienie urządzenia Pixel 5 wyposażonego w procesor Google Tensor.
Niewykluczone, że w przeszłości Mountain View rzeczywiście pracowało nad podobnym projektem, choć argumenty przemawiające na korzyść teorii, przynajmniej na dzień dzisiejszy, wydają się niewystarczające.
Uważa się, że Pixel 5 miał być pierwszym urządzeniem Google wykorzystującym potencjał drzemiący w nowym, autorskim procesorze, jednak z bliżej nieokreślonych powodów ostatecznie do niczego nie doszło. Możliwe, że Mountain View nie udało wyprodukować się zadowalającej ilości komponentów przed premierą, dlatego niemal w ostatniej chwili zdecydowano o zastosowaniu układu Qualcomm Snapdragon. Pixel 5 równie dobrze mógł być platformą testową, na której eksperymentowano z pierwszym, samodzielnie zaprojektowanym podzespołem zanim, ten koniec końców trafił do Pixela 6 (Pro).