NotebookLM, czyli asystent pisania od Google
NotebookLM (źródło: Google)

Asystent pisania Google jest już dostępny w Polsce. Sprawdzamy, jak działa!

Google rozszerzył dostępność narzędzia NotebookLM. Można go testować w Polsce. Jest to asystent pisania, któremu możemy przesłać obszerny plik, a on automatycznie podsumuje jego treść i wygeneruje odpowiedzi na zadane mu pytania. Naprawdę musicie go wypróbować!

Sztuczna inteligencja tematem numer jeden

Narzędzia oparte o sztuczną inteligencję to już nie tylko chatboty czy generatory średnio udanych grafik i filmów. To potężne systemy, które pomogą nam w codzienności.

Google pod tym kątem naprawdę zaszalał w tym tygodniu. Technologiczny gigant najpierw udostępnił nam aplikację Gemini, która może zastąpić dotychczasowego asystenta głosowego na urządzeniu mobilnym, a teraz jeszcze uruchomił eksperymentalną wersję asystenta badań i pisania.

NotebookLM to narzędzie oparte o model językowy Gemini 1.5 Pro, z którego skorzystać mogą użytkownicy z aż 200 krajów, w tym Polski. W jaki sposób działa ten asystent? Wystarczy, że prześlesz mu kilka plików, będących źródłem dla zaplanowanej przez Ciebie pracy, a on po prostu ogarnie je za Ciebie.

W praktyce zasilasz model sztucznej inteligencji notatkami, badaniami, transkrypcjami, prezentacjami czy innymi dokumentami, a nawet linkami do stron internetowych, co po kilku chwilach czyni go specjalistą w danej dziedzinie. Aplikacja samodzielnie przetwarza i szczegółowo zapoznaje się z plikami, a następnie automatycznie tworzy krótkie podsumowanie. Jeśli interesuje Cię konkretny aspekt możesz o niego zapytać, a on szybko stworzy odpowiedź (o ile oczywiście jest ona ujęta w pliku).

Google NotebookLM asystent pisania
(źródło: NotebookLM)

Wypróbowałam asystenta pisania Google’a!

Postanowiłam wypróbować NotebookLM udostępnionego przez Google. Pierwsze co przyszło mi do głowy to spędzające sen z powiek prawo. Sięgnęłam więc po pierwszą z brzegu ustawę Prawo o ruchu drogowym, pobrałam plik z rządowej strony i załadowałam go w narzędziu. Minęło kilkanaście sekund i od razu otrzymałam krótkie podsumowanie udostępnionego pliku.

Jakiś czas temu na łamach Tabletowo poruszałam tematykę za zasad poruszania się na hulajnodze elektrycznej na terenie Polski. Przebrnęłam przez wiele dokumentów, żeby niczego nie pominąć. Oczywiście w żadnym z aktów prawnych nie były one zebrane w wygodny i przejrzysty sposób. Postanowiłam więc zapytać samego asystenta pisania o ten aspekt – w okienku na dole wpisałam prośbę: Opisz zasady poruszania się na hulajnodze elektrycznej w Polsce.

NotebookLM
Zrzut ekranu z NotebookLM (źródło: Natalia Kania-Kuc | Tabletowo.pl)

Analiza chwilę trwała, jednak – udało się i uzyskałam obszerne podsumowanie interesujących mnie przepisów.

Gemini
Zrzut ekranu z Gemini (źródło: Natalia Kania-Kuc | Tabletowo.pl)

Jest to oczywiście tylko przykład i nie bez powodu wybrałam tutaj akt prawny. Z ciekawości, wygenerowane podsumowanie porównałam z Gemini, a to dlatego, że mimo wszystko ustawy są ogólnodostępne w internecie, więc chatbot w teorii ma dostęp do tego samego pliku. Uzyskane informacje trochę się różniły – m.in. NotebookLM uzupełnił tekst o definicję hulajnogi elektrycznej.

NotebookLM
Zrzut ekranu z NotebookLM (źródło: Natalia Kania-Kuc | Tabletowo.pl)

Forma odpowiedzi też jest nieco inna, ale NotebookLM ma jeszcze jedną istotną funkcję. W moich oczach jest ona jedną z najważniejszych i pozwala na rzetelne zweryfikowanie informacji zebranych przez narzędzie AI. Każdy podpunkt wspomniany w tekście jest oznaczony podświetloną cyferką, która po kliknięciu od razu pokazuje nam skąd pochodzi dany fragment – możemy więc łatwo sprawdzić oryginalną treść, a w tym przypadku również dowiedzieć się, w którym artykule został ujęty. Co pozytywnie mnie zaskoczyło – tekst źródłowy wyświetlany jest w lewej części przeglądarki i nie ogranicza widoczności wygenerowanego opisu.

Trzeba przyznać, że NotebookLM jest bardzo przemyślanym, wygodnym i intuicyjnym narzędziem. Pamiętajmy jednak, że nadal jest to wersja eksperymentalna oraz bot sztucznej inteligencji. Nie należy więc obdarzać go bezgranicznym zaufaniem, bo może się pomylić. W dolnej części strony asystenta wyświetlana jest na ten temat adnotacja: NotebookLM może nadal czasami podawać nieprawidłowe odpowiedzi, więc najlepiej samodzielnie potwierdzić wszystkie informacje.

A teraz Wasza kolej – wypróbujcie, bo naprawdę warto!