Na początku tygodnia pojawiły się doniesienia, że Google udostępni pierwszą betę Androida Q już w poniedziałek, 11 marca 2019 roku. Tak się jednak nie stało, ale niedługo potem kolejne informacje wskazywały na środę. I rzeczywiście – wczesna wersja najnowszego wydania Zielonego Robocika jest dostępna i mogą ją już pobrać właściciele wszystkich smartfonów z serii Pixel.
W Androidzie Q Google skupiło się na wielu różnych aspektach, ale szczególną uwagę koncern zwrócił na ochronie prywatności użytkowników. Nowa wersja systemu pozwala m.in. przyznawać uprawnienia do śledzenia lokalizacji tylko na czas korzystania z danej aplikacji. Właściciel urządzenia z tym wydaniem Zielonego Robocika ma też mieć większą kontrolę nad dostępem programów do zdjęć i filmów oraz pobranych plików zapisanych w pamięci wewnętrznej.
Android Q ogranicza również dostęp do niezerowalnych identyfikatorów urządzeń, w tym IMEI i numeru seryjnego, a także losowo przydziela adres MAC sprzętu, kiedy domyślnie jest podłączony do różnych sieci Wi-Fi.
W najnowszej wersji Zielonego Robocika Google zaszyło też różne rozwiązania, dzięki którym aplikacje będą odpowiednio działały na urządzeniach ze składanymi ekranami. Użytkownicy niewątpliwie docenią również uproszczone menu udostępniania plików oraz możliwość wyświetlania kontekstowego menu ustawień w zależności od aplikacji, z której korzystają (na przykład w przeglądarce dostaną szybki dostęp do włączenia/wyłączenia łączności Wi-Fi, transmisji danych komórkowych i trybu samolotowego).
W Androidzie Q dodano także wsparcie dla kodeka open-source AV1, kodowania audio przy użyciu kodeka Opus i HDR10+ oraz – na razie w wersji eksperymentalnej – ANGLE.
Obrazy systemu Android Q są już dostępne na witrynie Android Developers Blog – mogą je pobrać i wgrać właściciele wszystkich smartfonów z serii Pixel, w tym również pierwszej generacji. Łatwiejszą drogą jest jednak wejście na >tę stronę< i zarejestrowanie się do beta testów – wówczas nowa wersja oprogramowania zostanie wysłana przez OTA (Over-The-Air). Warunkiem jest, aby urządzenie było przypisane do wykorzystywanego konta Google.
Na koniec warto jeszcze dodać, że koncern z Mountain View udostępni w sumie sześć wersji beta Androida Q (w czwartej deweloperzy dostaną dostęp do ostatecznych interfejsów API i SDK), zgodnie z poniższym rozkładem, natomiast finalne wydanie ma być gotowe w trzecim kwartale 2019 roku.