Życie w erze totalnej globalizacji niesie ze sobą wiele udogodnień. Kiedyś podróżowanie sprawiało ludziom wiele problemów, a każda wycieczka wymagała odpowiednich, często wielotygodniowych przygotowań. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a ciągły rozwój technologii nawigacyjnych otwiera przed nami nowe możliwości. Dotarliśmy do pięknego momentu w historii ludzkości, kiedy podróż na drugi koniec kontynentu to coś, na co pozwolić sobie może każdy, a odbyć można ją za pośrednictwem nawet najtańszego laptopa z dostępem do internetu. Zacznijmy jednak od początku.
Kawał historii – Mapy Google kończą 15 lat
Jest 8 lutego 2005 roku. W biurze usytuowanym w mieście Mountain View aż wrze, choć jest to bardziej pogłos ekscytacji aniżeli zdenerwowania. Ktoś kliknął jeden przycisk na klawiaturze i… cisza. Po dwóch latach przygotowań w końcu się udało. Właśnie uruchomiono pierwszą wersję Map Google.
W ciągu kolejnych kilku miesięcy otwarte zostanie biuro Google w Warszawie, wystartuje również projekt Earth, a dzień po nim udostępniony zostanie interfejs API pozwalający na umieszczanie Map na innych stronach internetowych. Coś, co miało być początkowo jedynie prostym narzędziem do szybkiego planowania trasy, wyewoluowało w bardzo zaawansowany projekt, który wykorzystywany jest przez miliard osób miesięcznie. Przez kolejne lata rozwój usługi nie zatrzyma się nawet na chwilę, poszerzając ją o Street View, masę nowych aktualizacji interfejsu i udostępnienie aplikacji Map na smartfonach. 15 lat to naprawdę spory kawałek historii nie tylko dla kalifornijskiego giganta branży informatycznej, ale także dla internetu samego w sobie. Warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie jedno ważne pytanie – co dalej?
Jubileuszowa aktualizacja – nowości w aplikacji Mapy Google
Okrągłe urodziny to idealna okazja aby odświeżyć wygląd aplikacji i wprowadzić kilka nowych funkcji. Odświeżeniu uległy niektóre ikony oraz zakładki w aplikacji.
Największą nowością w nadchodzącej aktualizacji będzie wprowadzenie nowej karty oraz dodatkowe rozwinięcie tych już obecnych. W aplikacji Mapy Google dostępne od teraz będą następujące zakładki:
- Dojazd: aplikacja poza wyznaczaniem najbardziej optymalnej trasy naszym własnym pojazdem okaże się równie pomocna osobom preferującym piesze wycieczki i poruszanie się komunikacją miejską. Dostęp do rozkładów jazdy autobusów, pociągów i tramwajów może zdecydowanie uprościć podróż z jednego miejsca na drugie.
- Odkrywaj: przeprowadziłeś się do nowego miasta i nie wiesz co zwiedzić? A może chcesz zabrać wybrankę lub wybranka swojego serca na najlepszą kawę w okolicy? Karta odkryć stanowi swoiste biuro rekomendacji i zbiera setki milionów opinii o lokalach czy zabytkach z całego świata.
- Zapisane: jednym z największym problemów miłośników podróży jest brak czasu. Jeśli nie udało Ci się zwiedzić wszystkiego przy okazji pierwszego wyjazdu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zapisać i odpowiednio oznaczyć odwiedzone wcześniej miejsca, aby przypadkiem nie odwiedzić ich po raz drugi. Segment zapisanych miejsc ma naprawdę sporo zastosowań, które uzależnione są od preferencji użytkowników.
- Twój wkład: niestety nie da się prowadzić tak ogromnego przedsięwzięcia jak Mapy Google bez popełniania błędów. Na szczęście użytkownicy aplikacji mają możliwość nanoszenia własnych zmian na mapę tak, aby móc ostrzec innych o przykładowo korkach czy czasowym zamknięciu danych obiektów.
- Aktualizacje: ciężko jest być ciągle na bieżąco z nowo otwartymi lokalami czy wydarzeniami w większych miastach. Nowa karta umożliwia zainteresowanym osobom dowiedzieć się więcej o nachodzących eventach bez wychodzenia z domu i marnowania czasu na wyszukiwanie informacji w sieci. Aktualizacje pozwalają także na bezpośredni kontakt z niektórymi firmami i organizatorami, co pozwala na szukanie odpowiedzi na nasze pytania bezpośrednio u źródła.
Unowocześniona wersja aplikacji wprowadzana jest stopniowo na urządzeniach z systemami Android i iOS.
Co przyniesie przyszłość?
Google ma bardzo ambitne plany odnośnie swojej bądź co bądź jednej z najważniejszych usług.
Udostępnione jakiś czas temu prognozy korków i zatłoczenia w pojazdach transportu publicznego okazały się bardzo cennym dodatkiem do funkcjonalności aplikacji, więc firma zdecydowała się na stopniowe wprowadzanie nowych pomocy dla eko-pasażerów. Niedługo użytkownicy chcący lepiej zaplanować swoją podróż otrzymają dostęp do takich informacji, jak temperatura panująca w pojeździe, dostępność specjalnych udogodnień (np. miejsc dla inwalidów czy ładowarek USB), poziom bezpieczeństwa podróży czy nawet znalezienie specjalnych sektorów transportu publicznego przeznaczonych tylko dla kobiet (rozwiązanie popularne głównie w Indiach).
Rozwinięta zostanie również usługa Live View. Ma być ona na bieżąco ulepszana i rozbudowywana o nowe funkcje tak, aby zapewnić użytkownikom maksymalną wygodę i pewność w wyborze trasy podróży.
To było intensywne 15 lat. Mapy Google stanowią dla mnie niezbędne narzędzie przy każdej podróży w bardziej lub mniej znane mi miejsca i niezmiernie cieszy mnie to, że wciąż rozwijane są o kolejne funkcje ułatwiające radzenie sobie w obcym środowisku. Oby kolejne półtorej dekady było dla usługi równie owocne.
Źródło: Google