Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił dziś, że Google musi zapłacić grzywnę w wysokości 2,4 mld euro, natomiast Apple 13 mld euro zaległych podatków.
TSUE zdecydował – Google musi zapłacić 2,4 mld euro grzywny
Siedem lat temu, 27 czerwca 2017 roku, Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości ponad 2,4 mld euro za to, że firma nadużywała swojej pozycji dominującej w internecie poprzez faworyzowanie własnej usługi porównywania produktów. W 13 państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym w Polsce, amerykański gigant przedstawiał wyniki wyszukiwania swojej porównywarki produktów na pierwszym miejscu i wyróżniał je w „ramkach”, którym towarzyszyły przyciągające uwagę informacje wizualne i tekstowe, podczas gdy wyniki wyszukiwania konkurencyjnych porównywarek wyświetlały się jedynie jako zwykłe wyniki ogólne (widoczne w postaci niebieskich linków).
Google i Alphabet nie zamierzali potulnie zapłacić – zaskarżyli decyzję o nałożeniu grzywny. 10 listopada 20221 roku sąd oddalił ich skargę i utrzymał w mocy postanowienie Komisji Europejskiej. Amerykanie wnieśli więc odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jednak i ten je oddalił, co oznacza, że gigant z Mountain View musi zapłacić ponad 2,4 mld euro.
Z kolei Apple musi zapłacić Irlandii 13 mld zaległych podatków
W 1991 i 2007 roku Irlandia wydała dwie interpretacje indywidualne prawa podatkowego (tzw. tax rulings) na rzecz dwóch należących do grupy Apple spółek: Apple Sales International (ASI) i Apple Operations Europe (AOE), które zostały utworzone jako spółki prawa irlandzkiego, ale nie były w Irlandii rezydentami do celów podatkowych.
W 2016 roku Komisja Europejska uznała jednak, że na mocy wspomnianych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego obu spółkom przyznano niezgodną z prawem i z rynkiem wewnętrznym pomoc państwa, która przyniosła korzyści całej grupie Apple. W związku z tym nakazano Irlandii odzyskanie zaległych podatków, których łączną sumę oszacowano na 13 mld euro.
W 2020 roku Irlandia oraz spółki ASI i AOE wygrały w sądzie, ponieważ uznał on decyzję Komisji Europejskiej za nieważną. KE wniosła więc odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a ten uchylił wniosek sądu i wydał ostateczne
orzeczenie w sprawie. Amerykanie muszą zatem zwrócić Irlandii 13 mld euro zaległych podatków, które zaoszczędzili niezgodnie z prawem.
Tutaj warto wspomnieć, że Apple miało zaprezentować nowe iPhone’y 16 i 16 Pro dopiero 10 września 2024 roku, ale zrobiło to dzień wcześniej, ponieważ było świadome, że dziś TSUE opublikuje wyrok, co mogłoby położyć się cieniem na bardzo ważnym dla Amerykanów wydarzeniu.