Google wprowadza nowe usprawnienia dla systemu Android: bezpieczeństwo, spryt i personalizacja

(fot. Tabletowo.pl)

Mobilne systemy operacyjne i aplikacje, które możemy na nich zainstalować, nieustanie ewoluują. Google właśnie przedstawiło kilka istotnych nowości, jakie trafiły bądź trafią do systemu Android. Warto przyjrzeć się im bliżej – są naprawdę przydatne.

Bez smartfona jak bez ręki

Choć jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia, smartfony stały się najważniejszymi urządzeniami elektronicznymi, z jakich korzystamy na co dzień. Ich możliwości z dnia na dzień stają się coraz większe dzięki możliwości instalowania nowego i aktualizowania już posiadanego oprogramowania.

Oprogramowaniem, bez którego nie obędzie się żaden smartfon, jest system operacyjny. Nie dziwi zatem, że ich twórcy pracują cały czas, by oferowane rozwiązania były jak najbardziej kompleksowe i przydatne dla użytkowników, zachowując przy tym wysoką ergonomię użytkowania. To właśnie poprawa wrażeń z użytkowania Androida legła u podstaw nowości, jakie właśnie oficjalnie zaprezentowała firma Google. Oprócz wygody, zadbano o coś równie ważnego – bezpieczeństwo użytkownika i większe możliwości personalizacji.

Oto szóstka zmian, dzięki którym Android właśnie stał się jeszcze lepszy.

Sprawdź, czy Twoje hasła są bezpieczne

Pierwsza nowość to funkcja rozszerzająca możliwości systemowego Menadżera haseł. Dzięki niej można bardzo szybko sprawdzić, czy hasła, którymi się posługujemy, nie przedostały się do sieci w wyniku wycieku danych.

W momencie, gdy dane hasło zostanie dodane do usługi autouzupełniania, nastąpi weryfikacja, czy nie zostało upublicznione w sieci, na przykład podczas najbardziej znanych incydentów tego typu. Jeśli tak, użytkownik zostanie poinstruowany, jakie kroki powinien podjąć, by jego dane znów były bezpieczne.

fot. Google

Aktualizacja Menadżera haseł będzie dostępna dla posiadaczy urządzeń z zainstalowanym systemem Android 9 Pie i nowszymi wydaniami.

Zaplanuj wysłanie wiadomości

Kolejna z innowacji to wprowadzenie do aplikacji Wiadomości możliwości późniejszej wysyłki wprowadzonego tekstu do konkretnych adresatów. Zaplanowana wysyłka przyda się na przykład wtedy, gdy chcemy wysłać coś adekwatnego do pory dnia osobie, która w danym momencie przebywa w innej strefie czasowej. Przyda się również wtedy, gdy będziemy wiedzieć, że o danej godzinie będziemy musieli wysłać określoną wiadomość, ale nie będzie to możliwe z uwagi na to, że np. będziemy zajęci.

fot. Google

Aplikacja Wiadomości z zaimplementowaną funkcją zaplanowanej wysyłki dostępna jest dla posiadaczy smartfonów z Androidem 7 Nougat i nowszym w Sklepie Google Play.

Ułatwienia dla niedowidzących

TalkBack to funkcja systemu Android zaimplementowana po to, by ułatwić korzystanie ze smartfonów osobom niedowidzącym i niewidomym. Czytnik treści wyświetlanych na ekranie jest teraz jeszcze bardziej intuicyjny. By tak się stało, usprawniono obsługę przy pomocy gestów oraz głosowy interfejs aplikacji.

fot. Google

Zainteresowani mogą wypróbować nowe możliwości TalkBack, ściągając aplikację ze Sklepu Google Play.

Asystent Google – więcej możliwości na zablokowanym ekranie

Sporych usprawnień doczekał się również Asystent Google. Powiązane są one zarówno z kwestiami bezpieczeństwa, jak i komfortem użytkowania. Dzięki wprowadzonym nowościom można wydawać kolejne komendy bez konieczności odblokowywania ekranu. Oznacza to, że obsługa smartfona, gdy ten leży poza zasięgiem rąk, bądź gdy w danym momencie nie można go odblokować z innych względów, jest teraz jeszcze prostsza.

fot. Google

Mapy Google spowite ciemnościami

Stosowna aktualizacja objęła również Mapy Google. Od teraz użytkownik może zdecydować, czy chce korzystać z nich w trybie jasnym, czy ciemnym, niezależnie od interfejsu systemowego.

fot. Google

Porcja nowości w Android Auto

Sporo usprawnień znajdziemy również w Android Auto. Aplikacja pozwalająca na wyświetlanie treści ze smartfona na ekranie samochodu pozwala teraz na, chociażby, wybranie własnej tapety. To jednak nie koniec usprawnień. Pasażerowie mogą rozerwać się przy wywoływanych głosowo grach, na głównym ekranie pojawiły się skróty, a w nowszych pojazdach z szerszymi ekranami można podzielić wyświetlacz tak, by jednocześnie wyświetlać Mapy Google i sterować multimediami.

fot. Google

Android Auto doczekał się również nowych opcji z zakresu prywatności, pozwalających na ograniczenie wyświetlania danych w momencie, gdy samochodem podróżuje więcej osób.

Zaprezentowanych nowości, mniejszych i większych, trudno nie nazwać przydatnymi. Osobiście najbardziej cieszę się z ciągłego rozwoju asystenta głosowego, z którego korzystam coraz chętniej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie tak samo ciekawych i przydatnych innowacji będzie jeszcze więcej.

Exit mobile version